Rinitit në fëmijën foshnjore ri


Fëmija Undead porsalindur - "Historia e vazhdimit": vënë hundë pengon plotë thith, gjumë i trazuar, fëmija është raste kapriçioz, dhe shumë të avancuara, problemi mund të përhapet nga nasopharynx të veshit. Prandaj, trajtimi më i mirë - është parandalimi, ndihmon në parandalimin e ftohjet dhe infeksioneve që shkaktojnë kullojnë hundët. Para së gjithash një jetese të shëndetshme nga lindja. Kjo do të thotë të ushqyerit e rëndë, ecën shpeshta në ajër të pastër, kalitje dhe gjimnastikë (dhe sportive më vonë). Flisni për një fëmijë i lëngshëm hundë fëmijë të vogël.


Struktura e nasopharynx në fëmijë është i ndryshëm nga të rriturit, hundë të vogël, pasazhe hundës janë të ngushta, ajrit të ftohtë shpejt depërton dhe shkakton hipotermi. Mukoza e hundës delikate dhe shkrifët, është e vështirë për t'i rezistuar pushtimin e viruseve. Përveç kësaj, foshnjat nuk mund të marrë frymë përmes gojës, ashtu si të rriturit, dhe nuk mund të vыsmarkyvatsya, duke shkaktuar atyre parehati shtesë nëse hundë zihet fryma. Nuk është e habitshme, reagimi i parë për Sëmundjet të vogël të trupit - kullojnë hundët. Të paktën sopelki zakonisht fillojnë me ftohjet dhe sëmundje akute virale. Vështirësia hundës frymëmarrje mund të jetë i komplikuar nga otitis akute: madhësia e nasopharynx në foshnjat e vogla, infeksioni përhapet me shpejtësi në të veshit dhe të shkaktojë inflamacion të mesëm.


Në një temperaturë të ftohtë, sjellja dhe gjumi trazuar shqetësime duhet menjëherë të konsultoheni me një Ent për të përjashtuar mediat akute otitis.
Trajtim të përshkruara nga mjeku. Projektuar edhe për foshnjat hundë bie me indikacionet e tyre të moshës dhe contraindications. Ju mund lehtë të kalojë dozen e pikave, kështu që ju duhet të dini rregullat e zbatimit të tyre. Që nga pak fëmijë porsalindur nuk mund goditje hundën, përdorni një aspirator hundës nevojshme. Ato nëna mund të frymëmarrje përmes fëmijë tij hundë të pastër. Kjo grykë veçantë thithje nuk e plagosë mucous delikat. Në asnjë rast nuk mund të larë hundën e foshnjës, derdhje kripur në të në qoftë se një fëmijë i porsalindur shtrirë në anë ose rreptësisht horizontalisht - mund të shkaktojë vështirësi në formën e mediave akute otitis. Ujitur hunda duhet të jetë, rritjen e një fëmijë.


Shkaku i ftohtë të përbashkët mund të jetë jo vetëm infeksionit, por edhe alergene. Ndihma çurg zadyhaty? Lehtësimin e pasazhe të hundës e mukusit akumuluara atje, larë zgjidhjet e tyre kripë projektuar posaçërisht për këtë qëllim. Pikoj pika vasoconstrictive për foshnjat: ato shpejt dhe në mënyrë efektive të hequr ënjtje e mukozës. Pika duhet të jetë në temperaturën e dhomës. Hedhur kokën e foshnjës dhe të hyjë në 2-3 pika në një vrimë hunde. Atëherë ju duhet që menjëherë të anim kokën poshtë dhe të mbyllë flegër duke shtypur atë në mur ndarës hundës. Pra, fëmija i porsalindur nuk gëlltitni një rënie, dhe ata nuk mund të hyjnë në fuqi pikërisht në mukozën e hundës. Në mënyrë të ngjashme, të përparojë me vrimë hunde tjetër.


Për të lehtësuar simptomat e ftohtë shpesh hedh në dhomë dhe moisturize e ajrit. Fëmijë ka shumë për të pirë. Në lehtësinë tuaj, të mësojnë fëmijën të goditje hundën e tij. Kthejeni atë në një lojë - pyesni fëmijën tuaj për të treguar snorting si iriq. Hundë Smorkayte, një flegër dhe, nëse është e mundur, me gojë të hapur, jo të mukusit bllokuar në vesh.