Era e fëmijëve frymë aceton


A nuk mendoni se fryma e keqe lind vetëm për shkak të mungesës së higjienës orale duhur. Sipas mjekëve, ky faktor merr vetëm pozitën e fundit në listën e arsyeve. Por më interesante është se armiqësia erë erë. Çfarë ndodh nëse ju ndiheni erë aceton nga goja e fëmijës, por e di se ajo është rregullisht dhe mirë pastron dhëmbët.
Duke vizituar mjekun duhet, sepse kjo shkakton një erë e tillë mund të tregojë sëmundje të ndryshme. Para së gjithash, ju duhet të vizitoni një dentisti për të sunduar nga sëmundje të zgavrën me gojë. Por në praktikë, erë më aceton nga goja e fëmijës, si të vërtetë, çdo person i rritur të përkushtuar janë rezultat i shkaqeve të tjera.Shkakton një erë të pakëndshme e fëmijës frymë aceton
Mungesa e pështymë të mjaftueshme me gojë mund të jetë një nga shkaqet e fryma e keqe. Kjo shkakton një shtim të baktereve që mund të shkaktojnë këtë simptomë. Inkurajoni fëmijën tuaj që të pini më shumë ujë vetëm të pastër gjatë gjithë ditës dhe të shohim rezultatin.
Megjithatë, shpesh shkaku i sëmundjeve të ndryshme veprojnë si organet e brendshme. Nëse frymëmarrja erë karakteristike kalbur, ajo mund të shkaktojë zorrë nuk punon, dhe në qoftë se ajo është e "thartë" mund të ketë probleme me stomak. Në çdo rast, pa një diagnozë të mirë dhe një inspektim të plotë është e nevojshme.


Disa sëmundje të shkaktojnë erën e fëmijës frymë aceton
Në patologji të tillë frymëmarrjes njohur që nga kohërat dhe monitorimin e pacientëve të lashta, mbi sëmundjen e tyre e bëri të mundur për të trajtuar shkaku themelor dhe si rezultat, frymëmarrja bëhet e qartë. Era specifik i aceton vuri në dukje ndryshimet patologjike në trup dhe sëmundjeve të organeve të brendshme.
Diabet
Një nga shenjat e para të diabetit në fillim, është vetëm lloj i një erë aceton. Si rezultat, duke ulur ndjeshmërinë e insulinës të qelizave të këtij hormoni, është shkelje e metabolizmit të karbohidrateve, që shkakton shfaqjen e erë. Duhet të lajmërojnë dhe paraqitja e shenjave të fëmijëve: prish gjumin, lodhje, dobësi, lëkurë itchy. Për të konfirmuar ose të hedhur poshtë diagnozën, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj i cili do të lëshojë një rekomandim për gjak dhe urinë për sheqer.

Veshka
Nëse ka zhvillimi i shpejtë i dështimit të veshkave, fryma mund të erë e amoniakut që është i gabuar shpesh për aceton. Arsyeja për ndodhjen e saj është paaftësia e trupit në kohë dhe në ekran të plotë mbetet jashtëqitje.
Mëlçi
Puna e këtij organi është shumë e rëndësishme për të gjithë trupin, sepse mëlçisë është i përfshirë në të gjitha proceset vitale. Dështimi më i vogël në funksionimin e saj të çon në përçarje të të gjithë trupit. Në sëmundje të tilla si kesh, hepatiti ose plagosje të mëlçisë, nuk mund të jetë rritur përqendrimin e aceton në urinë apo gjakun që nuk do të ngadalësojnë ndikojë frymë.

Tiroide
Erë specifike aceton mund të tregojë përqendrimet e hormoneve tiroide, të cilat, nga ana tjetër, sugjeron që kanë probleme me gjëndrën tiroide rritet. Këto hormone janë përgjegjës për metabolizmin, aktivizimin shpërbërjen e intensitetit të yndyrave dhe proteinave. Si një produkt i ndërmjetëm është aceton, prania e tij në fëmijën e frymëmarrjes mund të fillojë një vizitë në një endokrinolog.
Infeksionet
Nuk dukuri pazakontë i aromës në prani të sëmundjeve kronike, të tilla si infeksionet e zorrëve. Në këtë periudhë ka një rritje të avari proteina dhe dehidratim që provokojnë erën karakteristike.


Sindromi Atsetonemichnyy
Sindromi Atsetonemichnyy (AS) - është kryesisht një sëmundje e fëmijërisë, prevalenca e cila është ende kuptohet dobët. Ajo karakterizohet nga manifestimi episodik të vjella të periudhës së qetë dhe prania e erë dukshme të aceton në frymë dhe urina fëmijë. Atsetonemichnyy sindrom më shpesh ndodh në fëmijët gjatë viteve të para të jetës dhe mund të ruajë deri në adoleshencë, por mosha mesatare e fëmijëve të cilët janë të prirur për këtë sëmundje është 5 vjet. Dhe vajzat janë të prirur për këtë sëmundje se sa djemtë. Sipas statistikave ruse, diagnoza e AS dorëzuar rreth 5% të fëmijëve të moshës 1 deri 13 vjet.

Shkaku i siç është konsideruar si një çrregullim metabolik në vendin e parë, mungesa e karbohidrateve, për këtë shkëmbim. Ka një oksidim aktiv yndyrë, e cila çon në formimin e organeve toksike ketonit, një përbërës i cili është aceton.
Ky fenomen është shkaktuar zakonisht nga mungesa e një dietë të ekuilibruar dhe të konsumit të pamjaftueshëm të karbohidrateve. Kjo çon në përçarje e metabolizmit të energjisë dhe zhvillimin e sëmundjeve.

*** Në mjekësinë popullore, nuk janë receta për trajtimin me simptoma, por ata kanë për qëllim përmirësimin e punës së traktit gastrointestinal dhe për të eleminuar këtë erë. Ju mund të përdorni përvoja e njerëzve, por kjo është një masë e përkohshme, pasi që pa hequr shkakun, ne nuk mund të arrijmë shërim të plotë.

Në qoftë se era është shkaktuar nga trazirat metabolike apo të traktit gastrointestinal, ju mund të përpiquni të jepni lëng tuaj të fëmijëve apo komposto boronicë, si dhe lëng ose supë e buckthorn detit (pa alergji). Në disa raste, ndihmon për të eliminuar erë dhe infuzion e hips u rrit.
Në verë, të përgatisë një zierje e lëpjetë. Fletëpalosjet Shpëlaj dhe 1 tbsp gjelbër pour 1 filxhan ujë të valë. Zierje 15 minuta dhe do të lejojë që të qëndrojnë për 2 orë. Strain dhe le 4 herë në ditë për 50 ml për 20 minuta para ngrënies.


Trupat e fëmijëve më pak të mbrojtura dhe më të prirur për faktorë të ndryshëm negative, kështu që prania e erë karakteristike e aceton ata shprehën ndritshme se në të rriturit. Install arsyen më të do të dështojë, kështu që nuk do të vonojë shkuar te mjeku.