Sëmundje dysbiosis në një fëmijë të vogël


Quhet dysbiosis ndryshuar ekuilibrin microbial në zorrë. Për herë të parë ky term ishte gati 100 vjet më parë. Por mjekët nuk i përdorin ato, shumë probleme të vazhdueshme në fushën gastrointestinal që quhet sindromi i zorrëve nervoz. Dhe në fakt, dhe në një shtet tjetër simptomat e njëjta: dhimbje barku, gazit, kapsllëk ose diarre. Të gjitha këto simptoma janë të njohura për prindërit e fëmijët. Le të flasim për rritje e jashtëzakonshme e sëmundjes në fëmijë të vogël.
Trupi i njeriut ekziston në Bashkësinë e baktereve, kërpudhave, protozoa dhe mikrobet e tjera - krijesat mikroskopike të padukshme për syrin e lirë. Shuma totale e këtyre "fqinjët" quhet microflora. Përfaqësuesit e saj jetojnë në lëkurë, në zgavrat e indeve dhe qelizave. Shumica e tyre në gojë, bigëzim dhe pjesë të ndryshme të zorrëve. Në dy pika që ata prishen fibra celuloze, produktet proteina të përpunuara mbetjet, inactivate enzimat ndihmon tretjen e ushqimit. Si rezultat i kësaj, zgjerimi i fundit nuk tretet ushqimi, dhe formoi stol.


Normalisht 90% e microflora zorrës së trashë të njeriut bëjnë bifidobacteria dhe Bacteroides që mbrojnë trupin nga toksina. E mbetur 10% - në baktereve acid laktik (lactobacilli), Escherichia coli, streptokokeve. Këto organizma të shkaktojnë fermentimin e karbohidratet dhe proteinat kalbjes. Në ekuilibër midis proceseve të fermentimit dhe të kalbur mbetet bilanci drejta e mikroorganizmave të dobishme dhe të dëmshme dhe zhvillimi i dysbiosis uyazyka dispozicion.

Në trupin e gungë fëmijës është një vizitor i shpeshtë. Së pari, për shkak të papjekurisë së zorrëve në shumicën e fëmijëve të zhvillojnë rritje e jashtëzakonshme fiziologjik. Më vonë, ai mund të vijë për të zëvendësuar gjendjen e dhimbshme. Kur sëmundjet ngjitëse ose përdorimi afatgjatë i antibiotikëve vrasin bakteret e dobishme, maja të dëmshme, Staphylococcus, Proteus dhe të tjerët - kanë filluar të shumohen. Është e rëndësishme të mos e ngatërruar këto dy forma të dysbiosis.


Zorrë steril fetusit - ajo në përgjithësi nuk ka mikrobet. Për herë të parë gjeti një fëmijë të vogël me ta, kur lëviz nëpër kanalin e lindjes. Nëse nëna vuan sëmundjeve infektive të organeve gjenitale, një fëmijë mund të infektohen. Në stomak, "gëlltitje" do infeksion shkatërruar vetëm pjesërisht acid klorhidrik, e cila është pjesë e lëngut tretjes. Pjesa tjetër do të shumohen dhe do të sjellë shumë probleme në qoftë se ata nuk janë ndalur. Në orët e para pas lindjes fëmija takohet me një shumë të mikroorganizmave të dobishme dhe të dëmshme: ato janë në ajër në duart e nënave, sipërfaqen e dalë dhe të gjirit qumësht. Midis mykroroorhanyzmov parë që banojnë zorrë një fëmijë të vogël, shumica e E. coli, në të cilat stvorazhyvaetsya qumësht.


Në muajt e parë të jetës përbërjen e microflora vazhdon të rritet. Mikroorganizmave të reja fillimisht të konkurrojnë me njëri-tjetrin, e cila çon në zhvillimin fiziologjik të dysbiosis. Tipar kryesor i saj është dhimbje barku zorrëve - Sulmet e dhimbjeve të shkaktuara nga mbytjes me gaz tepruar. Ajo shkon larg pas një lëvizje zorrë ose shkarkimin e gazrave. Të vjella të shpeshta, u rrit jargëzim, kapsllëk ose diarre tregojnë gjithashtu rritje e jashtëzakonshme fiziologjik. Normalisht, ky shtet duhet të marrë 6 muaj. Deri në këtë pikë janë përcaktuar pak a shumë konstante përbërjen e microflora zorrëve, ajo do të marrë 95-98% të bifidobacteria dhe lactobacilli dhe Escherichia coli, dhe vetëm 2-5% - patogjene oportune (Staphylococcus aureus, Clostridium, dyfteroydы). Në numër të vogël ata nuk paraqesin rrezik.


Nëse bloating dhe dhimbje të vazhdojnë pas gjashtë muajsh, pastaj rritje e jashtëzakonshme fiziologjike në çdo gjë, dhe ka shkaqe të tjera të pabarazive në microflora (dysbiosis). Ai lëshoi ​​shenja të shumta: fëmija mund të duket ka filluar të thinjet tonin e lëkurës, thatësi dhe flaking, erozionit në qoshet e gojës, skuqje në zonën anal, dermatit alergjik. Crumbs mucous duken shumë të ndritshme, i fryrë dhe si "otlakyrovannыmy." Malabsorption e yndyrë-shpjegueshëm vitamina, duke përfshirë vitaminës D, mund të shkaktojë rakit.


Fëmijë është e dobët duke fituar peshë, apo edhe të humbasin peshë. Të gjitha këto shenja duhet të lajmërojnë prindërit. Nëse ju të kalojë kohë, situata bëhet kritike. Në format më të rënda të dysbiosis vjen dehje të plotë: temperatura rritet në 39 ° C, ka të dridhura dhe dhimbje koke stools bollëk të lëngshme me gjak dhe mukusit sekretuara në 10 herë në ditë. Zgjidhur problemi mund gastroenterologist. Për diagnozë të saktë kërkon analizë të feces. Materiali i mbledhur myyazytsilnoyi pas një lëvizje zorrë (enemas nuk duhet të) të mbajtur ftohtë në një enë të veçantë dhe do të dërgohet në laborator jo më vonë se 10-12 orë.


Në qoftë se hulumtimi do të rrisë volumin e një ose më shumë lloje të mikroorganizmave të dëmshme në një sfond të numrit normal ose të ulët të dobishme, fëmija do të shkarkohet medikamente dhe emërojë dietë të rreptë. Kushti kryesor për formimin dhe mirëmbajtjen e microflora normale zorrëve për Rock fëmijën është gji. Faktor Bifidus përfshira në qumështin e nënës stimulon shumëzimin e bifidobacteria dobishme. Qumështi i gjirit shprehur pas trajtimit të ngrohjes merr shpëtoj e substancës. 1 g feces fëmija ushqehen me gji janë 109-1.010 bifidobacteria. Kur të ushqyerit artificial janë vetëm 106. Numri i lactobacilli në fëmijët janë një ushqyerit të përziera, edhe ulur. Por E. coli dhe mikrobet oportune në to më. Kur sëmundjet infektive (Rotavirus, sëmundjet respiratore, enterocolitis streptokoksike dhe Salmonella) të gjitha manifestimet e dysbiosis përforcohet.