Reduktimi meteosensitivity në një fëmijë të vogël


Rritjet Meteosensitivity duke u hedhur rritjen. Nga tetëmbëdhjetë muaj këto hedhje janë përafërsisht çdo 15,2 muaj, pastaj pak. Në fëmijët më të vjetër shkalla më e madhe e rritjes së kockave - 4-5 vjeç dhe një adoleshent. Në këtë kohë, rritja e muskujve nuk mund të mbajtur ritmin me sistemin skeletor, muskujt tendosura dhe dhemb. Dhe çdo sëmundje të çon në depresion, por jo në përgjigje të ulët ndaj fenomeneve natyrore. Përshtatja në kopsht, shkollë, mësuesit e rinj, duke lëvizur, divorci i prindërve - të gjithë duke vepruar në nerva "të fëmijës dhe zvogëlon rezistencën e saj të presionit, temperatura dhe stuhitë magnetike. Kur fëmija është i ftohtë, është teething, dhimbje barku mundojnë atë, ai ishte veçanërisht i ndjeshëm ndaj manifestimeve motit. Le të flasim për reduktimin e meteosensitivity në një fëmijë të vogël.


Gjëja e parë për të forcuar trupin. Kur kurë sëmundje kronike meteosensitivity reduktuar. Për të rritur rezistencën ndaj regjimit është shumë e rëndësishme. Ditën kur ndryshimet e motit, është më mirë për qetësi: më shumë shëtitje (duke iu shmangur diellin të hapur), me siguri do të fle gjatë ditës, luajnë lojëra të qeta. Këto ditë ajo është më mirë për të shmangur stresin tilla si një rritje në aktivitetet e mjekut ose të zhurmshme të fëmijëve. TV dhe kompjuter - meteosensitivity miq.

Më pak "flasin" me ta fëmijë, aq më mirë. Për një fëmijë të vogël presioni lehtë duruar bie, ai ka nevojë për aktivitet fizik. Por ngarkesa e tepruar, udhëtim me sajë, duke luajtur dohanyalky, i akuzuar, sport amator seksion - që do të forcojë shëndetin e fëmijëve. Klasat më të gjithanshëm në pishinë: ato ndihmojnë për të zhvilluar harmonike jo vetëm muskujt, por edhe përmirësimin e sistemit nervor përmes masazh. Kundërta derdhje dhe gjimnastikë shumë do të përfitojnë. Nëse nëna vënë re se reagimi kryesor të motit fillon pasdite, pastaj duke i akuzuar të bëhet gjatë natës, për 15.2 orë para gjumit. Fëmija i qetë i vogël pak të përgjegjshëm për ndryshimet në motit. Nëse stresi mund të aplikohet drogë qetësues - tretësirë ​​Valerian, Motherwort, bozhure. Bimor ose industriale mjeku homeopati duhet të përshkruajnë. Ai vendos për një ilaç të vogël të fëmijëve që përmirëson rrjedhën e gjakut cerebrale.


"Ditët e vështira" në dietën e fëmijëve duhet të jetë mollë (të freskëta apo të pjekur) patate në lëkurat e tyre, alga deti dhe - në mungesë të alergjisë - ushqim deti, bimëve të freskëta, lëngje dhe mjaltë. Yndyror dhe djegëse kundërindikuar në ato ditë. Vitamina C, E dhe B dhe forcuar trupin dhe për të ndihmuar të përballen me sëmundjen. Ata kanë nevojë për të marrë kurse në pranverë dhe në vjeshtë, kur natyrore "vzbrыky" veçanërisht të shpeshta dhe të fortë.