Oreksi normal në një fëmijë të vogël


Mos kini frikë nëse ndonjëherë kapriçioz në darkë fillon fëmijë ushqyer. Pra, ai nuk ka pasur të punojë deri një oreks. Pobihaye pak - dhe ai kërkon për të ngrënë. Një situatë krejt të ndryshme kur pjatë lëviz kec i dobët dhe i zbehtë që dobët fituar peshë dhe në rritje dhe në përgjithësi mbetet prapa kolegëve në zhvillimin fizik. Në raste të tilla, ne duhet të sigurojë që fëmija nuk ka disa sëmundje gastrointestinale (dysbacteriosis, gastrit, diskinesia tëmth, infektimi parazitare) dhe nuk ka xhepat e infeksionit kronik (kariesit, grykët kronike, sinusit apo pielonefrit). Bisedoni në oreks normal në një fëmijë të vogël.


Oreksi mund të zhduken nëse fëmija fillon të ftohtë. Në fund të fundit, kur fëmijët e sëmurë, gjëja e parë që ata refuzojnë të hanë. Mirë oreks - një shenjë e sëmundjeve gjendja e keqe e përgjithshme që lidhen ndryshme të tilla si ushqim alergji rëndim apo infeksionet e zorrëve, - fëmijët, të frymëmarrjes. Pra, në qoftë se fëmija juaj është të hahet i sëmurë, pyesni veten: A nuk është shumë shpesh? Dhe edhe në qoftë se ai ka për të duruar të ftohtë vetëm 2-3 herë në vit, kjo mund të ndikojë negativisht në oreksin e tij.


Një mënyrë ose në një tjetër, por në qoftë se një fëmijë i ri humb interesin në ushqim nuk mund të largohet këtë fakt pa vëmendje! Në një sjellje të tillë duhet të jetë një arsye, do të përpiqen për të gjetur sa më shpejt të jetë e mundur. Sidomos nënë duhet vstrevozhytsya kur një fëmijë zhduket oreksin që zakonisht kanë ngrënë me kënaqësi. Ky fëmijë duhet më tepër të tregojë pediatër, të bëjnë analiza. Duket se ai ka zhvilluar një proces të madh patologjike që duhet të ndalet sa më shpejt të jetë e mundur.

Fëmija juaj ha dobët, pothuajse që nga lindja? Bisedoni me gjyshen e tij. Ndonjëherë ajo rezulton se njëri nga prindërit e një fëmijë të vogël në një moshë të re kishte të njëjtin problem - dhe ata ishin shumë të hollë dhe të ushqyer ato ishte e pamundur. Trashëgues vonesë vendosur në zhvillimin fizik dhe oreks normal mund të vazhdojnë deri në shkollë, dhe nganjëherë të adoleshencës, dmth e parë (5-6 vjet) apo i dytë (11-12 vjet) tërheqje fiziologjik kur gara në rritjen ndodhin. Por sapo fëmija fillon të rritet në mënyrë aktive, trupin e fëmijës dhe kalorive të nevojshme plastike substancë. Dhe pastaj fëmija do të hani çdo gjë që ju vënë atë në një pjatë, dhe madje shtesë do të kërkojë! Ne nuk mund të marrë në konsideratë karakteristikat kushtetuese të fëmijës. Hollë fëmijë të vegjël shtat nga një moshë të re rritet shokët e ngadalshme dhe kanë tendencë për të ngrënë keq, i kishte vënë në peshë.


Nëse fëmija është shpesh i sëmurë, i ngadalshëm se sa kërkohet nga rregulloret, në rritje dhe duke fituar peshë, dhe ushqyer atë - i tërë problemi saktë organizoni theksin në të ushqyerit. Dhe pastaj gjë shkon pa probleme! Shikoni në listën tonë të produkteve të dobishme. Por më për të thënë në lidhje me qumësht dhe produktet e qumështit. Trupi i foshnjës jetike proteina të kafshëve që janë atje. Por problemi është se fëmijët e dobët me oreks normal zakonisht nuk më pëlqen të pini qumësht. A nuk insistojnë në qoftë se fëmija refuzon atë! Në vend të kësaj, i pyet ata për produktet e qumështit.


Edhe një fëmijë të vogël duhet të merrni djathë e përditshme të freskëta. Kjo është shumë e dobishme për trupin e fëmijës! Për fat të keq, ky produkt i mërzitur shpejt, kështu që është e vështirë për të marrë një fëmijë për të ngrënë një lugë djathë shtesë. Zgjidhur truket problemit kuzhinës për t'ju ndihmuar.

• Të djathë perceptuar çdo herë ndryshe, përziejnë atë me kos, lëng, fruta integruar. Ose derdh atij diçka të shijshme - krem ​​whipped, reçeli, mjalta.
• enët Cook djathë të gjitha llojeve - ëmbëlsira djathë, casseroles, dumplings. Dhe të bëjë cheesecakes mini dhe dumplings mini, si fëmijë të vegjël dashuri forma miniaturë.

• Mos ofrojnë enët djathë fëmijës për darkë. Zakonisht oreks ata kanë luajtur në mëngjes, në mesditë, ose afër darkë.
• Mos e mbushur tas të fëmijëve buzë, dy lugë është e mjaftueshme.

Shumë fëmijë me probleme oreks të fillojë edhe në vitin e parë - me futjen e ushqimeve plotësuese. Fëmija është i vogël, dhe një pjesë e qull ose pure, të cilat ai i ofroi shumë të mëdha.