Përzierje e qumështit për një fëmijë të vogël


Baza e moderne përshtatur që më mirë të përmbushur nevojat e qumështit formulë baby - qumështi i lopës së (natyral dhe i thatë), për të cilat është shtuar vajra bimore, karbohidratet (lactose dhe dekstrynmaltozu), vitamina themelore, minerale dhe përbërës të tjerë. Le të flasim për këtë temë të formulës foshnjore për një fëmijë të vogël. Zëvendësuese qumështit janë qumësht të thatë dhe të lëngshme (gati për t'u përdorur), dhe të freskëta.
Nuk janë të varieteteve të ashtuquajturave përzierjet fillestare për foshnjat nga lindja deri në 5-6 muaj mixes mëvonshme - për fëmijët gjysmën e dytë të jetës. Nuk janë zëvendësuese për qumësht dhe më të vjetër. Të gjitha formulë foshnjore janë të ndarë në të thjeshta (vetëm për pushtet fëmijë të vogël) dhe terapeutike (jo vetëm shuaj urinë, por gjithashtu të sigurojë një efekt terapeutik). Çfarë ushqimi është nga kjo larmi do të përshtaten fëmijën tuaj - është e deri tek mjeku. Por, nëse ai thotë se fëmija juaj ka nevojë për formulë të rregullt të përshtatur, ju mund të zgjidhni ndonjë varg të ofruara. Gjëja kryesore që u bë për shije fëmijën.Shfaqja shumë e formulës përshtatur foshnjore mund të vihet në një nivel me të arriturat më të mëdha të njerëzimit. Recetë e tyre riprodhuar saktësisht përbërjen e qumështit të gjirit proteinat, yndyrnat, karbohidratet, vitamina dhe minerale.

Proteinë
Përzierje Adaptimi kryesisht konsiston në uljen e nivelit të proteinave (28 gram për 100 ml në qumështin e lopës për 14-16 g), e cila është më afër përmbajtjen e saj në qumështin e gjirit (12.8 g). Teprica proteina nuk përshtatet formulë qumështi - një nga faktorët kryesorë të rrezikut për alergji, metabolike, obeziteti, diabeti, problemet e tretjes dhe të veshkave.

Një fushë tjetër e përshtatjes përzierjet artificiale - proteinave të hirrës hyrje. Fakti që 80% të proteinave të qumështit të gjirit - hirrë. Ndryshe mbizotërues kazeinë në qumështin e lopës (ajo është 80%, dhe në dhjetor - 20%), ata formojnë në tender stomak dhe ngjizur tretshëm. Dhe për të përbërjes amino acide të proteinave të hirrës afërta të proteinave të qumështit gjirit.

Në përzierje ka ardhur dhe taurine. Ky amino acid është fëmija thelbësore, sidomos gjatë muajit të parë (pastaj ajo fillon të prodhohen gjatë metabolizmit) për ndërtimin e retinë, trurit dhe shumë nevoja të tjera.


Yndyrna
Në një përzierje injektuar acidet yndyrore polyunsaturated, të cilat shkencëtarët besojnë luajnë një rol kyç në formësimin e trurit. Përveç kësaj, në bazë të tyre në trupin e fëmijëve prodhon një seri hormonopodobnyh substanca që rregullojnë metabolizmin, ndikojnë në sistemin imunitar. Në qumështin e lopës nuk është vetëm pak nga këto acide, por raporti i fraksioneve të mëdha (omega-6 dhe omega-3) nuk është ai që duhet fëmija. Këtu është 3: 1 dhe në qumështin gjirit - 10: 1.

Karbohidratet

Në qumështin e gjirit se sa në lopë. Kryesore është sheqeri qumështi - lactose, e cila është përgjegjëse për 85% përbërjen karbohidrate. E mbetur 15% - kjo oligosaccharides, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e microflora normale zorrëve dhe për të mbrojtur atë nga bakteret e dëmshme. Në loco parentis përshtatur përzierjet dekstrinmaltozoyu. Tipar i saj - thithjen e ngadaltë në zorrë dhe rrjedha graduale e gjakut, kështu që fëmija mund të përballojë më mes feedings.
Me përzierjet terapeutike përjashton komponentët që nuk mund të tolerojë trupin e një fëmije të vogël, si dhe substancat e shtuara me veprim terapeutik. Për shembull, në qoftë se ju jeni alergjik ndaj proteinave të qumështit të përshkruajnë soje formulë të lopës apo përzierjet e bazuar në hidrolizate proteinike. Proteina nënshtruar ata të hidrolizës (shkatërrimit biologjik), në të cilin përbërësit allergenic hequr. Për fëmijët të cilët nuk kanë lactase enzimë, sheqer rasscheplyayuschaya qumështi (lactose) e krijuar përzierje lactose. Nëse fëmija nuk ka absorbuar gluten (të lashtat proteina), ai përshkruara gluten-free mixes.


Të veçantë theme - regurgitation. Në këtë rast, të ndihmojë përzierje antireflux. Ato përmbajnë trashës të cilat e bëjnë përzierje më të trashë - ajo nuk është aq e lehtë për të vjella! Si trashëse përdorin karbohidratet komplekse në dy lloje: ata që thithin trupin e fëmijës (oriz apo niseshte misri), dhe ato që nuk janë (çamçakëz i carob gluten). Dhe ata të dy janë të tolerohet dhe të ketë efekt në 60-80% të rasteve. Por mishrat janë më të shpejtë dhe të fortë, kështu që ata e rekomanduar për fëmijët të cilët shpesh zryhuyut dhe të bollshme dhe e cila përveç të shqetësuar kapsllëk (çamçakëz ka një efekt laksativ). Përzierjet e çamçakëz zakonisht të përshkruara apo të çdo ushqyer në vend të ushqimit, e cila ka marrë më parë fëmijë apo disa herë në ditë. Përdorimi mund të jetë 3-4 javë. Por në çdo rast termat e përcaktuar nga pediatri.


Rezultati i përzierjet e niseshte ndodh menjëherë, dhe ata janë më të dobët se sa çamçakëz, siç rekomandohet për forma të butë zryhuvan dhe me një tendencë për të lirshme stol. Për të ndihmuar përzierje duhet plotësisht të kalojë në atë për 1-2 muaj. Nëse një fëmijë zryhuvan atje, dhe kapsllëk janë gjithashtu të ndihmojë përzihen me niseshte oriz apo çamçakëz. Për trajtimin e kapsllëk përzierje e çamçakëz mund të jepet për foshnjat jo më shumë se 3-4 javë, ose zorrë merr përdorur "dembel" dhe bëhet kapsllëk kronik. Nëse, pas heqjes së përzierje mbulohen kapsllëk, ju keni nevojë për të transferuar fëmijën në krahmalsoderzhaschye përzierje, të cilat lejojnë një përdorim të zgjatur.