Lojëra për zhvillimin e fëmijë të vogël


Luaj për të ndihmuar fëmijën tuaj të zhvillojnë më shumë sukses dhe të përgatisë shfaqjen fizikisht në gjuhën fjalët e para! Kaloi gjashtë muajt e parë të jetës përpara - një kohë të madhe. Zbulime të mahnitshme presin studime të rëndësishme të vogël natyralist. Rreth shumë raste! Dhe secila kërkon vëmendje dhe aftësi. Gjyqtari për veten tuaj. Arrijnë lodra shtrirë në bark - është koha. Zvarritje për atë në qoftë se ajo ishte shumë larg - dy. Merrni lodër, i ulur në krevat ose në një karrige - tre. Dhe pastaj - të mbajë, shtrirje, compress, shkundur! Post artikull - Lojra për zhvillimin e një fëmijë të vogël.


Për të arritur suksese të tilla fëmijën do të jetë shumë e vështirë, në qoftë se ndihmësi i tij - punëtor trajton - funksionet nuk zotëruar lidhura: njëri krah është "dobыtchytsey" (fëmijë e saj merr një lodër), të tjera në të njëjtën kohë kthehet në një "punëtor" (foshnja e saj e bën manipulimin një lodër). Megjithatë, trajton të dy rolet shpesh ndryshojnë, për shkak se gjatë një lojë fëmija tashmë mund të përkthehet lodër nga njëra anë në tjetrën.

Gishtat e bërë më të shkathët, sepse ata kanë subjekte të ndryshme të mbulojë forma të ndryshme. Nga nëntë muaj lëvizjen e dorës fëmija përcaktohet plotësisht nga forma e objektit që i interesuar atij. Në të njëjtën kohë, tonë të vogël "hvatayka" fillon të mëdha dhe të vogla banesë objekte gishtave. Pra subjekt dukshëm më e lehtë për ta kthyer, marrin në konsideratë. Dhe me më gishtat luajnë jo më pak interesante! Gjatë kësaj periudhe të ndihmojë në forcimin e bukura lojra gisht motorike me efekt masazh - kjo është arritur nga ndërveprimi trajton fëmijën me duart e të rritur. Masazh kanë një lojë të mirë të repetitions. Kjo është lehtësuar zabavlyanky funny, Rhymes. Vënë fëmijën në frontin e tij, prek duart e tij në krahët e tij të hapur, të fillojnë të butë pat e tyre, duke thënë se çdo çerdhe njohur Rhymes ju. Pastaj të marrë në duart e tyre e myzynchyku vogël, ushtrojnë ata nga maja për pëllëmbë, dhe pastaj të kthehet dhe gishtat e tjerë.


Në periudhën prej gjashtë muaj deri në nëntë muaj të paguajë lojëra të veçanta vëmendje palchykovыm me objekte. Fëmija Devyatymesyachnomu plotësisht në gjendje për të zotëruar mbërthen gisht alfabetit, që mësojnë në mënyra të ndryshme, për të rregulluar pozicionin e gishtave në diametër të objektit. Këtu janë teknikat themelore. Chicken këmbë - gishtërinjtë të shpërndarë në mënyrë të barabartë në diametër objekt zgjatur. Capture kyç - gishtit në njërën anë dhe katër gishtat e tjerë në anën tjetër koprrac subjektin e trashësi të vogël. BEAM - subjekt obhvatыvaetsya reagimi tre gishta: thumb, indeksi dhe të mesme.


"Në pyll, pyll"
Organizoni për shëtitje fun në pyll, ku ju mund të mbledhë një shumë e manave pjekur. Berry, ne do të zëvendësojë topat e vogla (objekte formë raundin) dhe cubes, i cili është i përshtatshëm për të marrë gishtat e fëmijës. Vënë fëmijën tuaj në mat, në sajë të "manaferrat" rreth të ndritshme, e pastaj thonë:
Në pyll, ecin pyjeve,
Sladko Berry marrë!
Tregoni fëmijës tuaj se si për të vënë çdo gjetur dhe ngriti "kokrra të kuqe" në një shportë ose tas:
Sladko Berry - në rotok,
Dhe një tjetër - në shportë!
Sigurohuni që fëmija është e shpërndarë në mënyrë uniforme gishtat e tyre në diametër çdo subjekt.


"Dancing Bunny" për zhvillimin e
Për këtë lojë zbavitëse nevojë për dy trondit me merret gjatë apo lugë pikturuar druri. Protagonist - një lepur butë zhele. Ritmikisht goditur shkopinj apo lugë në një sipërfaqe të fortë, do të shoqërojë vallëzimi lepur. Një shkop të marrë ju, të japë një fëmijë të dytë. Rubinet mjete parë në ritëm të lirë. Provë konsiderohet i suksesshëm nëse fëmija besim menaxhon shkop, shtrëngon atë me gisht një dorë të madhe, tjetri - katër të tjera.


"Pulat" për zhvillimin e
Merrni topa pambuku dhe i hedh ato në një tas të madh. Menjëherë pas kësaj të harrojmë se ky top! Mysochtsi juaj tashmë shpëtim i vërtetë "pulë"! Dëgjuarit Kid? Shake tas mënyrë që gunga tona "trazim", dhe pastaj derdhur prej lojë me birila në dysheme. Shih-jo, "chicks" shkoi për një shëtitje. Si nuk do të kanë humbur! Është koha për të mbledhur "chicks" përsëri në tas. Dhe për këtë ne duhet të kuptoj në mënyrë individuale për çdo këshilla petë të tre gishta:
Koha - zogth! Dy - zogth!

Shumë pak fëmijë!
Inkurajoni fëmijën të marrë topin pas me një dorë, e kthen e tjerë drejtimin çdo pjesë e leshi pambuku ose të shtrirë dorën për fëmijën lirë. Pastaj çon në mysochtsi e gunga duart e një fëmijë të vogël, pak më dridhen e tyre, duke mbajtur dore. Kështu fëmija do të kuptojë saktësisht ku ju duhet të heqë topin, dhe të jenë në gjendje të hapin gishtat e tyre. Pasi trajton janë liruar, thonë se rimë përsëri dhe për të ndihmuar fëmijën të marrë topin e tre gishtat e çdo dorë. Faza tjetër - tërheq gishtin tregues.


"Schetyky" për zhvillimin e
Ju do të duhet prerje të vogla me pllaka me ngjyra gurë në disa rreshta. Këto gropa fëmijë "mësojnë" gishtin tregues vetëm tregojnë për objektin. Llogaritë e fëmijëve të lehtë të kthehet në një instrument muzikor. Nëse schetyky shpejt anim në drejtime të ndryshme, duke trokitur gurë me ngjyrë me zë të lartë - nuk është ushton? Por së pari, i kushtoj vëmendje të çdo kockave individualisht. Kape dorën e një fëmije dhe të ndihmojë atë të tërhequr gishtin tregues (mbetur presion fort kundër pëllëmbë). Duke treguar rubinet gisht këmbëve para, butësisht rrëshqitje atë mënjanë, atëherë të njëjtin progresin e me kocka të ri. E pra, fëmijë duke lëvizur një kockë gisht nga kocka? Shumë mirë! Nëse këmbëve ngjyra mundi poshtë, ata fillojnë running. Së pari, ju mund të bëni të gjitha me dorë, pastaj kthehet çdo gisht. Pas shpullë thërrimet tuaja palme në sipërfaqe ribbed, si në qoftë se duke luajtur në huselkah. Lojëra të tilla duhet të shkojnë në dobi të fëmijës, por më tepër të ndihmojë atë vyyazykaty fjalën e tij të parë.