Menaxhimi mjekësor e trashje fëmijëri


Trashje është pesha të fitojë më shumë se 10% të normës moshës dhe ndodh mjaft shpesh: fëmijët deri në një vit është mes 6-59% e fëmijëve pas një viti të jetës, trashje është 6 - 20%.
Trashje është quajtur edhe paratrofiyi dhe tregon një 4 - faza:
- Klasa I: 10-29% të peshës së tepërt trupore;
- Klasa II: 30-49%;
- Klasa III: 50 - 99%;
- Shkalla IV 100% ose më shumë.

Konsideroni disa faktorë shkaktojnë paratrofiyi:
- Faktorët ushqyese - të ushqyerit e tepruar nënës gjatë shtatzënisë, overfeeding (kur artificiale ushqyerit veçanërisht e rëndësishme), dietë paekuilibruar (prevalenca e yndyrë të kafshëve, karbohidratet të lehta dhe pak proteina).


- Faktorët kushtetuese dhe ekzogjene - depozitat yndyrë për shkak të jetesës ulur.
- endokrine dhe çrregullime neurologjike - trashëgim dhe sëmundje të caktuara gjenetike.

Një nga faktorët kryesorë - dietën e fëmijës, të cilat mund të thyera duke filluar me periudhën para lindjes së jetës. Si rezultat, trashje zhvillohet si rezultat i:
- Konsumimi i ushqimit të pasur me karbohidrate, yndyrna dhe zvogëluar shpenzimet e këtyre yndyrave.
- përdorimi i pamjaftueshëm i depos yndyrë si një burim të energjisë.

- Formimi i tepërt i yndyrës nga karbohidratet (trashje metabolike).
Në fëmijëri, përveç këtyre arsyeve të luajë një rol të madh hormoneve tiroide, pankreasit, veshkave gjëndra dhe tolerancën e dëmtuar e glukozës. Sëmundje Peak vjen në vitin e parë të jetës në 5-6 vjet dhe adoleshencës. Gjithashtu trashëgim shumë e rëndësishme. Nëse njëri prind vuan nga rreziku trashje në fëmijët është 40% në qoftë se të dy prindërit, rreziku rritet në 80%. Por trashje mund të jetë një shkak i traditave ushqimore të familjes.


Komplikimet.
- Sindroma e mesme diencephalic;
- mosfunksionim i sistemit muskulor;
- ndryshimet kardiovaskulare;
- mosfunksionim të gonads (kjo çon në përçarje të zhvillimit seksual);
- ndryshime metabolike.
Menaxhimi mjekësor e trashje fëmijëri nuk është e lehtë, prindërit duhet të kuptojnë se "topolak" Fëmija nuk është një garanci e shëndetit.

Taktikë e parë - Rregullimi i dietës:
Nëse fëmija është ushqyer të gjirit, nëna duhet të zvogëlojë numrin e feedings, ju ende mund të përkthehet në të ushqyerit 5x, duke zvogëluar sasinë e ushqimit çdo ditë. Me regjimin ushqyese hequr ushqyerit natën. Yndyrna dhe proteina janë llogaritur peshën e vërtetë, karbohidratet janë pesha ideale në një moshë ku fëmija qëndron. Nëse fëmija është i moshës duhet të shkojë në ushqime të ngurta, ajo do të fillojë me pure perimesh. Nëse fëmija është tashmë ushqyerit - i kufizuar ashpër drithëra. Në fëmijët më të vjetër të kalorive do të reduktohet duke ulur karbohidratet të lehta dhe më pak yndyrë.


Taktika dietë:
- ngrënë ushqime përmbajnë një sasi të reduktuar të yndyrave shtazore (mish lope, pule dhe mish gjeldeti, peshk ligët).
- Nevoja e trupit për karbohidratet, kompensohet nga bukë të zezë dhe lëngje jo shumë të ëmbël.
- hequr nga dieta e ëmbëlsirave, produkteve nga majë mielli, bukë e bardhë, pasta, akullore, ëmbëlsira, pije e ëmbël.
- Vaj Gjalpë është zëvendësuar me margarinë;
- Yndyrë Gatim është përdorur vetëm vaj luledielli;

- të përfshira në ushqime dietë e pasur me vitamina, minerale, dhe sallata dhe ushqime të pasura me fibra.
- ruajtur një sasi normale të lëngjeve dhe kripës.

Kjo lejon taktikat e trajtimit: për të reduktuar kalorive ditore shkakton trupit për të përdorur dyqanet e saj yndyrë; trupi merr vetëm ushqyesve të nevojshme që mbështesin funksionimin normal të të gjitha organeve. Agjërimi nuk është përdorur në fëmijëri, kjo taktikë është e pranueshme vetëm për fëmijët më të vjetër në mendje, vetëm agjërimi ditë (1-2 ditë) dhe në raste të caktuara:

- III - Shkalla IV e trashje;
- kur metodat e tjera nuk janë të efektshme;
- një dëshirë të fortë për të humbur peshë.

Shkarkimit dietë terapeutik përbëhet nga:
- proteina-djathë dhe dietë kefir (250-300 g + 1 litër kos djathë);
- kefir dietë - 1-15 litra kos për ditë.
- mish dhe perime ose peshk dhe dietë të perimeve (të ziera mish ose peshk mish 250g + sallatë 700 g)
- Dietë fruta-proteina (500 ml kos + molle 500 g)
- perime dhe fruta dietë (300g mollë + karrota ose mollë 300 g + 500 g lakër jeshile 500 g).


Taktikat e dyta terapeutike - rutinë e përditshme.
Parakusht për të trajtuar trashje - nxitjen e aktivitetit fizik të fëmijës. Fëmija duhet të mbajë në lëvizje, nëse ky fëmijë i mitur - mom përdor ushtrime të veçanta (gjimnastikë pasive), masazh. Fëmijët më të rritur duhet të jenë të trajnuar për të kryer ushtrime në mëngjes, shkolla mund të shkojnë në seksionin e sportit e ushtrimit të moderuar (nuk e përdorin një profesionist sportive). Prindërit duhet të nxisin aktivitetin e fëmijës, duke blerë një biçikletë, patina patina, një top të thjeshtë. Fëmija duhet të ketë një nxitje për të lëvizur nga mënyrë jetese i ulur në një më aktive. Ajo do të jetë e mirë për prindërit e kuptuan rrezikun e trashje në të ardhmen dhe mund të ndryshojë traditën e ushqimit, nëse ka ndonjë.


Taktikat e treta - mjekim.
Fëmijët emërojë vitamina (vitamina A, E, grupi B) dhe kalcium shtesë.
Për të përmirësuar përshtatjen e fëmijës për hypokaloryynosty emëruar: fepranon, dezopymon, teronak në 01-02 g 2 herë në ditë, para mëngjes dhe drekë për 2-3 javë.
- adypozyn - 20-40 IU 2 herë në intramuskulare ditë për 10-20 ditë.
- nëse ka simptomat e sindromi hypothalamic e pubertetit - caktuar: Aminalon, Cerebrolysin, entsefabol (nën mbikëqyrjen e një neurolog).

Fëmijët me trashje janë një grup i "rrezik të lartë", janë gjithashtu të prekshme ndaj sëmundjeve të ndryshme, si dhe fëmijë me kequshqyerja. Ekziston rreziku i anemisë mangësi hekuri, rakit, vonuar mendor.