Ulur oreksin e një fëmijë të vogël


Ulur oreksin - një nga manifestimet e dy sëmundjeve akute dhe kronike. Nëse arsye në këtë, shkelje e saj do të shoqërohet me shenja të tjera të sëmundjes: sleepiness, dobësi, lodhje të lartë, ethe. Le të flasim në lidhje me artikullin humbja e oreksit në një fëmijë të vogël.
Sëmundje kronike
Në foshnjat e tyre të diagnostikuar, zakonisht shumë herët. Nëse ndonjë prej këtyre sëmundjeve me shije të gjithë të drejtë, vetëm një fëmijë ha pjesë të vogla, por shpesh. Në çdo rast është fëmija individual menu bazuar në produkte të pranueshme.Kjo është kryesisht një traumat, infeksionet dhe helmim. Në këtë rast, refuzimi i fëmijës nga të hahet plotësisht e natyrshme - trupin e fëmijës drejton të gjitha përpjekjet për të luftuar sëmundjen. Para së të gjitha nevojat e parashikuara jetik organet - zemrën, mëlçisë, veshkave, trurin. Në zonat më pak të rëndësishme (stomakun, zorrët) enëve të ngushtë, që do të thotë se lëngjet e stomakut dhe të zorrëve të prodhuara në mënyrë të konsiderueshme më pak. Në rrethana të tilla trupi është në mënyrë të qartë nuk është gati për të marrë dhe të tretet ushqimi. Organizmi më i plagosur rëndë, më e theksuar mungesa e humbjes së oreksit, dhe një nga shenjat e shërimit janë pikërisht kthimin e tij. Në rast të sëmundjeve akute pleqsh nuk kontribuojnë në rimëkëmbjen e saj, dhe jo e kundërta. Nëse ju jeni ende në dyshim, mos harroni gjendjen e tij kur jeni të sëmurë. Ju më duan për të ngrënë?


Karakteristika të veçanta
Ne rastin e fëmijëve me oreksit janë të ndryshëm. Dikush po ha për dy, por dikush mezi përballojnë pjesën e përbashkët. Pse? Ka disa shpjegime për këto dallime. Disa norma metabolike fëmijët është shumë më e lartë se sa në të tjerat. Një fëmijë i tillë do të ketë nevojë, pra më shumë ushqim. Fëmijët të cilët kanë norma metabolike është e ulët, hani në mënyrë të konsiderueshme më pak. Por kjo nuk do të thotë se ata janë më keq rriten dhe zhvillohen. Në përgjithësi, pa marrë parasysh se sa ushqim një fëmijë i vogël hëngri, dhe sa ushqyesve si rezultat usvoylos. Në fund të vitit të parë të jetës fillon ngadalësimin natyrore në rritjen dhe, rrjedhimisht, zvogëlon nevojën për kalori fëmijën, i cili disi redukton oreksin e saj. Ka edhe luhatjet sezonale në peshë. Në dimër, norma e rritjes është ngadalësuar, verë aktive, sepse oreksi muajve të verës në fëmijët është shumë më mirë. Nëse fëmija është shumë lëvizje, dhe energji për jeteses këto aktive do të duhet mjaft shumë. Në qoftë se një fëmijë i vogël i qetë nga natyra dhe preferon lojra të qetë, atëherë konsumi i energjisë do të jetë shumë më pak se ajo. Natyrisht, fëmija i parë do të hani më shumë se një sekondë.


Fëmija juaj mund të jetë disi i frustruar, i ngacmuar apo anasjelltas - ishte i kënaqur. Në këtë sfond të oreksit të fortë emocional lehtë mund të merrni humbur. Nga viti i dytë i jetës, fëmijët kanë filluar të pohojnë pavarësinë e tyre. Kjo lufta për pavarësi dhe do të shfaqet në lojëra, dhe në ujë, dhe në salcë. Por të fillojë kjo e mundshme është demonstrative e ushqimit tryezë vidyazyka. Ndonjëherë një fëmijë do të mbështesë të drejtën e saj, është ajo që ai dëshiron.
Supozoni fëmijë ndjeu një shumë të stresit apo kontradiktë fëmija juaj me frymën refuzon për të ngrënë për disa ditë. Çfarë duhet të bëni? Këshilla tona mund të jenë të dobishme për ju.


• Lëreni fëmijën tuaj të ha në tryezë. Sigurisht, kjo disi kufizon aftësinë e anëtarëve të familjes në përdorimin e "rreziqet", sepse enët mbi pllaka të gjithë duhet të jetë e njëjtë. Por ushqimi i shëndetshëm familja juaj vetëm do të përfitojnë.
• Jepni fëmijës tuaj një zgjedhje. Por ajo duhet të bëjë atë me një produkt ekuivalent. Nëse ju ofrojnë Stews fëmijë apo biskota, ajo sigurisht zgjedhin këtë të fundit. Pra, le të cookie-t do të zhvillohet, të tilla si pule me patate pure.

• lojërat aktive, mosha aktiviteti i duhur fizik dhe ekspozimit të zgjatur në ajër të pastër - këto janë disa mënyra të thjeshta me të cilat për të rritur energjinë e fëmijës, dhe në përputhje me rrethanat, oreksi i tij.

• Kushtoj vëmendje paraqitjen tryezë dhe dekorimin e kryeveprat tuaja kuzhinës. Mos kini frikë nga ngjyra të ndritshme në një tenxhere dhe një tejkalim të imagjinatës në hartimin e madje edhe enët e thjeshta. Dhe mos harroni të shikoni në një supermarket aty pranë. Aty do të gjeni një makarona me ngjyrë dhe nuggets pule në formë të kafshëve, si dhe dumplings fëmijëve Speciale.
• Mos harroni se fëmijët kanë preferencat e tyre shije. Një i pëlqen ushqim, të prerë në copa, dhe të tjera - qëndrueshmëri pure. Një mund të preferojnë monoproduktы dhe tjetra me kënaqësi ha sallatë. Mos injoroni mendimin e një fëmijë të vogël. Ju nuk shkoni në lidhje me të, dhe të jepni fëmijën tuaj të kuptojnë se ju respektojnë dëshirat e tij.