Fondet e nevojshme në kabinetin e mjekësisë për një fëmijë


A nuk e fshehin faktin se çdo familje ka një çantë e ndihmës së parë. PARË ndihma e nevojshme duhet të jetë në dorë. Por kjo është krejt tjetër gjë kur shtëpia ka një fëmijë të vogël. Cilat mjete duhet të jetë në kabinetin e mjekësisë në shtëpi? A është e mundur që të përdorin ilaçe të destinuara për të rriturit? Të gjitha këto pyetje kanë një përgjigje shumë medikamente që të rriturit të marrin fëmijët absolutisht kundërindikuar. Prandaj, me ardhjen e fëmijës në shtëpi prindërit së pari duhet të përgatisë një çantë e ndihmës së parë për një fëmijë, por ajo do të jetë më mirë në qoftë se këto fonde pryobretutsya parë, madje edhe para se fëmijën. Cilat janë fondet e nevojshme në kabinetin e mjekësisë që fëmija juaj duhet të jetë, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull.


Fondet e nevojshme në kabinetin e mjekësisë për një fëmijë
Para së gjithash, kjo do të thotë armaturë duhet të jetë e domosdoshme. Kjo është e madhe, sidomos në një kohë kur nëna dhe fëmija është një dhe nuk ka kohë dhe mundësi për të drejtuar në farmaci.

Çfarë e bën ilaçe për fëmijët dhe të drogës? Para së gjithash ajo është dozimin e ndryshme. Fëmijët zakonisht dozë të caktuar të drogës shumë më pak se sa për të rriturit. Forma e dytë, të ndryshme të lirimit. Fëmijët shpesh emërohet shurupe, të rriturit - tableta dhe pluhurat.


Mjetet e nevojshme:
* Peroksid
* Antiseptics
* Plagosin krem ​​shërimit
* Llaçe
* Antihistamines
* Antipyretics
* Larë kripur hundës dhe pika hundës
* Sprays për fyti
* pika veshit
* pika Syri
* Shurup Kollë
* Mjetet gastrointestinale
* Vaj Ngrohjes
* Termometra
* strips e provës për përcaktimin e aceton
* shiringa klizmë për

Të gjitha mjetet më themelore të përfshira në këtë listë. Tani ne do të përqëndrohet në një më të secilit.


Çfarë është peroksid hidrogjeni? Të procesit jam bërryl shqyer ose gju, gërvishtjet yndyrat. Në peroksid është një tjetër avantazh - të ndaluar gjakderdhje.
Antiseptics, ky grup ne caktojë gjelbër të shkëlqyer dhe jod, këto njëjta gjë vlen peroksid, ajo mund të përdoret si i dobishëm apo çfarë nuk është.

Plagosin shërimin krem ​​- të nevojshme në rastet kur një hematoma të vogël të formuara në vendin e ndikimit ose pickimin e insekteve. Në këtë rast zapasaytesya vaj "Kujdestar plazhi" ose "Traumel".

Çfarë mund të jetë e thjeshtë se një band-ndihmës së mbi banak. Dhe këtu dhe atje! Llaçe janë të ndryshme shumë. Fix fashë në qese suva të përshtatshme konvencionale. Nëse formuar këpucë me majë, atëherë ju duhet të blini patch mbrojtëse.

Një vend të veçantë në kabinetin e mjekësisë e fëmijëve duhet të jepet antihistamines. Pothuajse të gjithë fëmijët janë të shqetësuar, ata përpiqen për të provoni çdo gjë për të Provojeni dhe shihni insektet e ndryshme. Por jo të gjitha bimët dhe insektet janë të padëmshme, shumë prej tyre shkaktojnë reaksione alergjike. Dhe sigurisht mos harroni në lidhje me alergji ushqimore. "Diazolin", "Tavegil" ose "Telfast" duhet të banojnë në kabinetin e mjekësisë fëmijëve.

Pa drogë antipiretik thjesht nuk mund ta bëjë. "Ibuprofen" ose "Paracetamol" shurup duhet të jetë gjithmonë.

Cilat janë larë kripur hundës? Për të hequr mukusit akumuluar, e cila e bën fëmija frymë plotësisht. Një nga mjetet e zakonshme për fëmijët është "Aqua Maris".
Ilaç me pika për veshin "Otypaks" Ju mund të përdorni 1-2 pika në secilin vesh për të siguruar ndihmën e parë.

Me pika sy janë të rekomanduara për të mbajtur në kabinetin e mjekësisë projektuar për fëmijën albutsida zgjidhje që jo vetëm redukton skuqje dhe inflamacion, por sytë.

Gjithashtu e nevojshme dhe shurupe kollë. "Ambroksol", "Lazolvan" dhe të tjerët për të ndihmuar të sjellë gëlbazë akumuluar nga fëmijët bronkial.

Nga mjetet juridike gastrointestinale që duhet të jenë të pranishëm në kabinetin e mjekësisë fëmijëve ne caktojë adsorbents: aktivizuar qymyr druri, smectite, rehydron. Përveç tyre duhet të jetë gjithmonë në dorë laxatives fëmijë i butë dhe i rregulluar përgatitjet.
Është e dëshirueshme që të ketë dhe agjentët e ngrohjes të tilla si "Dr mami" dhe "Supryma Plus". Ata mund të tejkalohen shpejt infeksioneve respiratore akute dhe ftohjet.


Testet të ndihmojë në përcaktimin e nivelit të aceton në trup, veçanërisht të nevojshme nga fëmijët, një histori e të paktën një herë në jetë ishte ngritur aceton.
Termometra për të përcaktuar temperaturën e trupit të nevojshme në çdo kohë, në qoftë se ju të vini re edhe një fëmijë të vogël sëmundje e. Dhe ashtu si ata janë të nevojshme, kur ju shkoni në rrugë me fëmijën.

Shiringa klizmë për jo kits më pak të rëndësishme atribut foshnjore. Ju lutem vini re se për çdo fëmijë duhet të jetë individual.

Well, natyrisht është e zakonshëm, leshi pambuku, garzë, alkool, gërshërë gozhdë, piskatore - Çdo gjë e nevojshme për ndihmë të parë.

Çdo auditime gjashtë muaj në kabinetin e mjekësisë pediatrike. Droga e cila vjen në një fund jetës shelfin duhet të hidhni menjëherë.