Dhimbje barku dhe simptomat në një fëmijë të vogël


Pse ka fëmijë në një periudhë të jetës së tyre është aq e shkurtër? Për shkak të ndodhin? Dhe është e mundur për të siguruar që ata kurrë nuk filloi? Ne kemi gjetur shumë mënyra për të lehtësuar ndjeshëm gjendjen e fëmijës për dhimbje barku. Por se si të shpëtoj prej tyre përgjithmonë - kjo është pikërisht askush nuk e di. Le të flasim për dhimbje dhe simptoma në një fëmijë të vogël.
Si për të identifikuar simptomat që shqetësojë fëmija është colicky, jo uri, siklet apo dhimbje në pjesë të tjera të trupit? Ka disa shenja themelore, e cila është një punë e lehtë për të llogaritur këtë sëmundje irrituese.


• Fëmija nga 1 deri 3 muaj. Gjatë kësaj periudhe, fëmijët tanë shpesh vuajnë nga dhimbje barku.
• Ju mund të zgjidhni gjatësinë e kohës në një ditë, kur fëmija qan zakonisht. Kjo zakonisht ndodh në mëngjes herët ose në mbrëmje vonë.
• Foshnja nuk do të rrijë edhe pasi ajo mori stilolaps, tronditi, e kanë vënë në gji, duke pasur parasysh përzierje.
• Shtrirë në shpinë, fëmijës këmbët aktive dhe ritmikisht suchyt.
• bark fëmijë i vogël i fryrë apo të tensionuar.
• Thanë përfundon si ashpër si fillim. Pastaj foshnjë në mënyrë të sigurtë në gjumë dhe asgjë nuk pengon atë.


Më parë besohej se dhimbje barku - një ënjtje shkaktuar nga kequshqyerja mom ose një shumë e ajrit, e cila gëlltitur foshnjë gjatë të ushqyerit. Kjo është e drejtë! Por vetëm pjesërisht. Nëse marrim parasysh dhimbje barku në drejtim të trupit të fëmijës fiziologjisë, ajo është me të vërtetë fryrje. Por arsyeja pse ata janë të formuar, ekspertët moderne e quajnë shumë më tepër.

Nëse fëmija në gjoks kap të gjitha simptomat të saktë, me qumësht vыsasыvaemыm do të gëlltisë ajër. Pra, gjëja e parë për të bërë me ardhjen e dhimbje barku është për të parë se sa mirë ajo kap gjoks. Shumë i madh një vrimë në sostsi mund të jetë arsyeja që një fëmijë të vogël nakovtayetsya ajrit të tepërt. Nga kjo çon gjiri shishe pothuajse bosh. Ne zgjidhni dalë siç duhet dhe për të mbajtur shishe gjatë të ushqyerit në mënyrë që ajo ishte e mbushur gjithmonë me një përzierje.


Ka disa ushqime që provokojnë simptomat dhe pamjen e ënjtje. Bean, çdo lakër, rrush, çokollatë, qumësht - agresorët më të fuqishme. Por ata mund të shkaktojë dëm vetëm nëse nëna është një përgjigje për këtë ushqim. Ju jeni seamlessly hani pies me bizele? Pastaj fëmija nuk do të vuajnë. Ju spuchytysya edhe një gllënjkë qumësht? Përkundrazi, në një fëmijë të vogël do të fillojë ënjtje pasi ai ha qumësht nga gjiri.

Në këtë botë fëmija vjen zorrë pothuajse sterile. Ajo do të marrë disa javë - dhe miliona e saj të baktereve të dobishme jetoj. Por flora që të marrë kohë për të pjekur. Kjo ndodh në tre muajt e parë të jetës. Ekspertët kanë tendencë të mendojnë ky proces nuk është e lehtë, të ngarkuar me dhimbje barku. Pasi pjekuria është i plotë, dhimbje barku të zhduket si papritur si u shfaq.


