Gjumë të shëndetshëm një fëmijë të vogël


Son - një pjesë e rëndësishme e jetës së fëmijës, sidomos në vitin 1 të jetës. Get mjaft gjumë është e nevojshme për zhvillimin fizik dhe mendor të fëmijëve normal. Ajo ishte një fëmijë ëndërr rimëkëmbet forcë, absorbuar informacionin e marrë nga dita në ditë, akumulojnë energjinë e nevojshme për funksionimin normal të sistemit nervor qendror. Sleep promovon qelbëzim harmonik të trurit, përveç kësaj, fëmijët rriten në një ëndërr: Shkencëtarët kanë treguar se 85% e hormonit të rritjes aktive të prodhuar në gjëndrra e hipofizës në fazën e gjumit të thellë. Le të flasim për gjumë të shëndetshëm një fëmijë të vogël.


Për fëmija fjetur mirë, ai duhet të krijojë uyazyka të rehatshme për të fjetur. Në kohëzgjatjen e gjumit fëmijëve është i ndikuar nga shumë faktorë: gjendjen fizike dhe mendore të fëmijës, rutinë e saj temperamentin. Fëmijën e porsalindur në qoftë se ajo nuk u kujdes shumë fle rreth 18-19 orë në ditë, zgjohen çdo 2-3 orë për të ngrënë. Disa fëmijë nga lindja gjumë pak. Kjo nuk do të thotë se fëmija është i shëndetshëm dhe duhet të zbatohet për pediatër. Vetëm në këto foshnje kanë nevojë për gjumë më pak se të tjerët. Kjo mund të jetë për shkak të temperamentit të fëmijës dhe karakteristikat e saj individuale. Trupat e fëmijëve janë zakonisht vetë "e di", kur dhe sa për të fjetur.


Nga 3-6 muaj pak fëmija fle rreth 15 orë, duke përfshirë 05:00 bie në ditë (zakonisht një fëmijë në këtë moshë gjumë gjatë ditës në 3 hapa), të zgjedh të tjerë 10:00 gjatë natës. Nga 6-12 muaj fëmija duhet të flejë i shëndetit të 12-14 orë në ditë, nga të cilat 15.2 orë vëna mënjanë për sy gjumë të dyfishtë. Çdo fëmijë duhet të ketë shtëpizë e vet për gjumë. Fëmijët e sapolindur shpesh si të fle në një të vogël komod djep, djepin, e cila kujton ato të mitrës. Për një asgjë të vogël e fëmijëve penguar, është e rëndësishme për të vendosur krevat në çerdhe. Shtrat nuk duhet të qëndrojë në dritare për fëmijën nuk surrat dhe nuk mund të drejtojnë rrezet e diellit, i cili mund të irritojë fëmijën dhe të ndërhyjnë me gjumë qetësues. Gjithashtu nuk rekomandohet për të vënë një krevat portativ pranë baterisë, pasi fëmija mund të jetë e nxehtë dhe e parehatshme gjatë gjumit.


Baby bedding duhet të jetë i sigurt për një fëmijë të vogël. Përparësi duhet t'i jepet pëlhura natyrore dhe mbushëse. Dyshek duhet të përshtaten snugly në muret e shtratit të hendekut nuk ka marrë stilolaps ose fëmijën këmbë. Formimi i drejtë i shtyllës kurrizore e fëmijës për koçek dyshek duhet të jetë e sheshtë dhe të ngurtë. Ajo nuk duhet te deformuar dhe prodavlyuvatysya sipas peshës së trupit. Jastëk në vitin e parë të jetës fëmija nuk është i nevojshëm në të gjitha. Nëse fëmija rrinte shtrirë i përgjumur në një jastëk, ai gabimisht mund formuar shpinë qafës së mitrës. Përveç kësaj, njerëzit e drejtë mund të kontribuojë goditjen anije të mëdha (karotide dhe arterieve vertebral) që të kandidojë përgjatë shpinë qafës së mitrës.


Ju vë nën dyshek pranë ballë krevati palosur pelenë disa herë, nëse është e nevojshme, për të krijuar një eksitim pak për të kaluar kokën e fëmijës. Fëmijët janë zryhuyut shpesh, një pozicion pas të ushqyerit parandalon braktisjen e përmbajtjes stomakut në ezofag dhe gojës. Në një hundës ftohtë frymë më lehtë, reduktimin e mukusit rrjedh në pasazhe të hundës. Në dhomën ku fëmija, ju keni nevojë për të mbajtur një klimë të shëndetshme, sidomos gjatë gjumit. Ajrit të freskët do të shpejt të bjerë në gjumë për shkak të përfundojë para se të krevat baby, dhoma e fëmijëve duhet të jetë transmetuar mirë. Bebet në kohën e ajrimit duhet të lëvizin nga fëmijë në një dhomë tjetër. Në sezonin e ftohtë e dëshirueshme që të hedh në dhomë të paktën 15-20 minuta në sezonin e ngrohtë - 30-40 min.


Në dhomë të zihet fryma ndihet anoksi trurit, dhe fëmija nuk ka gjasa për të fjetur mirë. Temperatura në dhomë gjatë gjumit duhet të jetë jo më shumë se 18-20 ° C. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet lagështia, e cila nuk duhet të jetë më pak se 50%. Nëse ajri në dhomë është shumë e thatë, fëmija thatë mukozës të traktit respirator, ajo merr e vështirë për të marrë frymë, dhe ai shpesh zgjohet. Prandaj, rritja e thatësi në çerdhe është e rekomanduar për të përdorur pajisje të veçanta - Humidifiers.


Veshje për të fjetur duhet të jetë, mbi të gjitha, të rehatshme për fëmijën. Është e rekomanduar për të përdorur gjëra me natyrore (pambuku) pëlhura, pasi ata nuk e pengojnë procesin natyror të djersë, dhe fëmija nuk do djersitem ëndërr. Përveç kësaj, ata nuk shkaktojnë alergji. Kur temperatura optimale në çerdhe fëmija (18-20 ° C) ngrohjes nuk është e nevojshme që të veshin gjatë natës, çorape shtesë dhe kapak për çdo gjë. Fëmijët më të vogla mund të vendosen në të njëjtat rroba në të cilat ato janë ditë - kjo mund të jetë një kostum hollë (shqip, trupi, sliders, etj).


Disa foshnje në javët e para të jetës si fjetur zapelenatыmy. Ky ndryshim duhet të jetë e lirë për të mos kufizuar krahët dhe këmbët e fëmijës. Shumë fëmijë të qetë në qese të veçanta gjumi që vijnë me sleeves ose pa. Mos përdorni rroba me shirita të ngushtë elastike.