Shëndeti dhe zhvillimi i fëmijëve gjashtë muaj


Sa shpejt fëmijët tanë të rriten. Gjashtë muaj më parë fëmija ka lindur, por sa shumë ndryshime kanë ndodhur në një kohë kaq të shkurtër. Kid mësuar për të mbajtur kokën mbi barkun e tij të kthehet gjatë, të bëjnë dallimin në mes të tingujve dhe erë, për lodra, për të kapur dorë, qesh dhe shprehin nedovolstvye. Çdo ditë fëmija bëhet më krijues dhe inteligjent. Ajo nuk lejon prindërit për t'u çlodhur për një moment të vetëm, të lumtur dhe në të njëjtën kohë duke inkurajuar shqetësuar në lidhje me të. Shëndeti dhe zhvillimi i fëmijëve gjashtë muaj është një shqetësim i madh i prindërve të dashur.


Çfarë duhet të jetë në gjendje për fëmijë gjashtëmujor dhe duhet të i kushtoj vëmendje
• Pesha e fëmijës për gjashtë muaj u rritën me rreth 4000-4500 g., Si dhe një rritje prej 15-18 cm. Në gjysmën e dytë të jetës së një fëmijë nuk është aq intensive fituar peshë. Nëse gjashtë muajt e parë të fëmijës javore peshe rritur me rreth 180-200 g., Javore shton fëmijë të mëtejshme jo më shumë se 100-120 g.
• Shënim: nëse fëmija është duke fituar peshë më shpejt, pastaj të përpiqet për të ndryshuar dietën. Si me ushqyerjes me gji dhe shishe ushqyer në vend të lartë kalori drithëra drithëra, shtoni supave perime të ulët-kalori, purees fruta dhe lëngje. Fëmijët që nuk përputhen kampion siç rekomandohet në dietën përfshijnë bollgur, patate pure, vaj butë.

• Të sigurohet që të ushqyerit fëmija juaj është e ndryshme, e cila përfshin vitaminat dhe mineralet e nevojshme për shëndetin dhe zhvillimin e duhur të fëmijës tuaj.

Dhëmbët e parë. Sigurisht me besim të plotë që askush nuk mund të them saktësisht se kur shfaqen dhëmbët fëmijën tuaj të parë. Në disa bebe dhëmbët fillojnë të shpërthejë në 4-5 muaj, 9-10 muaj në të tjerët. Por shumica e dhëmbëve të parë shfaqen në gjashtë muaj, dhe pjesa më e madhe e para dy incisors ulëta shpërthej. Teething shoqërohet shpesh me rritjen jargëzim, ethe, moodiness, humbje e oreksit, gjumë të dobët.


Këshilla:
• Nëse fëmija filloi të hajë dobët ose kanë pjesë të vogla, pastaj të rritur numrin e feedings.
• Kur ëndërr e keqe fëmijë trazuar të organizojmë një dush qetësues me shtimin e rrënjë sanëz supë, lule kamomil, livando dhe kafshët. Ju mund të ul receptorin e telefonit në grazhd fëmijën qese aromatik mbushur me këto barëra.
• Për të hequr qafe të shqetësimit të shkaktuar nga pamja e dhëmbëve, le fëmijën tuaj për të lehtësuar acarim në dhimbje mishrat ose huyazytsi hapëse të veçanta silikoni. Farmacitë mund të blej një xhel ftohës që është aplikuar në Desna dhimbshme.

• Në rastin e etheve të fëmijës, fron lirshme kontaktoni pediatrin tuaj, siç tregon dhënave ndryshime në statusin shëndetësor mund të jenë simptomat e sëmundjes.
• Sapo të shfaqet dhëmbët e fëmijës, mos harroni të kujdeset për ta. Fshini pastër me gazë ngjyhet në dhëmbët e ujit dhe gjuha e disa herë në ditë.
• Dhëmbët e parë të fëmijëve tanë shpesh shqetësohen japë gji. Zakonisht foshnjat gjatë gji kafshon dalë dhe rreth sine soskovyy, duke lënë një plagë të vogël që nuk do të vetëm e dhimbshme, por mund të shkaktojnë gëlltitje e baktereve të ndryshme.

