Forcimi i sëmundjes së fëmijës


Mos u shqetësoni nëse fëmija juaj zahvoravsheho oreks të dobët, dhe jo ta detyrojë atë për të ngrënë me forcë. Trupi në fazën akute të sëmundjes kërkon shkarkimin për të drejtuar të gjitha përpjekjet për të luftuar sëmundjen. Mos kini frikë, nëse fëmija është të hahet të mjaftueshme. Cilësia e ushqimit është më e rëndësishme se sasia e saj dhe pesha e humbur shpejt kthehet në normale sa më parë fëmijë shkon në mend dhe do të forcojë trupin e sëmundjes së fëmijës.
Ftohtësi
Të forcuar trupin e një fëmije të sëmurë, të liruar atë nga toksina ndihmon të pijshëm të shpeshta dhe me bollëk.


• Filloni me hips supë, çaj me raspberries, nenexhik dhe gëlqere-çel. Këto pije të ketë një efekt të lehtë diuretik, rritjen e djersë, dhe kështu të ndihmuar trupin shpëtoj prej toksinave. Në të egra u rrit shumë vitaminë C dhe beta-carotene. Këto substanca kanë një efekt pozitiv mbi gjendjen e membranat hundës mucous dhe traktit respirator.
• Për të lehtësuar siklet në fyt, të lehtësojë një kollë dhe të qartë fëmijën bronke për të pirë qumësht të nxehtë me shtimin e Borjomi.
• supë pule rrit imunitetin dhe ton. Por nuk i japin atij një fëmijë më shumë se një herë në ditë, sidomos në fazën akute të sëmundjes. Shumë ngarkesës mbi veshkave dhe të mëlçisë.


Fruth i keq
E gjithë periudha e sëmundjes përjashtuar nga dietë fëmijë të mprehta, ushqime lagësht dhe turshi, mish dhe salcice. Refreni duhet gjithashtu të jetë i kakaon dhe çokollatën. Fëmija mund të hani reçel shtëpi kosi, shurup Rosehip, çokollata e qumështit.
• Ushqimi nga karrota, kungull i njomë, kungull, kungull i njomë dhe pumpkins mund të konsiderohet terapeutik: ata të pastruar veshkat, janë të dobishme për të muskulit të zemrës.
• Mirë mish dhe peshk enët në periudhën e rimëkëmbjes së fëmijës - dhe pies sufle me qumësht dhe salcë krem. Mish stroganof, gulash dhe Stews përgatitur mundësisht nga mishi i zier.

• trangujve shumë i dobishëm, dardha, mollë thartë jeshile, fruta të freskëta apo të pjekur dhe të zier dhe drithëra me rrush të thatë. Boronicë, pelte boronicë dhe fruta pije edhe pse kyslovatы por përmbajë benzoik dhe acid chlorogenic, të dëmshme për mikrobet dhe parandaluar infeksionet e traktit urinar.

Vitrianka
Ashtu si ftohjet, inkurajoi të pijshëm tepruar. Ushqimi duhet të jenë të lehta, bimore kryesisht qumështit. Sour manaferrat, fruta, lëngje, TEAS, supë e fortë dhe me aromë, terren i trashë mbeturinave duhet të përjashtohen nga dietë derisa ata janë shëruar në mëngjes në mukozën e gojës së fëmijës,

• A do të jetë supave dobishme - më të mirë në mukozës lëngjet e mishit si drithëra (oriz, elb, tërshërë) dhe në krunde gruri supë. Perimeve mukusit që mbulon zonën e prekur në gojën e fëmijës dhe film mbrojtëse për ndjenjat e dhimbshme.
• Nëse fëmija nuk ka si supë, pyesni ata lëng perimesh. Mjaft është filxhan të tretë. Në lëng mund të shtoni 1 tbsp Lëng selino. Ajo është një burim i vitaminave dhe mineraleve, përveç ka një efekt diuretik.
• Fëmija mund të jetë e vështirë të përtyp burgers dhe sufle me avull. Ejani në ndihmën e mishit myasoovoschnыe fëmijëve dhe salcë në kavanoza. Nuk ka rëndësi se fëmija është jashtë fillimet.

• Me gjizë mund të jenë të përgatitur ushqim "tvorys." Terapeutike Kjo do të ndihmojë jo vetëm gjatë dhenve, por edhe për teething dhimbshëm, stomatiti, çrregullime gastrointestinale. Vlim një litër qumësht, hiqni nga të nxehtit dhe menjëherë pour 05-06 litra kos. Rrokullisje në sitë. Fshini djathë rezulton nëpërmjet një sitë, duke shtuar supë oriz.
• Gjatë shërimit të fëmijës liberale lëngje frutash kosi nga karrota, kungull, kungull i njomë, dardha, persimmons.

Fruth
Për të forcuar mbrojtjen e trupit gjatë sëmundjes ushqyer fëmijën vetëm produkte natyrore, ëmbëltore dhe duke shmangur ushqimet yndyrore. Ne nuk duhet të harrojmë se procesi i shërimit është i ngadalshëm (1-2 muaj). E gjithë kjo kohë dietë fëmija duhet të jetë i butë.

• Gjatë ethet e fëmijës "pereokyslyaetsya." Kjo ndikon keq në gjendjen e qelizave dhe indeve, vonesat shërim dhe do të keqësojë shëndetin. Në këtë rast, reagimi i mjedisit të brendshëm duhet të ndryshojë për stabilizimin alkaline. Kjo mund të bëhet me produktet që përmban vitamina A, C dhe E. Kur një fëmijë shkon për ndryshimin, t'i japë atij një gotë rosehip infuzion të përditshme (në doza të ndara është e mundur). Ju mund të përdorni manave buckthorn detit ose rrush pa fara (të ngrira). Berries derdh dy lugë ujë të vluar, fshij me një pure dhe shtoni një të ngrohtë brewed pak niseshte sheqer. Ndërsa fruthi dispepsi të shpeshta. Prandaj, edhe në periudhën e rimëkëmbjes nuk duhet barrë stomaku dhe zorrët e fëmijës ushqim të bollshme, sidomos skuqur, i trashë, i kripur ose djegëse.