Fëmijë i shëndetshëm dhe trupi në rritje


Periudha e rritjes fiziologjikisht shumë e vështirë. Për të shmangur problemet shëndetësore në të ardhmen, ju duhet të jenë shumë të vëmendshëm për mënyrën se si ai është. Mbani fëmija ishte aktive, të specifikojë menynë e dëshiruar dhe të kujdeset për fëmijën tim, për të shmangur dhimbjet tipike në rritje se periudha. Si të krijoni një shëndet të begatë dhe organizmin në rritje?
Ju lutemi vini re: madje edhe një telash të vogël, pasi bie nga lartësitë shtat vetë gjatë nxjerrjes fiziologjik mund të çojë në thyerje. Më të prekur eshtra gjymtyrë - duart dhe këmbët, të cilat rrisin më shpejt se kockat e trupit, dhe për këtë arsye bëhet më e hollë dhe të brishtë. Megjithatë, vuajnë nga brishtësisë tepruar jo vetëm mund krahët dhe këmbët, por klavikul, brinjë, dhe një rënie në shpinë të tij - edhe rruaza që shumë e mirë.Dhe akoma, lëndimi shumë trupin, pavarësisht dhimbjes dhe trajtim dhe shërim të zgjatur periudhën e - jo më e keqja. Ku frikshme se shumë thyerje të këtij lloji mbeten të panjohur dhe nuk trajtohet. Fëmija ankohet për dhimbje, por prindërit shpjegojë therrjen e saj dhe të kërkojë këshilla mjekësore në asnjë nxitim. Oh, sa e kotë! Pidstrahuytesya sigurt nëse fëmija është plagosur dyshuarit, duke e bërë X-ray. Ndonjëherë fëmija thyen një këmbë apo krah në të njëjtin vend disa herë, dhe të rriturit nuk janë të vetëdijshëm për këtë, duke besuar se ajo "whining nga disa pikë në oqeanin". Kontrollo për kockat e thyera apo thyerje duhet!


Shto një rënie të kalciumit fëmijës. Është e domosdoshme "materiale ndërtimi" për kockat e fëmijëve të rritur. Pjesa më e madhe e saj është gjetur në ushqime të tilla si peshk, djathë, sardelet konservuar, selino, çokollatë me qumësht, qumësht, kajsi të thata, kos, qepë, salcë kosi, spinaq dhe djathë. Pyetni pediatër, ju keni nevojë për fëmijën tuaj për të forcuar kockat përveç dietë për të bërë përgatitjet e plotë që përmban kalcium, fosfor dhe vitaminë D. Ndiqni pasur një fëmijë në rritje dhe këmbët e tij! Ndërsa rritja e shpejtë në shumë ata janë të sheshtë, fillon të përparojë scoliosis. Për të nxitur zhvillimin e saj, backpacks shpëtoj! Podiatrists thonë: çantën e shkollës, ju mund të mbani në njërën anë apo tjetër, fyzyolohychnee shumë për anën e pasme!


Fëmija rritet ndonjëherë bën ankesë nayneyyazytsirnishi. Dhe në nyje tij lënduar dhe dhemb muskujt dhe kockat dhembje, dhe e therr me thike e zemrës dhe stomak gjarpërues dhe duke tërhequr të dëgjuar anën e tij - jo vetëm një fëmijë dhe një djalë të ri të vjetër! Dhe kjo është tipike - pothuajse çdo ditë një vend të ri të lënduar. Prindërit janë të frikësuar në fillim, dhe pastaj të vendosë se sindromi i Munchausen fëmijëve: ai është vetëm qëllimisht trillon për të mos shkuar në shkollë. Asgjë e lloj!

