Fëmija dhimbje barku porsalindur në bark


Dhimbje barku fëmija - është ndoshta problemi i parë me të cilat përballen prindërit e rinj pas kthimit nga spitali. Fëmijë britmat papritur dhe mprehtë, të kuqe, dryhaye këmbët. Si dhe të papritur të gjithë. Pediatër në vizitën e parë injektuar menjëherë në moms di dhe gjyshet ton plot nënkuptim psherëtimë - një bark të lënduar, hazyky torturuar Bisedoni rreth barkut dhimbje barku në një foshnje e porsalindur.
Gjatë punës së tyre dhe natyrën e artikujt e tij, unë kam qenë teorikisht e gatshme për këtë fazë të jetës sonë. Dhe "teoria e" më shumë ka qenë në komentet dhe rekomandimet e nënave kanë kaluar gjatë periudhës. Informacioni ishte në thelb e tmerrshme, dhe netë pa gjumë dhe "Dita Groundhog" ishte për shkak, si, pa opsione. Në fakt, çdo gjë ishte pak më ndrysheSigurisht, dikush dhimbje barku japë shqetësimin më të madh, dikush më pak. Për të thonë saktësisht se kur ata fillojnë, do të mbahet si dhe kur përfundoi, në mënyrë të qartë askush nuk mund. Në të gjithë të ndryshëm, por nuk ka kufizime të gjera, por natyrisht jo i njëjtë për të gjithë. Për shembull, ne dhimbje barku filloi pothuajse menjëherë pas shkarkimit, jo - i shpallur në teorinë e "tri javë të jetës." Gjithashtu opsionale, fëmija do të qajë ". Peak dhimbje barku - gjatë muajit të dytë të jetës. Për mua kjo ishte zbulimi se djemtë vend dhimbje barku më të gjata se sa në vajzat, dhe mund të zgjasë deri në muajin e 4-t të jetës, por përsëri, jo gjatë gjithë kohës ata do të jenë shumë të dhimbshme, në fund të mandatit "Sulmet ndodhin gjithnjë e më pak . Ata thonë se djemtë qaj për këtë shumë. Ashtu si ai apo jo, për fat të keq, unë nuk kam ende të krahasueshme me ndonjë gjë.


Është ndryshuar traktin gastrointestinal nën një lloj të ri të ushqimit dhe të ushqyerit. Direkt njëjtën dhimbje lind nga fakti se murin e zorrëve shtrihen, lodhje nën ndikimin e flluska të tepërta të gazit. Për të lehtësuar dhimbje barku zorrëve ne paraprakisht identifikuar dy programet e veprimit që shënuar programin afatgjatë, të kryera gjatë ditës, dhe masat emergjente zbatohen kur është e nevojshme.

1. Konsiderohet se dhimbje barku në gji janë shumë më të lehtë për shkak se çdo gjë është menduar natyrën. Kjo ndodh nëse nëna aderon në një dietë dhe të mos lejojnë veten alergjike dhe gaz-formimin dhe fillojnë të produkteve të fermentimit. Duhet të përjashtohen nga dieta e lakër, qepë, domate, bukë kafe, qumësht vendas yndyrë.

2. Nëse fëmija është ushqyer shishe, të ushqyerit duhet të sigurojë se ajo është "përdorimi" i përshtatshëm i këtij bedel - ai në mënyrë të vendosur përqafon ajo sucks sa më shumë që keni nevojë, jo më shumë jo më pak (kjo është fjala e vrimë diametër dalë). Dhimbje barku dhimbje varet përgatitjen pahijshme përzierje.
3. Pas çdo të ushqyerit duhet të mbajë fëmijën "kolonën" vertikalisht në mënyrë që ajo vidryhnuv "tepërt" ushqim dhe ajër.

4. Periodikisht kryer nevojshme clockwise stroking rreth stomak ose mbrapa. Në përgjithësi, mësim dhimbje bark zbut dhe masazh "hedhur jashtë" e ajrit të tepërt që u ushqyer.

5. Gjatë ditës, është e nevojshme për të dhënë kopër fëmijë Vodicka, e cila mund të blihet jashtë raft apo Brew veten. Në qoftë se një fëmijë nuk dëshiron për të pirë nga biberon, ju mund të derdh përmes një tubth.
6. Sipas një mjek në intervale të caktuara gjatë ditës për të dhënë pikat fëmijë që reduktojnë vanitet.
Më logjike që nëna mund të bëni është të marrë një fëmijë në krahët e tij. Ndonjëherë ajo vetëm përqafim dhe të sigurojë zërin e saj dhe rrahje zemre. Ju mund të vihet deri në veten e tyre ose baba në barkun e tij - ngrohtësi njerëzore heq dhimbjen. Ju mund të merrni një "helikopter" - në krahët e tij, barkun poshtë. Në përgjithësi, ajo është e rëndësishme dhe e nevojshme që të përfshijë baballarët apo në shtëpi. Së pari, kështu që ju mund të relaksoheni pak, ose të paktën të qetësuar. Së dyti, fëmija e porsalindur do të ndihen jo vetëm kujdesin, por edhe të tjerët. Papa qasje zakonisht shumë holodnokrovnishe dhe më pak emocionale për edukimin dhe kujdesin e fëmijëve. Fëmija ndihet i qetë dhe i qetësuar veten.


Materialet Gjithashtu aplikuar, ju mund të përdorni një jastëk të ngrohtë ngrohje apo pëlhurë me lajle, të ngrohtë hekur, por nuk e djeg - vënë nën "vertoletik" dhe udhëtim, duke kënduar disa këngë. Nga koha në kohë ju mund të vendosni fëmijën në shpinë dhe këmbët pidtyskaty në stomak - kështu hazyky shkojë lehtë. Nëse dhimbje barku shoqëruar me të vjella, dispepsi, kapsllëk ose janë natyra shumë të gjatë dhe të dhimbshme, pa një rritje në peshë dhe fëmija refuzon për të ngrënë, ai është një rast për të kaluar në rritje e jashtëzakonshme e hulumtimit, intolerancës laktoznuyu apo sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal.


Në përvojën time unë do të thoja se me kalimin e kohës ju do të kuptoni se procesi është një sistem ku ju mund të zhvillojnë një plan të veprimit. Ende nevojë për durim dhe qetësi. Sigurisht, kjo duket e vështirë - për të mbajtur qepen kur porsalindur tuaj fjalë për fjalë "gjarpërues" i dhimbjes, por ju nuk e dini se si për të ndihmuar atë. Por kjo është një pikë shumë e rëndësishme - për të kuptuar se askush përveç ju ndihmojë fëmijën tuaj të porsalindur nuk mund. Kush do të ndihmojë - nervoz, mom frikësuar ose e di se çfarë të bëjë, të sigurt, pothuajse cool-- varet nga rezultati.