Adenoids inflamacion në një fëmijë të vogël


Adenoids adenoids dhe inflamacion në një fëmijë të vogël (me fjalë të tjera - bajame faringut) - Një Organet periferike të sistemit imunitar. Edhe pse ai vjen në skenë menjëherë, por në atë kohë nuk e kryerjes solo ose në një parti viteve të gjata.
Deri në një vit përflakur adenoids rralla. Dy arsyet kryesore. Së pari, bajame faringut në këtë fazë nuk është i zhvilluar plotësisht. Së dyti, fëmijët janë të rrallë në kontakt me botën e madhe, moshatarët e tyre dhe fëmijët më të vjetër, kështu që shanset për t'u takuar me të infeksionit janë të vogla. Megjithatë, situata ndryshon shumë shpejt. Tashmë dy vjet foshnjë "laike" Jeta zhvilluar zakonisht, dhe kjo në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e infeksionit. Nga ky moment një shkop mbrojtëse të përfshira adenoids.Faringut sistemi bajame limfoide është pjesë e faring, më saktë - unazë limfoide Valdeyera-Pi-bri. Ajo gjithashtu përfshin qiellin, tub dhe bajamet gjuhësor. Të gjitha këto detaje janë të destinuara për të mbrojtur traktit respirator nga agresioneve të mjedisit. Vetëm këtu ato të hyjnë në fuqi në kohë të ndryshme. Së pari përfaqësoj adenoids. Si përbërës të tjerë të unazës limfoid, ata janë të përbëra nga indit limfoid. Qëllimi i tij kryesor - për t'iu përgjigjur nxitëse apo alergjike proceset drejtimin alergene apo agjentët infektive. Kjo lejon për të adenoids prodhojnë qelizat imune, dhe kontrollin imunitetin lokal, mbrojtjen e mukozës së hundës dhe sinuseve paranazale nga pushtimeve të armikut.


Për më tepër, për 5-7 vjet, ata mbeten filtri kryesor për të infeksionit. Kjo është arsyeja pse bakteret dhe viruset që shkaktojnë sëmundje respiratore akute, në këtë interval të jetës shpesh provokojnë inflamacion i adenoids (adenoiditis) ose përhapja (hypertrophy adenoidnye bimësi). Nëse ju hiqni amygdala në fillim të jetës, një fëmijë i vogël u largua pa pengesë imunitar. Dhe kjo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për fyt i lënduar shpeshta, bronkit dhe madje edhe pneumoni. Si një fëmijë të vogël adenoids rritje të vazhdojë të zhvillohet dhe të bëhet sfungjer poroz që ju lejon të thith mikrobet, grimcat e pluhurit, alergeneve. Megjithatë, gjatë viteve roli i këtij trupi është reduktuar gradualisht në zero. Mesatarisht 6-7 vjet pas fillimit të kryer një funksion mbrojtës bëhem në këtë pikë bajamet. Në pubertetit në fushën e 11-13 vjet indeve adenoid nën ndikimin e hormoneve dhe fillon të ulet në të gjitha. Si rezultat, 90% të rriturit zhduket plotësisht, ndërsa 10% eshte ne formen e nje protuberancë vogël.


Adenoids maksimale aktivisht duke punuar për 7 vjet, dhe gjatë kësaj kohe ata mund të rritet. Por ata kanë nevojë për të kontrolluar madhësinë. Në mungesë të inflamacionit I dhe II rritje shkallë konsiderohet faza fiziologjike dhe patologji e njohur. Megjithatë, pavarësisht nga madhësia e adenoids të rëndësishme për të marrë parasysh drejtimin e rritjes së tyre. Një nga rreziqet kryesore të rritjes së faringut bajame - një shkelje të frymëmarrjes hundës, të cilat mund të çojnë në mungesën kronike të oksigjenit, deformime të fytyrës skelet dhe kafshimit. Ky problem ndodh nëse adenoids mbin në zgavrën e hundës pasmë. Kërcënimi i dytë - zhvillimi i otitis (pezmatimi i veshit të mesëm) mund të shkaktojnë shurdhim të përkohshme apo edhe të pakthyeshme. Nasopharynx ka formën e një kupolë. Mbi varet indeve adenoid, dhe palët janë goja e tub auditory, e cila në ajër normale nasofaringeal hyn daulle zgavër. Nëse faringut bajame rritet anash, ajo mund të jetë e rrezikshme në afërsi të tyre. Në rrethana të tilla, veshi bashku me ajër merr mukusit përmban mikrobet dhe fillojnë otitis. Nëse adenoids gjithmonë do të bllokojë gojën e tubit auditory, otitis media mund të fitojnë apo formë kronike relapsing e cila do të sjellë një humbje të qëndrueshme të dëgjimit. Në moshën 2 vjet pengesë e tillë pengon zhvillimin e të folurit, sepse kjo aftësi zhvillon vetëm uyazyka që fëmija dëgjon mirë. Në rrethana të tilla zakonisht kërkon kirurgji.


Arsyet janë shpesh rritja e tepruar ose inflamacion, i cili çon sëmundjet respiratore akute virale (grykët, grip, banale "ftohjet"), apo reaksione alergjike. Shumë e njëjta hypertrophy - një fenomen thjesht mënyrë fiziologjike. Kjo është vetëm një pasojë e funksioneve të zgjeruara indeve limfoide për shkak të kërkesës së lartë për mbrojtjen. Pasi kontakt me botën e jashtme fillon të zgjerohet, imuniteti trupi duhet të kthehet dhe të mësojnë për të përballuar me infeksione. Megjithatë, agresioni nga adenoids jashtë reagojnë ndryshe. Nëse alergjitë janë fryrë dhe sa më shpejt që ndodh substancë ngacmues, të kthehen në madhësinë e tyre të mëparshme. Kur inflamacion i adenoids mund të bymehet dhe të rritet. Rritja është e indeve për shkak mykrorubtsevanyya në përgjigje ndaj pushtuesit infeksion. Sa më shumë fëmija vuan infeksioneve respiratore akute dhe më serioze dhe më e natyrisht, ndryshimet më yyazytsirnist patologjike. Për shkak se indet limfoide do të ndryshojë strukturën e saj pas çdo sulmi viral ose bakterial, duke shtuar më shumë volum.


Rritja e indeve adenoid (për shkak të edemë ose hypertrophy) mund të pranojë një mjek. Detyra e prindërve - për të tërhequr vëmendjen për simptomat karakteristike. Këto përfshijnë përkeqësim të frymëmarrjes hundës dhe dëgjim, gërhitës natën, qarqeve të errëta nën sytë, dobësi të përgjithshme dhe të mukusit të tepërt, i cili shkakton një kullojnë hundët ose kollë. Kështu "adenoydnoho" kollë të ketë shenja të veçanta. Ajo përgjithësisht rritet pas gjumit kur fëmija merr nga shtrati ose gjatë aktivitetit fizik. Në orët e pushimit është mukusit ndenjur që grumbullohet në adenoids. Por si një fëmijë i vogël merr një pozicion horizontal, embarks në një vallëzim ose në një galop, ajo fillon të rrjedhë poshtë murin dhe të irritojë fyt, duke shkaktuar kollitjes refleks.