Kujdesi për lëkurën delikate të fëmijës


Ndonjëherë duket se një fëmijë i vogël ka nevojë të paktën do të thotë që të kujdesen për veten e tyre, se sa nënës së tij. Pas lëkurën porsalindur plotësisht e hapur ndaj elementeve dhe të gjitha erërat, dhe burimet mjedisore të rreziqeve të infeksionit dhe kërkon mirëmbajtje të kujdesshëm dhe mbrojtje të kujdesshëm. Por ndonjë kujdes fillon me higjienën. Le të flasim në artikullin për kujdesin për lëkurën delikate të fëmijës.
Banje, larje, podmyvaniya rregullt - të gjitha procedurat e nevojshme në jetën e fëmijës. Nëse uji nuk është në dispozicion (për shembull, në rrugë apo gjatë një vizite në klinikë), duke ndryshuar nevojën pelenë për të përdorur mjete të posaçme dhe pastrim fshin. Por mos harroni se ata duhet të jenë "opsion rezervë".Fshin Soft lagësht për kujdesin e foshnjave nuk duhet të përmbajnë alkool. Zakonisht ata janë të ngopura gels në bazë të aloe vera, e cila jo vetëm që pastron, por gjithashtu moisturizes, zbut lëkurën, ka efekt anti-inflamator. Për t'u kujdesur për fëmijën mund të përdorë gjithashtu edhe qumësht spastrimit, locion, spray me ujë termal që nuk kërkon shpëlarje.

Gjatë vitit të parë të jetës duhet të marrë banjot përditshme. Megjithatë, një sasi e madhe e nxjerr shkumë nga goja dhe shampo në rrjedhën e dermatologists këtyre procedurave nuk janë të mirëseardhura. Dhe sigurisht, mos e përdorni mjete për notim të rritur, ata nuk janë të përshtatshme për lëkurë delikate foshnjës dhe mund të shkaktojnë inflamacion. Mjetet për foshnjat e kujdesit të lëkurës projektuar për të zgjidhur disa probleme: ata moisturize lëkurën, lehtësimin acarim, normalizimin e pH-ekuilibrin, zbutur. Në muajt e parë është edhe më mirë të mos përdorin peshqir, trupi shumë nicer pelenë butë. Foshnja nuk ka zhvilluar ende mekanizmat e vetë-rregullimit të lëkurës delikate, ajo kishte nevojë për ndihmë, hydration dhe të ushqyerit. Pas banje të jetë i sigurt për të vajos gjitha krem ​​porsalindur trupit, qumësht ose vajra të veçanta. Fallback: napkins që nuk janë të ngopura xhel spastrimit dhe vajra me një parfum delikat.


Miliaria, skuqje, pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle dhe, më në fund, skuqje pelenë, me disa nga këto foshnje problemet mom gjasa do të hasni. Sidomos në qoftë se fëmija është shpesh në pelena e disponueshme që nuk lejojnë trupin të marrë frymë. Parandalimi më i mirë i këtyre problemeve - sa më shumë që të jetë e mundur për të dhënë fëmijën "shëtitje" lakuriq. Ajo është jo vetëm normalizes frymën lëkurës dhe dries inflamacion, por është një nga parimet më të rëndësishme të forcim të hershme. Laget, fshihen - të gjitha nën krem ​​pelenë. Është e rëndësishme për të vënë ato në një lëkurë të pastër dhe të thatë delikate, ndryshe problemi do të rritet. Krem pelenë për të moisturize, zbutur dhe zbutur lëkurën e ndjeshme të fëmijëve të, duke e bërë atë të butë dhe i përkulshëm. Ato përmbajnë oksid zinku thith lagështi dhe ka tharje të lëkurës përflakur.


Pluhur fëmija mund të shpëtojë situatën, në qoftë se fëmija është djersitje shumë. Pluhur - një talk pluhur mineral, e cila ka absorbency të lartë. Ajo duhet të përdoret vetëm në lëkurë e një fëmijë pastër dhe të thatë, atëherë ajo nuk do të rrëshqas në folds e lëkurës, duke shkaktuar irritim, nuk zakuporyt poret dhe për të mbajtur frymëmarrje të lëkurës. Më shumë cilësi delikate ka talk lëngshme për lëkurën foshnjës.