Shumë psikologë dukuri e dhimbje barku lidhur me gjendjen psiko-emocional të fëmijës. Nëse fëmija juaj është duke përjetuar stres, atmosferë të tensionuar rreth tij, atëherë shfaqjen yyazytsirnist ose përkeqësim të dhimbjes nga dhimbje barku rritet në mënyrë të konsiderueshme. Kështu, në qoftë se fëmija nuk është me gji, nuk e shpesh marrin dorën, kur ajo zhvillohet debat agresiv në mes të shtëpisë, ai është më i prirur për dhimbje barku. Specialistët në mjekësi psikosomatike kanë në këtë mendimin e saj "Mami puchit moralisht dhe fëmija -. Fizikisht" Ju mund të telefononi versionet e tjera të shfaqjes së dhimbje barku, por, çfarëdo që mund të jetë, një gjë: një fëmijë papritmas fillon të qajë dhe po aq papritmas ndalet. Kjo nuk është një sëmundje! Kjo fazë komplekse e zhvillimit të trupit të fëmijës në sistemin e përgjithshëm dhe gastrointestinal, duke përfshirë (dhe ndoshta në të njëjtën kohë mendore!). Trajtojnë atë nuk ka nevojë, dhe më shumë! Dhe sigurohuni që fëmija juaj është bërë më e lehtë, mjaft e vërtetë.


Është e vështirë që të qëndrojnë të qetë kur armë tuaj në gjak në mënyrë të hidhur dhe pangushëllueshëm qarë. Megjithatë provoni! Tregoni veten se ajo është e pashmangshme dhe e përkohshme. Ajo thjesht duhet të mbijetojnë që bëri miliona prindërit e tjerë të fëmijëve të cilët kanë vuajtur në dhimbje barku e fëmijërisë. Mos lejoni fëmija juaj të lënë vetëm në këtë periudhë të vështirë për të. Së bashku me mamin të gjithë dhimbje nuk është aq i fortë sa frika nuk janë aq të tmerrshme. Një tjetër opsion - për ta vënë atë në prehër tim në mënyrë që pak kokë varur poshtë. Në anën e pasme të dorës tuaj, ju butësisht mund pat. Ndihmë e mirë hipur topat e mëdha masazh. Masazhyk bark lehtësimin e dhimbjeve. Mbajtur dorën e tij në një rreth në drejtim të akrepave të sahatit. Pastaj një pëlhurë me lajle në të ngrohtë e saj në stomak. Kopra Vodicka ose ilaç farmaci do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbje barku një tjetër sulm. Lehtësim do të vijnë brenda pak minutash pas pranimit. Por abuzimi me mjete të tilla nuk është e nevojshme. Lexoni me kujdes udhëzimet për përgatitjen dhe ndiqni moshën dhe dozën e përditshme.


Gjatë dhimbje barku shumë i mundimshëm jo vetëm fëmija, por nëna e tij. Tantrums përditshme që zgjasin për disa javë, të aftë për të bezdis askënd. Disa nëna janë thyer dhe mund të nxisë edhe mu fëmijën në papës. Sigurisht, atëherë ata janë shumë keq për këtë, dhe për shkak se problemi nuk është zgjidhur. Por lodhja e akumuluar e bën punën e saj të pista. Ju shikoni sistem që tuaj nervor në kufi? Jepini vetes mundësinë për t'u çlodhur. Enët pista nuk janë cushioned mirë shtrat cat uritur prisni Ju duhet kohë për të shërohen.


Më trego në lidhje me këtë njeri dhe të kërkoni ndihmë. Po, dhimbje barku - provë. Për fat të mirë, nuk u është dhënë për të gjitha familjet e reja. Nuk janë ata me fat që arritën të shmangur atë. Dhe në mesin e tyre shumë prej nënave të cilët në mënyrë aktive mbështesin dhënien e gjirit, duke fjetur së bashku, të cilët nuk e konsiderojnë të turpshme të veshin gjatë një fëmijë dhe të marrin atë kudo me vete. Ndoshta kjo është për shkak se fëmija është gjithmonë në fushën emocionale nënës, ajo është më pak të prirur për të gjitha llojet e problemeve dhe vështirësive, referuar fjalës "dhimbje barku."