Fëmijë Undead pak


Kur ftohtë fëmija, gjatë natës ai vë një jastëk të vogël nën krye të tij - kjo do të lehtësojë frymëmarrjen. Fëmijët e vegjël nuk mund të fryj hundën e tij, kështu edhe nëna ime duhet të dini se si për të pastruar hundën e fëmijëve. Mos harroni se pastrimi i hundës - kryesisht, higjienik, jo procedurën mjekësore, dhe ai duhet të kryejë çdo ditë: në mëngjes, pas zgjimit dhe para se të shkojnë në shtrat natën. Për të larë ju do të duhet një zgjidhje sterile kripur Isotonic dhe leckë të butë. Çfarë është fëmija i lëngshëm pak?
Para pastrimin e zapelenayte fëmijë hundë me trajton dhe do ta mbajë atë vertikalisht. Alternuar pikoj 1-2 pika të zgjidhje kripur në çdo pasazh hundës dhe butësisht shtypni krahët e hundës për substanca në mënyrë të barabartë rozpodilylosya në zgavrën e hundës. Pastaj fshij nga zgjedhja ose hequr inde duke përdorur një pajisje të veçantë - aspirators hundës. Para se të përdorni thithje, lexoni me kujdes udhëzimet. Është e rëndësishme të dini se kur një Lavage nazale fëmijë nuk duhet të shtrihen, ju nuk mund të hedhin kokën tuaj, sepse lëngu nga hunda mund të merrni në zgavrën e veshit përmes tubit auditory dhe shkaktojnë otitis - inflamacion të veshit të mesëm. Duhur higjiena çerdhe - garanci e shëndetit të fëmijës. Kjo është e rëndësishme jo vetëm për të ajrit ushtrimin e saj të përditshme dhe pastrimi i lagësht, por edhe për të krijuar një nivel optimal lagështia në dhomë (të paktën 50-60%). Për ta bërë këtë, ju mund të blini një humidifier.Nëse një i mitur e vështirë për të marrë frymë me hundë e tij, por të ftohtë - vetëm Sëmundjet të cilat ai mendon se prindërit e ndihmës së parë mund të sigurojë pa rekomandimet e mjekut. Rregullisht lani hundë fëmijën e vogël, hiqni mukusit të tepërt dhe për të ruajtur uyazyka favorshme higjienike - detyrë që mund të bëhet. Por në qoftë se rrufë vazhdon për 3-4 ditë, kanë nevojë për këshilla pediatrin. Zakonisht përdoret për të trajtuar agjentët rinitit vasoconstrictor, antiseptics dhe antibiotikët veprim lokal. Për foshnjat deri në 1 vit Rekomando rënie, fëmijët më të vjetër - sprays. Vasoconstrictor reduktuar ënjtje e mukozën e hundës dhe lehtëson frymëmarrjen. Fëmijë mund të sigurtë të hani dhe fle. Por mos përdorni një hundë vasoconstrictor pika fëmijën pa pediatër rekomandon. Pakontrolluar aplikimi i tyre (jo mosha apo shumë shpesh), mund të dëmtojë mukozën e hundës pasazhe të një fëmijë të vogël, dhe vetëm përkeqësohet gjendjen e tij. Droga antiseptik dhe antibacterial gjithashtu cakton një mjek.


Shumë prindër preferojnë për të trajtuar një kullojnë hundët në mjetet juridike foshnjat popullore: aplikim në vezë hundë nxehtë, varrosje lëng Kalanchoe ose vaj e eukalipt. Të gjitha këto metoda nuk duhet të përdoret në trajtimin e fëmijëve të vegjël (nën 3 vjet). Ngrohje të lëkurës mund të shkaktojë përçarje e sistemit të enëve të gjakut, djegiet dhe të shkaktojë përkeqësimin rinitit; Aloe mund të dëmtojë crumbs ndjeshme mukozës dhe t'i japë atij dhimbje dhe vaj në kontakt nëpërmjet hundës në mushkëri është e rrezikshme për zhvillimin e pneumoni yndyrë.