Reduktuar imuniteti në një fëmijë të vogël


Imuniteti - është aftësia për të identifikuar dhe për të shkatërruar "të huajt" (viruset, bakteret dhe madje edhe qelizat e veta me pronat e parregullt). Imuniteti është specifik dhe nonspecific. E fundit aktive gjithmonë dhe në të gjitha, madje edhe në foshnjat. Imuniteti specifik "përfshihet" vetëm në praninë e viruseve ose bakterieve rrezikshme. Me këtë, sistemi imun kujton armiqtë dhe gjatë penetrimit të dytë shkatërron ato menjëherë, pa lënë të zhvilluar sëmundje (ky fenomen quhet memorie imunologjike). Armët kryesore, në qoftë se ju keni vuajtur një rënie në imunitet në fëmijë të vogël ka antitrupa (imunoglobulinat) - proteina të veçanta që lidhin dhe shkatërrojnë elementë të huaj.


Natyrisht, një sistem kompleks multistage me një shumëllojshmëri të lidhjeve të merr një kohë të gjatë për formimin përfundimtar dhe maturimit. Një fëmijë i shëndetshëm plotë-gjatë është i lindur me një të formuar plotësisht nga sistemi imun, i cili (në teori) mund të punojnë me të njëjtin aktivitet, si ajo e një të rrituri. Megjithatë, në 12-24 muajt e parë të jetës mekanizmat e funksionit jospecifik imunitetit "gjysmave", dhe sintezë imunoglobulinave është jashtëzakonisht i ngadalshëm. Në aktivitet parashkollor e sistemit imunitar gradualisht në rritje, por është ende 6-7 vjet ajo është ende e papjekur. Por gjëja kryesore është e ndryshme: fëmijët zhvilluar asnjë memorie imunologjike, kështu që praktikisht çdo kontakt me virus apo bakter kthehet infeksion. Kjo është arsyeja pse ftohjet e shpeshta një fëmijë 2-5 vjet, sidomos në vitin e parë të kopshtit - kjo është absolutisht normale dhe jo një shenjë e sistemit imunitar "dobët"! 5-7 vjet kur memorie imunologjike arrin më shumë informacion në lidhje me viruset dhe bakteret, dhe sistemin e imunitetit lokale do të punojnë në forcë të plotë, foto do të ndryshojë në vetvete, dhe të përfundojë me përgjithmonë fëmijë "qurrash" rriten të shëndetshëm dhe të rrallë të rriturit sëmurë. 4-8 ftohjet e infeksioneve në vit për preschoolers - nuk ka patologji, dhe të shfaqë procesin natyror të formimit të një memorie imunologjike të besueshëm!


Pra, shumica e fëmijëve, pavarësisht shpeshta SARS. sistemi imunitar është duke punuar si duhet, dhe në veçanti të rritur nuk duhet të - ai nuk bie. Por të përpiqet të bëjë të sëmurët fëmijë më shpesh, ju mund. Megjithatë, për të filluar të rriturit duhet të harrojmë për të gjitha llojet e "magji" potions! Popullarizuara në mesin e nënave dhe gjyshet fondeve për "ngritjen" e imunitetit mund të ndahen në tre grupe:
Preparatet e bazuara në interferon (hundë pika, ointments, qirinj anal). Këto barna janë përdorur gjerësisht për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, por, për fat të keq, ata janë absolutisht të padobishme.

Interferoni është zhytur keq përmes mukozës (ajo duhet të jetë nën-lëkurë, intramuskulare ose intravenoze), kjo nuk do të ndihmojë me sëmundje respiratore akute dhe ndër të tjera, ka një masë të efekteve anësore.

Mjekësi Modern përdor droga interferon në trajtimin e hepatitit kronik dhe disa tumoreve malinje. Droga imunostimulues origjinë bakteriale (sprays hundës, tableta ose pluhur për administrimin oral). Këto barna janë përdorur kryesisht për parandalimin e infeksioneve të frymëmarrjes në trajtimin e sëmundjeve kronike. Në mënyrë që të "fëmijë kurrë, kurrë të sëmurë" (apo, siç ai e bëri atë më shpesh), ju duhet të punojnë shumë. Të jetë i durueshëm - në frontin e një kohë të gjatë, i përpiktë dhe atë që është tashmë atje, puna mjaft i mërzitshëm në rrugën e duhur të jetës së fëmijës organizatës.


Ja se çfarë të bëjë me një rënie në imunitetin:
Gjashtë muaj Mësimet sistematike - dhe frekuenca e ftohjet bie 2-3 herë. Veshin një fëmijë për të motit jo, kalendarik. Fëmijët të cilët nuk e shpejt dhe nuk e bëj ujë në djersë, pak zastudzhuyutsya. Në ajër të thatë, vetitë mbrojtëse të mukozës janë ulur - respektivisht, fëmijët shpesh sëmuren. Duke përdorur pajisjet, humidifiers ndihmojë për të përballuar me këtë problem. Viruset dhe bakteret barten në ajër, jo me veten e tyre, ata kapem pikat pështymë lëshuar gjatë kollitjes, teshtitjes dhe madje edhe rozyazytsi thjeshtë. Teach një lavazh i ri për fëmijë dhe lani duart tërësisht me sapun dhe ujë çdo kohë, ai u kthye nga një shëtitje. Përveç kësaj, ju mund të ujitur të kripur mukozën e hundës fiziologjik, i cili hidrate dhe lan larg pluhurin, bakteret dhe grimcat e tjera të dëmshme. Notorious "fortifikim" ka një lidhje shumë të tërthortë ndaj imunitetit.


Natyrisht, vitamina janë të nevojshme, por në këtë rast i rëndësishëm për të siguruar nivelin optimal të proteinave, si mbrojtje kundër infeksioneve është i bazuar kryesisht në proteina të ndryshme. Për shkak se një ushqim i ri fëmijë duhet të jenë qumështi, prodhimet e qumështit dhe mishit të mjaftueshme (dmth mish, por jo salcice, sallam dhe dumplings). Dhe mish dyfish e vlefshme - ajo përmban hekur, i nevojshëm për parandalimin e mangësi hekuri dhe për të siguruar aktivitet adekuate imunitetit jospecifik (ftohjet e vazhdueshme, që ra fjala, shpesh rezultat i hekurit mangësi anemi). Sigurimi i fëmijëve vogël gjumë qetësues. Fëmija duhet të fle të paktën 12 orë në ditë (duke përfshirë edhe një sy gjumë). Mungesa e gjumit çon në çrregullime metabolike dhe përkeqësimin e trurit, e cila është arsyeja pse fëmijët kronike vыsыpayuschyhsya rrit rrezikun e trashje, dobësuar sistemet mbrojtëse të trupit, ul kujtesës, probleme me sjellje, etj