Të gjitha këto me sa duket mjaft e pamundur për shkak të ankesave të rritjes disproporcion. Bones shtrirë dhe nyjeve dhe muskujt kapur ata nuk kanë kohë, kështu lënduar. Rritja është rritur, dhe madhësia e zemrës mbetet e pandryshuar, ajo punon në prag të mos bërë që ajo të pompimit të gjakut. I dha një peshë pak më shumë - dhe ajo u mbyt u rrahur shumë shpesh, ose me ndërprerje, mjeku dëgjon tingujt e saj. Kjo mund të jetë e rrezikshme nëse ju nuk merrni masa. Mos injoroni ankesat e fëmijës, është mirë të kontaktoni klinikën e fëmijës tuaj. Rreptësisht dozë e stresit fizik dhe emocional. Aktive në rritje e fëmijëve kundërindikuar stresi, sidomos ekzaminim. Por, aktiviteti fizik (edhe pse jo në prag të një faull), në të kundërtën - një domosdoshmëri! Shënim: Edhe pse djali juaj mund të ketë vymahav 14 vjet më lart Papës, por ai ende nuk mund të mbajnë të njëjtin shpinës rëndë, si një prind, apo kryejnë punë fizike së bashku me të.


A nuk e bëjnë fëmijën në mënyrë aktive në rritje dhe gjithmonë japin trupin e tij një pozitë të lartë në transportin: ajo nuk është më pak se të moshuarit, fizikisht e vështirë të qëndrojnë për kohë të gjatë në një vend, sidomos në atmosfere te mbytur dhe nxitim. Për të gjitha lulëzimin e saj si një adoleshent dhe moshë të re me yyazytsirnistyu të madhe mund të ndihen keq dhe të bien në një agoni! I kushtoj vëmendje të zhvillimit të aftësive dhe trajnim për forcën. Për ta bërë këtë, të përshtatshme të përkryer Sport: volejboll, basketboll, badminton, tenis dhe atletikë.


Mbani fëmijën shtrirë nga temperaturat ekstreme. Gjatë rritjes aktive të zemrës rritet çdo vit me një të katërtën e gjatësisë së saj, por anija nuk kanë kohë për të. Kjo krizë vaskulare gjatë procedurave të kundërta, laget me ujë të nxehtë, pastaj të ftohtë, dërguar pas rënie palë në pishinë mund të rezultojë në vrull enëve të gjakut, marramendje, humbje të vetëdijes. Pas ujit është dyfish e rrezikshme! Edhe pse të ri dhe të duket e madhe dhe i pavarur, por modest të humbim vëmendjen e tij gjatë trajtimit të ujit.


Kontrolloni pulsin e fëmijëve! Në një normë normale zemrën e fëmijës 5-6 vjeç duhet të jetë 90 rrahje në minutë. Mbani mend, ju keni nevojë për të numëruar pulsin në pushim, pas ushtrimit dhe eksitim ai quickens. Nëse shifrat devijojnë nga normë - nuk do të vonojë një vizitë te mjeku. Gjatë sistemit vыtyazhenyy fiziologjike imunitar dobësohet, sepse fëmijët janë veçanërisht të prirur për ftohjet, nga të cilat afër një komplikime shumë të pakëndshme dhe të rrezikshme: sinusit, bronkit dhe pneumoni. Merrni fëmijës ushtrimet, forcojnë imunitetin lokal. Për shembull, për të bërë sistemin e frymëmarrjes padepërtueshëm për patogjene, gargarë shumë të dobishme me ujë të ngrohtë (33-36) dhe pastaj gjithnjë e më të ftohtë. Gradualisht të sjellë temperaturën e saj për 12-14 C, duke ulur shkallën për çdo 5 ditë.


Aktiviteti fizik gjatë rritjes së një fëmije është një domosdoshmëri! Por Aktiviteti Aktiviteti armiqësi. Kjo është me vlerë në kërkim në më shumë detaje. Të rritur një fëmijë atlet vërtetë profesionale - një njeri jeta e të cilit është e lidhur gjithmonë me nivele të larta të lëndimeve, bllokimet, kushtet nomade të jetës dhe të atributeve të tjera të sportit të madhe, nuk është e nevojshme.