Çfarë duhet të shikoni për kur blejnë ushqim për fëmijë


E pra, që do të argumentojnë me faktin se dashur prindërit për fëmijët e tyre, më e çmuar dhe tepër të çmuar që është mbi tokë. Shqetësimi ynë përkthehet jo vetëm përkëdheljet, puthjet, lojra dhe histori gjumit. Ne përpiqemi të japim atyre gjithë kohën time të lirë, të blerë lodra të mira, veshje, dhe të përpiqet për të vënë kafshatën më të shijshme. Por në qoftë se fëmija është ende i vogël dhe i kufizuar dietën e tij qumështit të gjirit dhe ushqim për fëmijët? Në këtë rast, shqetësimi ynë është i qartë në faktin se fëmija ka marrë një ushqim të plotë dhe të shëndetshme, dhe kështu të mësojnë se çfarë duhet të shikoni për kur blejnë ushqim për fëmijë.


Sigurisht, gatuar në pure shtëpi, lëng apo kungull meritojnë besim më të madh në nënat sesa bankat dhe paketa e blerjes. Kjo është e kuptueshme, nuk ka mom nuk gatuaj ushqim e saj fëmijën nga ushqime të dëmtuara me preservatives shtuar, etj
Disa, fëmijët e ushqyer krejtësisht si ushqim, duke besuar se asgjë të mirë në të, ndërsa të tjerët janë të blejnë, por pa kritere të veçanta. Vëllezër apo jo - kjo është e të gjithëve, por në qoftë se ju merrni, në atë për të kërkuar kryesisht për të ushqyer këtë ushqim për fëmijën nuk u kthye në një krevat në spital.


Ku mund të blej
Nuk është sekret se ushqim për fëmijë ju mund të bleni, duke filluar nga supermarketet e mëdha dhe duke përfunduar me stalla të thjeshta.
Është më mirë për të blerë në dyqane të specializuara. Si ky dyqane të specializuara, edhe më shumë siguri se ata janë duke punuar vetëm me të besueshëm, prodhuesit provuar. Në mënyrë tipike, këto dyqane kanë raftet dhe racks të veçanta që mbështesin një temperaturë të caktuar, i cili i përmbush orientimet e magazinimit. Dhe ky është një plus i madh, pasi magazinimit të pahijshme mund të shkaktojnë dëme, dhe kështu të helmuar fëmijën.

Por, çfarë nëse ju jetoni në një qytet të madh dhe dyqane të tilla nuk e punoni? Por me siguri ka farmaci që shesin ushqim për fëmijë. Ndoshta ka racks me sensorë për temperatura, por më shumë të ngjarë se ushqimi blerë "duart të besueshme."
Dhe gjërat definitivisht nuk duhet të bëni është për të blerë një dyqan të vogël "bodrum tipit" dhe kioskat që kanë gjasa për të paguar vëmendje të veçantë për këto mallra.

Informacioni në etiketë
Kjo është me të vërtetë ajo që nuk mund të ndalohet, pasi ajo tërësisht të shqyrtojë informacionin në paketim. Në këtë rast shitore e përsosur, i cili siguron vetë-shërbimin. Informacioni në etiketë nuk i pëlqen apo keni dyshime, ju lutemi të vënë në vend, mori një tjetër jar dhe lexoni me kujdes përsëri. Nxitim, në këtë rast, nuk është e përshtatshme.

Kushtoj vëmendje të etiketë - ajo duhet të përmbajë një maksimum prej informacion në lidhje me produktin që është shitur. Në veçanti duhet të theksohet:
- Rekomandimet e moshës;
- Perberja e produktit;
- gatim metodë;
- jeta shelfin.
Në qoftë se në procesin e studimit etiketat që ju të merrni informacion të paktën një nga këto objekte - para jush të rreme. Të gjitha markave të njohura e ushqimit të fëmijës jo vetëm të fshehë të dhëna, por edhe përgjegjës për pajtueshmërinë e saj me ligjin.

Rekomandimi mosha

Në se, para së gjithash, të vihet re - në qoftë se ushqimi të drejtë fëmija për fëmijën tuaj sipas moshës. Me futjen e ushqimeve plotësuese, ka një numër të rekomandimeve që duhet të merren parasysh që të mos dëmtojnë shëndetin e fëmijës. Sistemi i tij ndihmon tretjen e ushqimit gradualisht përshtatet me ushqime të ndryshme, kështu që ju duhet të jenë të kujdesshëm kur zgjedh.
Varësisht nga mosha e fëmijës, si pjesë e ndryshimit të ushqimit ushqyesve, vitamina fëmijëve dhe minerale. Mos te trupezuar me mbeshtjelljen e brishtë stomaku ato produkte që ajo është shumë herët për të provoni. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët të cilët vetëm dinë të ndryshme të shijet. Fëmija më i vjetër mund të jepet për produktet e destinuara për fëmijët, por përkundrazi - është e pamundur.


Përbërësit
Ushqim për fëmijë mund të jetë me një komponent ose mbuluese. Sigurisht, për fëmijët e vegjël, përbërja e produktit përbëhet nga një komponent i vetëm, të tilla si "mollë" ose "dardhë". Në këtë rast, fëmija më e lehtë dhe më të mirë për të asimiluar. Për më tepër, në rast të ndonjë reagim, është më e lehtë të kuptoj se cilat ushqim trupi i fëmijës u përgjigj.
Sa për shtesa, përbërja e ushqimit të fëmijës mund të përfshijë më tej vitaminat dhe mineralet. Kjo nuk është e keqe, sepse përfitimet janë të dukshme, por prania e gluten në përbërjen nuk është e dëshirueshme. Shpesh, prania e kësaj proteine ​​shkakton alergji në fëmijët.

Është prania e papranueshme në produktin e colorings artificiale dhe flavorings.

Metodë
Si për salcë, nuk ka vështirësi të veçanta. Ajo është shitur si një produkt të përfunduar dhe kjo është vetëm ngrohtë deri para se të ushqyerit.
Paketat drithëra dhe përzierjet e qumështit duhet të të shkruhen procedurën e përgatitjes. Ai përfshin disponueshmërinë e informacionit në lidhje me se sa për të vënë një përzierje e çfarë dhe si për të holluar dhe të tjera të informacionit shtesë. Shumë shpesh një pjesë e ushqimit tashmë është Matja lugë që thjeshton gatim.


Datë e skadimit
Prodhuesi duhet të tregojë datën e prodhimit, uyazyka dhe kohëzgjatjen e magazinimit. Detyra juaj - për të siguruar që ju jeni produkt i vonuar. Dhe për të blerë atë që quhet "të ngushtë", kur periudha e magazinimit është gati për fundin, nuk është e nevojshme.

Dhe, sigurisht, më themelore. Asnjëherë mos marrë ushqim për fëmijë, nëse ka shenja të paketimit deformimit (shqyer ose crumpled kuti që fillon në kavanoz ndryshk, kapak fryrë, etj).

Ushqim për fëmijë në kontrollin e tyre të shtetit dhe ata u rritën kërkesat, por mos harroni se kudo njerëzit të punojnë, dhe ata për fat të keq gabueshëm. Prandaj, rritja e kontrollit të cilësisë, solli nga ana juaj për ushqim për fëmijë, do të jetë e tepërt.