Kriza laktacionit dhe mënyra për të eliminimit


Qumështi i gjirit nuk është për të gjithë të qetë dhe pa re. Qumështi i gjirit, i cili dje ishte e mjaftueshme, papritmas u zhduk, porsalindur dhe vazhdimisht kërkon gjoksin e nënës së saj. Mom mërzitur çon në një avari nervor, ajo është e sigurtë se qumështi nuk do të kthehet, dhe fëmija do të duhet të transferojë të ushqyerit artificial. Kriza laktacionit dhe mënyra për eliminimin, çështje aktuale për fëmijë në gji që kanë fëmijë në rritje e moshës 3-4 muaj. Ne do të kuptoni se laktacionit është një krizë, pse ndodh, si të luftohen kjo dhe çfarë të bëni në shohim shenjat e saj të parë.


Së pari, nëna ime inkurajuar të qetë dhe jo nervor, twirling vetë mendimet negative. Së dyti, ajo duhet të kuptohet se prodhimi i qumështit të gjirit janë raste të tilla kur trupi ka nevojë për pushim.
Një nga arsyet se qumështi është i humbur - fiziologjike. Ekspertët ia atribuojnë këtë për të punuar e trupit dhe madje edhe fazat e hënës, i cili sot nuk është befasi. Çdo trupi i njeriut - është pjesë e natyrës, dhe për këtë arsye, ajo operon në të gjitha ligjet e saj. Në periudhat kur hëna zvogëlohet, qumështi mund të formohen më pak ndodh menaxhimin e të dhënit gji, por nuk janë mjete themelore dhe mënyra për të eliminimit. Për shembull, farmaci mund të blej një çaj të veçantë për të rritur prodhimin e qumeshtit në shtëpi çdo orë e gjysmë për të pirë çaj e rregullt të zezë me qumësht (jo avullohem, dhe lopë e zakonshme). Mami nevojitet pushim dhe qetësi në mes feedings duhet të jetë asnjë aktivitet, ajo duhet të mendojnë se si të shpenzojnë forcën më pak të jetë e mundur.


Arsyeja e dytë që ndodh në lactating nënat e krizave dhe laktacionin - periudha e rritjes aktive të porsalindur. Nga Si fëmija rritet, duke rritur nevojën e tij për ushqim. Ajo mund të jetë 3-4 muaj pas lindjes hani 2-3 herë më shumë se në ditët e para të jetës së tij. Për më tepër, fakti që fëmija mund të hani në 20 minuta, tani ngrënë ato të shpejtë - 5-10 minuta. Për të rivendosur prodhimin e qumeshtit dhe për të rritur numrin e qumështit të prodhuar të gjirit, fëmija duhet të ushqyer më shpesh vënë në gji. Nuk ka nevojë të përmbahet për të, ashtu si shumë nëna, ushqyer çdo 2 apo çdo 3 orë.

Big nënat lactating gabim është që të përdorin përzierjet sintetike për fëmijën dokarmlyvanyya. Ia vlen të përmendet se një fëmijë i cili konsumuar qumështin e nënës, nuk e uritur. Kjo është një rezervë natyrore që është e mjaftueshme për të pritur për të ushqyerit e ardhshëm (natyrisht, nëse intervali në mes feedings jo më shumë se dy orë). Aplikimi i shpeshtë në gji rrit prodhimin e qumështit, dhe përfundimisht e bëri atë përsipër.

Për të kapërcyer menaxhimin e të dhënit gji, nëna të inkurajuar për të marrë një dush të ngrohtë, ndërsa butësisht fërkoni gjoksin e tij. Është e dobishme për masazh dhe supet. Mes të ngrënies, të jetë i sigurt për të pirë shumë, por jo ujë të ftohtë dhe çaj të ngrohtë, qumësht të ngrohtë, pije frutash me fruta dhe manaferrat që nuk janë alergjik.

Metodat konvencionale për të shmangur krizën e laktacionit dhe mënyra për eliminimin e bazuar në të veçanta dhe madje edhe përfundon. Para se të vazhdojmë me të ushqyerit e ardhshëm, gjirit rekomandohet për të përfunduar një leckë të ngrohtë. Ju mund të përdorni peshqir apo leckë pambuku, e vënë atë në një bateri në krye të kazan. Të jenë të kujdesshëm për të mos djegur: pëlhura duhet të jetë i këndshëm ngrohtë jo, e nxehtë.

Të dobishme për stimulimin e laktacionit dhe ushtrim të thjeshtë. Për shembull, shpërndajë duart në parti, ata kryejnë një lëvizje rrethore, përpara e parë, pastaj të prapambetur. Ky ushtrim aktivizon rrip gjoks dhe supe. Dobishme kryer disa shtytje-ups "mur". Disa shtytje-ups një ditë do të jetë jo vetëm e dobishme për prodhimin e qumështit. Pas një kohë ju do të vini re se të kombinuar biznesin me kënaqësi: trajton bëhet dinjitoz, elastike dhe të marrë një lehtësim të bukur.

Menaxhimi i të dhënit gji - një dukuri e shpeshtë që pati shumë gra. Mënyrat për të eliminuar atë është e lidhur pazgjidhshmërisht me pompimit të rregullt. Për fat të keq, shumë nëna injorojnë këshilla të ekspertëve dhe nuk ztsidzhuyut pas ushqyer mbetje qumështit. Kjo është e gabuar. Gjirit Express duhet të jetë të paktën disa pika, dhe një qumësht pak stsezhyvanyy do të prodhohet është shumë më e madhe.

Si fëmija rritet, disa nëna përpiqet të largoj ata nga të ushqyerit gjatë natës. Kjo gjithashtu çon në një mungesë të qumështit dhe për të reduktuar prodhimin e saj. Në natën trupi prodhon më shumë se një ditë, një hormon përgjegjës për laktacionit - Hormoni. Ushqyerit Disclaimer natë zvogëlon nevojat, dhe siç e dini, kërkesa krijon furnizimit. Çdo shtojcë në gji - një lloj sinjal të trupit që kanë nevojë për të prodhuar një grumbull të ri të qumështit.

Mungesa e qumështit të gjirit shkakton fëmija është kapriçioz, vazhdimisht qan. Shumë nëna të përpiqet që të rrinë foshnjës biberon për të qetësuar. Kjo nuk ka gjasa për të ndihmuar. Askund gjithashtu do të përpiqen të gënjejnë fëmijën, napoyivshy Vodicka e tij të zakonshme.

Së treti, arsyeja për mungesën e qumështit të gjirit ose reduktimin lodhje duke u bërë një nënat zakonshëm pleqsh. Detyrat e përditshme rreth shtëpisë, duke fjetur sa duhet gjatë natës, mungesa e kohës për çështje personale - e gjithë kjo çon në atë shqetësimet rinj nënës humbet fuqinë dhe ajo zhduket qumështit të gjirit.

Çelësi i ushqyerjes me gji të suksesshëm, sipas shumë ekspertëve - Gjendja psikologjike. Nëse një grua mendon se ajo, si shumë nëna të tjera të ushqyerjes me gji, menaxhimin e të dhënit gji duhet të ndodhë, ajo ka ndodhur. Nëse ne të rregulluar veten se gjithçka është mirë dhe të gjithë gji nevojshme termi do të jetë mirë, muajin e parë pas lindjes do të jetë pa depresion.