Rritja nyjet limfatike në një fëmijë të vogël


Trupi i njeriut është e ekspozuar vazhdimisht për të sulmuar viruset e rrezikshme, kërpudhave dhe baktereve. Për të mbrojtur atë nga pushtuesit agjentët e huaj, natyra me urtësi themeluar sistemin imunitar. Një nga "stafit" të saj janë nyjet limfatike, të cilat marrin barrën e sëmundjeve infektive. Pasi në trupin e limfatike, ato janë dorëzuar në nyjet limfatike ku menjëherë fillojnë të zhvillojnë qelizat të veçantë - qelizat që ngadalësojnë përhapjen e mëtejshme të mikrobeve dhe të vijnë për të mbërthen me ta. Nyje limfatike dhe gunga në një fëmijë të vogël janë krijimi i vogël jo më të madhe se një mjegull. Çdo fëmijë ka rreth 500 kurthe imun të tillë - disa janë të tjerët të grupuara në mënyrë individuale, të tilla si në afërsi të qafës, sqetull, ijë.


Për limfatike normale nyjet e padukshme dhe nuk të japë një shqetësim. Por, duke marrë inflamacion shumë mikrobe të rrezikshme limfatike, ata fillojnë të prodhojnë numër gjithnjë e më shumë e limfociteve. Si rezultat, i vendosur në afërsi të komponentëve sipërfaqe të lëkurës në mënyrë të konsiderueshme rritet në madhësi (gunga të vogla janë të ngjashme), dukshëm (gishtat Preket fëmija) dhe të lënduar, dhe në qoftë se një infeksion masiv dhe madje malcoj. Zakonisht fëmijët e lehtë Preket fëmija axillary, qafës së mitrës, submandibular, pranë veshit, zverku dhe nyjet limfatike inguinale. Por nëse nyjet janë të fshehura thellë brenda trupit - në stomak, zorrë apo mushkërive rrënjëve të, të ndjehen dhe të shohin prindërit e tyre, për fat të keq, e pamundur. Në raste të tilla, ata të dërgojë sinjale SOS si dhimbje të forta (dhimbje të mprehta të barkut ndonjëherë ngatërrohet me apendiksit akute), kollë të dhimbshëm, rraskapitje, temperaturë të lartë dhe humbja e oreksit. Duhet të shihni një mjek menjëherë.


Është e rëndësishme të mbani mend se nyjet limfatike zgjeruar - kjo nuk është një sëmundje specifike të pavarur, dhe një alarm që tregon një problem në trupin e njeriut të vogël. Dhe në varësi të asaj që bundles janë ndryshuar, ju mund të përcaktojë se ku dhe çfarë lloj procesi rrjedh - vërtetohet se nyjet limfatike janë zgjeruar gjithmonë afër plagë.

Nyjet limfatike axillary
Shkaku i rritjes së tyre është shpesh i ashtuquajturi mace sëmundje zeroja, apo, shkencore, "lymforetykulez mirë." Patogjen i tij - Bartonella bakter që jeton në trupin e kafshët shtëpiake (macet, qentë dhe hamsters). Për shkak të kafshon dhe gërvishtjet (zakonisht dorën e tyre të prirur) bakteret hyn në trupin e fëmijës dhe mund të shkaktojë inflamacion lokal dhe gunga. Gungë sqetull nganjëherë reagimi për vaksinat kundër tuberkulozit dhe infeksione të ndryshme të lëkurës.


Qafës së mitrës dhe submandibular
Rritja e sëmundjeve të traktin e sipërm respirator (sëmundjet e frymëmarrjes, fruth i keq, grykët, pezmatim i fytit, adenoiditis) dhe mononucleosis infektive. Për të neveritshëm fëmijët e kësaj rritje të nyjeve limfatike - ajo përhershëm. Edhe për qafën dhe nyjet limfatike submandibular mund të tregojnë për kariesit në zhvillim apo të shfaqen gjatë teething.

Pranë veshit
Rritja është për shkak të sëmundjeve të syrit, infeksionet e veshit të mesëm dhe të jashtme, morrat (voshyvosti). Shpesh ata reagojnë në manifestimet e pezmatim i lëkurës alergjik prapa veshët (i njohur si skrofull).


Zverku
Ato ndikojnë Rubeolë dhe inflamacion të kokës (skuqjen purulent dhe vlon).

I ijës
Ndryshimi i sistemit sëmundje urogjenital, dermatit pëlhurë me lajle dhe lëndime këmbë ose këmbë.

Gjoks Lyfmouzlы dhe bark
E vendosur thellë në trup dhe janë përgjegjës për organet fqinje. Nyjet limfatike e gjoks dhe mushkëritë përgjigjet rrënjët e infeksionit pulmonar, nyjet barkut - problemet e hasura në stomak dhe zorrët. Çdo gunga mbi 25 cm në diametër, edhe pa shenja të inflamacionit dhe shkeljes së të përgjithshëm mirëqenien e një fëmije të vogël kërkon kohë të plotë konsultuar pediatër. Mos u mundoni për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtje e përdorimit të barnave OTC apo mjete popullore. Dhe në çdo rast jo Grillet nyjet limfatike - harrojmë për alkool fasha, pads ngrohje, kremra dhe gjyshet dashur rrjetë jod. Kategorikisht kundërindikuar masazh zgjeruar nodule. Amateur ju mund të përkeqësojnë situatën dhe do të keqësojë gjendjen e fëmijës. Shpesh, gunga fëmijët humbasin oreksin e tyre. Por për të mbajtur forcën dhe elasticitetin e të shëndetshme, dietë të ekuilibruar është e nevojshme, në mënyrë që të ushqyer fëmijën tuaj për një grimë, duke zëvendësuar ushqime të forta për të qull lëngshme dhe patate pure. Dhe sigurohuni që ai e piu ujë të mjaftueshëm.


Në pritje, mjeku duhet të them një fëmijë të vogël në një ankesë, kontaktoni me njerëz të sëmurë, gjendjen normale të nyjave limfatike të tij. Mos harroni, kjo nuk është duke u splinters pa ashpër kafshët e tij - ndoshta keni humbur zeroja në dukje të vogla në gishtin e tij, nga e cila mund të zhvillohet inflamacion. Jenë të përgatitur për pyetje të mundshme nga ana e mjekut. Vazhdimisht duke treguar një çudi që shfaqen në qafë apo prapa veshit nodules fryrë, prindërit menjëherë fillojnë të dyshojnë diagnozë të tmerrshme. Në fakt, ekziston një kategori e fëmijëve që kanë ndonjë nga hipotermi ose dritë të ftohtë të shoqëruar me rritje të zgjatur dhe e theksuar në nyjet limfatike.


Fëmijët të tilla janë quajtur pediatër lymfatykamy. Në mënyrë tipike, këta fëmijë kanë shenja të veçanta të jashtëm - në rritje e peshës, lëkurë të lehta, tendencë për edemë, ata janë joaktive dhe të qetë. Detyra kryesore e prindërve-fëmijët lymfatykov - forcimin e imunitetit. Ndjekim rreptësisht regjimin ushqyerit (më e lartë pesha, aq më e vështirë e trupit për të luftuar virusin), pa asnjë tregues nuk përkthehet në përzierje artificiale fëmijë, shpesh e bëjnë atë të ecë në ajër të pastër dhe të gëzojnë forcim.