Në këtë rast, për parandalimin e prykushuvannya gjirit mund të përdorni pads të veçantë në gjoksin e tij. Nëse do të kishte plagë në të dalë, nuk do të heqë dorë nga të ushqyerit me gji, si qumështi i gjirit është çelësi për shëndetin e fëmijës tuaj. Ne ju inkurajojmë që të mpirë prekur zonën dritë prykusыvanyem ngrirjen, gëlltit një copë akulli të saj para se të ushqyerit.

Rregullorja ulur - faza në zhvillimin e fëmijës
Në gjashtë muaj vetëm fëmija është në gjendje të rrokulliset nga prapa në stomak pa ndihmën e të rriturve dhe disa fëmijë edhe u kthye veten e tyre nga të barkut në pjesën e prapme, për të bërë këtë shumë më e vështirë. Fëmijë nuk duan të qëndrojnë dhe duke u përpjekur për të marrë deri, heqjen mbi kokë dhe këmbët në të njëjtën kohë. Deri në gjashtë muaj nga muskujt e mbrapa dhe mollaqe janë më të qëndrueshme, e cila promovon pozitën miratimin ulur. Ne ju inkurajojmë që të përgatiten për vende, fëmijë gatuaj muskujt me një masazh të lehta dhe gjimnastikë.


Ushtrime për zhvillimin e sistemit musculoskeletal e fëmijës
• pozicionin e fillimit: gënjyer, fëmija grabs duart bravo tuaj. Bend, shtendos, ngre dhe më e ulët trajtuar saj. Jepni fëmijën tuaj mundësi për të kapur deri në gishtërinjtë tuaj.
• «Përshtatja". Duke filluar pozicion si ushtrimi i mëparshëm. Të ndihmojë fëmijën tuaj për t'u ulur, pidtyahnuvshys në gishtat tuaja. Mbani trajton gishtat pa fëmijë. Butësisht ulur pozicionin origjinal e fëmijës. Përsëriteni këtë disa herë.
• Vendoseni fëmijën në barkun e tij dhe motivon atë me lodra duke u tërhequr përpara, ngre kokën dhe duart tuaja deri në pozicionin e shtrirë në shpinë.

• Pozicioni i largohet i shtrirë në shpinë. Bend dhe shtendos këmbët në gjunjë fëmijën, e bëjnë atë "Biciklete". Ngritja dhe këmbë të ulët vijë i drejtë fëmijën, kalon ato.
Kushti themelor për zbatimin e të gjitha ushtrimeve dhe masazh - një humor të mirë fëmija juaj. Mos harroni se të gjitha klasat me fëmijë duhet të marrin gëzim në një lojë.

Ndryshimet në mënyrën e fëmijës ditë gjashtëmujor
Deri në gjashtë muaj e një fëmije zgjuar me kohë të rritet në mënyrë të konsiderueshme. Në mënyrë tipike, gjashtë fëmija fle 8-10 orë në natë dhe 2 x 15 - 2 orë për ditën syçeltësi.

Feeding një fëmijë në këtë moshë nuk është rreptësisht me orë, dhe në kërkesë. Kjo është veçanërisht e vërtetë e fëmijëve gjirit dhe të ushqyerit të përziera.
Gjatë zgjuar fëmijën do të marrë përkasë atij asnjë lojë në zhvillim, gjimnastikë. Flisni me fëmijën, të përgjigjem "gusht" e tij.
Moti lejuar, do të përpiqen më shumë për të ndodhë në ajër të pastër. Gjatë shëtitje jo vetëm fëmijëve Kata në endacak. Qëndro në park, të luajë me fëmijën.
Lëreni fëmijën tuaj të rritet e shëndetshme dhe të lumtur.