Dhimbje dhimbje barku barkut në një fëmijë të vogël


Një mënyrë të re të të ngrënit - një hap i madh në jetën e porsalindur. Në nëna palosje ai përdori për të marrë ushqyesve nëpërmjet verdhë veze kanal, ai vetë nuk kishte të bëjë asgjë. Tani situata ka ndryshuar atë pak për të punuar të gjithë trupin, duke përfshirë traktin gastrointestinal. Sistemi i të destinuara për përpunim dhe marrjen e ushqyesve nga ushqimi, të detyruar për t'u përshtatur.
Derisa kjo të ndodhë, fëmija dhe nëna e tij janë duke pritur për simptoma të papritura: gjendja e keqe bark - dhimbje barku. Zakonisht simptomat e para shfaqen tre javë pas lindjes dhe do të vazhdojnë deri në moshën tre muaj. Gjatë të ushqyerit ose menjëherë pas fëmija papritur fillon të qajë me zë të lartë dhe të mprehtë. Përballen me të kuqe. Stilolapsa presion për të trupit. Belly fryrë dhe natuzhen. Kid vazhdimisht shtyn këmbët në trup dhe në mënyrë dramatike drejton ato, këmbët janë të ftohtë. Temë për një artikull sot do të barkut dhimbje në një fëmijë të vogël!999% e foshnjave janë të prirur për dhimbje barku. Ky shtet fiziologjik. Në disa sulme të ndodhë lehtë, në disa të tjera - është e vështirë, por nuk është foshnje pak, të cilët do të ata nuk ishin. E tillë është natyra e njeriut. Ndonjëherë dhimbje barku zgjatur tërhiqeshin vetëm pas nakrychavsya fëmijën dhe yzmuchalsya. Shpesh lehtësim dukshëm vjen kur një fëmijë i vogël arrin të pastruar zorrës së trashë. Disa bebe dhimbje barku përsëriten rregullisht, duke shkaktuar ankth në moms dhe baballarët. Por nëse fëmija është të hahet, duke fituar peshë, lehtë duke ditur botën rreth nesh - mos panik, gjendja e tij e përgjithshme nuk është shkelur.

Një tjetër gjë, kur rritja e dhimbje barku, duke çuar në ndërprerjen e oreksit dhe një fëmijë të vogël, dhe më e rëndësishmja - mungesa e shtim në peshë. Në qoftë se sulmet janë të rënda, pas 3-4 muajsh të jetës, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Dhimbje barku në foshnje të ndodhë për shkak të cen të sistemit nervor autonom, papjekuri morphofunctional i gastrointestinale microbiota traktin karakteristika të themelimit, enzimë ndërprerë.

Dhimbje në sulmin atje për shkak të rritjes së nivelit të gazit mbushje gut gjatë të ushqyerit ose tretje. Ka myyazytsilne Kontraktimet tonik pjesët e zorrëve. Dhimbje barku në foshnje që lidhen me rregullimin e zorrëve papjekur nervor. Ndonjëherë arsyeja - dietë e fëmijës. Për shembull, fëmijët të cilët janë të detyruar të përdorin ushqimin artificial, dhimbje barku mund të shkaktohet nga intolerancë të proteinave të qumështit të lopës. Futja e ushqimeve plotësuese mund të bëjë konfiskimet më të shpeshta. Nuk është një shpjegim: rrit peristaltikės, rrit gaz. Fermentopathy dhe mangësi lactose mund të shkaktojë ankth në bark.


Nuk ka nevojë të jetë vetëm me problemin. Ajo duhet të zbatohet për pediatër, ai do të shpjegojë se dhimbje barku - nuk është një shenjë e sëmundjes dhe të relaksuar gjatë sulmeve sillet nënën, aq më lehtë mbart një fëmijë të vogël. Re: çrregullime funksionale të traktit gastrointestinal shpesh ndodhin në fëmijët e parë dhe të shumëpritur, fëmijët të cilët ishin në prindërit e moshuar apo në familje me të ardhura të larta - me fjalë të tjera, ku ka një prag të lartë të shqetësimit në lidhje me shëndetin e fëmijës . Nëna e shqetësuar duke u përpjekur për të vetë-mjekoj në kundërshtim jo vetëm fikse, por gjithashtu të zgjeruara. Ajo duhet të fillojë duke krijuar një atmosferë të qetë psikologjike rreth fëmijës. Dhimbje barku Yyazytsirnist është rritur në rast të overfeeding ose mbinxehje. Mos njeri i përkëdhelur fëmijën, nëse e nxehtë të rritur, fëmijë, trupi i të cilit sekreton më shumë për ngrohje - edhe hotter. Dhomë duhet të krijojë parametrat normale të temperaturës dhe lagështisë. Optimal temperaturë - 20 deri 22 gradë, por jo më shumë se 24. lagështia normal i 50-70%. Është e rekomanduar për të ecur më shpesh.