Të ndihmuar fëmijë të vogël për shëndetin


Hubysya Jo, nëse fëmija juaj nevojë për kujdes mjekësor! Sigurisht, ju nuk mund të di çdo gjë tërësisht në lidhje me një sëmundje të veçantë. Në situata të rënda do të ndihmojë mjekun. Në arsenalin njohuritë tuaja të shkëlqyer të zhvillimit të fëmijës, intuitë dhe dashuri pafund! Çfarë mund të ndihmojë një fëmijë të vogël për shëndetin?

Infektim i zakonshëm i ftohtë ose viral rrallë ndodh pa temperaturë. Fever - përgjigje për futjen e mikrobeve. Get aleatët e saj! Ekspertët e shëndetit nuk rekomandojmë që të marrin hapa aktivë për të ulur temperaturën e trupit kur ai arrin 385 C. Por ka një klauzolë të rëndësishëm: vetëm mund të presim nëse fëmija zakonisht të tolerojë temperaturat rriten në shifra të tilla. Shqetësim të tepruar ose, shprehur fëmijë letargji - një sinjal që ju duhet të ndihmojë thesarin tuaj.Kjo është se si trajtimi ideal për shëndetin. Ne përpiqemi për këtë. Së pari, të krijojë të drejtën lyhoradyaschemu klimës fëmijën. Ajri në dhomë duhet të jetë e ftohtë, se nuk është mbi 20 ° C (në mënyrë optimale - 18 ° C). Një fëmijë me temperaturë të lartë që kërkohet për të hequr, është e dëshirueshme për të hequr pelenë. A nuk e bëjnë njeriun të vogël për të ngrënë, por shumica e pijnë. Nëse temperatura ngadalë se sa konvencionale të siguruar kufirin, të marrin masa të thjeshta. Type në një pellgu me ujë, njomet një leckë të butë dhe të fshijë fëmijën. Kushtoj vëmendje për vendndodhjen e zonave të enëve sipërfaqësore: uiski, sqetull, ijë, qafën. Mos ki frikë, ju nuk keni të dridhura një fëmijë të vogël! I kushtoj vëmendje të shenjave të hipertermia zbehtë, fëmijë i dobët pak, duart dhe këmbët e akullt, pavarësisht temperaturave të larta; lëkurë të zbehtë dhe të thatë. Në këtë situatë, i japin fëmijës një dozë të vetme të ethe për zvogëlimin e drogës, Ngrohtë atë me një pije dhe leshi të ngrohtë çorape dhe të sjellë një ambulancë. Kjo është një gjendje e rrezikshme.


Filloi rinitit zakonisht nuk shkojnë shpejt për një ose dy ditë, dhe të rrezikshme për shëndetin. Rinitit mund të ngacmojnë fëmijën mesatarisht 7-10 ditë. Është e rëndësishme që rregullisht të pastruar mukusit vogël tepërt nga hunda, "vrarë" hundë kërcënon zhvillimin e otitis dhe frymëmarrje të vështirë. Është më e lehtë të evakuojnë shkarkimin lëngshme, kështu që para se të procedurës së pastrimit zakapay hundën me solucion fiziologjik. Vendosi në të fëmijën në anën e pasme dhe butësisht zakapay 1-2 pika të fondeve në çdo vrimë hunde. Për foshnjë vjetër është më e mirë për të zgjedhur llak kripur. Mukusit qarta hundë nga përdorimi thithje. Në vrimë hunde shkurtër dhe lirimin e "dardhë". Shënim: vetëm hundëz pastrohet mund të gërmoj terapeutik ose vasoconstrictor pika! Çfarë ndodh nëse fëmija ndërsa pastrimi hundëz ngacmuar dhe duke qarë?


Nëse keni kryer procedurën me kujdes, atëherë ju nuk keni për t'u shqetësuar rreth. Manipulimi në pastrimin e hundës pasazhe, jo e dhimbshme, vetëm i bezdisshëm. Kjo sinjalizon dhe një fëmijë duke qarë. Skuqje e konjuktiva shpesh të shoqëruara me infeksion viral ose bakterial. Mos u habitni, por syri mund të reagojnë për të SARS-it! Në çdo rast, fëmija duhet të shihni një okulist. Çfarë mund të bëni vetë? Sytë promovuese crumbs ujë të zier. Ju duhet të përgatisë pambuk të pastër - swabs - për çdo pikë të veçantë. Ngjyhet në ujë me një top pambuku prom syrit në drejtim nga qoshe e jashtme në brendësi. Ndryshimet shtupë dhe të përsëritur për pikat e tjera. Emëruar Dr. bie? Ju lutem vini re se pika sy janë sterile dhe ata kanë një jetë të kufizuar raft: kujtohet data e hapjes shishe. Pas sy larë, butësisht tërheq qepallë më të ulët poshtë dhe zakapay 1-2 pika zgjidhje të drogës. Shkaku skuqje të lëndimit të syrit mund të jetë. Fëmijë lehtë mund të vënë atë në heshtje për ju apo thonjtë gisht. Ekzaminim mjekësor urgjent është e nevojshme.


Inflamacion i zgavrën e veshit - otitis media - mund të ketë një fillim të shpejtë. Shkaqet e saj - e infeksionit, të cilat në shumicën e rasteve me një gjilpërë penetron çurg. Fakti që zgavrën e hundës ka lidhje me zgavrën e veshit të mesëm. Kanali i lidh këto dy entitete, fëmijët shumë më tepër se të rriturit, sepse infeksionet yyazytsirnist marrjen në foshnjat auditory tub shumë më tepër. Ky është shkaku i foshnjave të shpeshta otitis. Fëmija i sëmurë ndjen dhimbje. Shenjat e para të probleme janë të gjatë fëmija qan, ankthi, fle shqetësuar dhe refuzimi për të ngrënë (karakteristike se një fëmijë i vogël është i gjirit padurim, por pastaj hedh atë). Prekur veshët vogla dhimbshme dhe shkakton shqetësim fëmijën. Mos harroni: Ju nuk mund të ngrohjes një gjilpërë, duke mos përcaktuar natyrën e otitis!