Verdhëz infektuese në një fëmijë të vogël


Një tjetër mënyrë e zakonshme e transmetimit - me ushqim dhe ujë. Simptomat e para ngjajnë simptomat e ARI, të ngjashme me sulmin e helmimit ose apendiksit. Disa ditë më vonë gjithçka bëhet e qartë se fëmija - verdhëz. Ngjyra e lëkurës së tij dhe sclera e syrit, mjerisht, nuk lë asnjë dyshim. Flisni për verdhëz infektive në një fëmijë të vogël.
Periudha e inkubacionit i verdhëzës infektive - 15 deri 45 ditë. Simptomat e jashtme të sëmundjes është i padukshëm, por trupi është i ekspozuar për të sulmuar virusin e hepatitit A.Në fëmijë të vogël në rritje ashpër temperaturën në 38-39 ° C, nuk janë pafuqi, dobësi, dhimbje koke. Fëmija humb oreksin, ankohet për dhimbje në bark (kapsllëk, diarre), të sëmurë e saj. Pas 3-5 ditë temperatura bie, të vjella është dobësi por mbetet. Urinë një fëmijë të vogël merr hije të errët dhe stools zbardhur. Gjendja e shëndetësisë është duke u përmirësuar, por rikuperimi i plotë është ende larg. Sëmundja përparon. Bardhë e parë të verdhë e syve, dhe - dhe të gjitha shkrirja fytyrë. Kjo gjendje zakonisht zgjat 7 apo 21 ditë.


Ju duhet të dini se verdhëz ndikohet kryesisht mëlçinë. Prandaj është i nevojshëm trajtimi spitalor. Spitali ju do të jetë nën mbikëqyrje mjekësore sëmundje të vazhdueshme infektive që raspishut trajtim të veçantë dhe procedurat (ushqyerit klinike, pirja e tepruar, drogës biliare, multivitamina). Fëmijë ka nevojë për bedrest. Rregulli bazë: një minimum prej lëvizjes. Pra ju lutem të jenë libra, lapsa.

Një fëmijë i vogël në infektive asgjë verdhëz mund të jetë yndyrore, skuqur, aromë dhe i tymosur. Mish viçi të zgjedhin, viçi, pule, gjeldeti, lepur. Otvaryvay, gatuar në një kazan të dyfishtë. Mos harroni në lidhje me peshk. Ndryshojnë ose pjekur cod, pozitë e lartë, Pike, krap. Mjekët gjithashtu rekomandojnë djathë dhe produktet e qumështit të ulët yndyrë (vetëm pa shtesa). Por mund të të gjitha ushqimet. Ata tani - dietë bazë. Enët gatuar, i zier dhe perimet e papërpunuara duhet të jenë në tavolinë çdo ditë. Le të sa më shumë lëngje, pije frutash dhe komposto frutash. Mjeku ndoshta përshkruajnë një ujë mineral alkaline. Kjo dietë të rreptë zgjat nga tre deri gjashtë muaj. Të gjitha të përshtatur? Awesome! Ju tani mund të sigurtë të themi se fëmija më në fund gjetën.