Perimet në një ushqim të ri të fëmijës


Është e vështirë për të shpjeguar se si imazhi origjinën perime si të dobishëm, por ushqim pa shije. Si rezultat, qëndrimet e një nevojë për të ngrënë të shëndetshme. Për gjashtë-mujor baby nuk është një argument. Ndërsa ai vlerëson produkte për përmbajtjen e tyre të pasura me vitamina, por vetëm për shije. Kjo do të thotë se ju keni një shans për të kultivuar një dashuri e karrota baby, brokoli dhe lakër brukseli. Ju nuk keni nevojë për të numëroj se sa dhe çfarë ushqyesve të përfshira në çdo lugë. Ju kuzhinier thjesht shijshme. Për më tepër, perimet - materiale pjellore për enët delikate dhe aromatik. Ju gjithashtu të ketë cilësi më të rëndësishëm për shefin - dashuri para se ju gatuaj për dikë. Le të flasim për perime në dietën e fëmijëve të vegjël.


Praktika kur frytet shfaqen në menynë e ushqimit të parë fëmijën, mbetet në të kaluarën. Së pari, shtesë kompensues ngatërrojnë fëmijë të vogël. Ai është i sigurt se çdo gjë që nuk është e qumështit duhet të jetë i ëmbël. Si rezultat, produktet e mëposhtme janë perceptuar ushqime ambivalente. Dytë, acide frutash nuk është gjithmonë e dobishme për stomakun fëmijëve. Në e parë të trasha varfër fëmijë menu - pure perimesh. Përveç në ato raste të rralla kur një fëmijë i vogël po fiton peshë pa entuziazëm. Pastaj shkoni përpara drithëra, përbërjen kaloriynishi. Çfarë duhet të gatuaj një fëmijë të vogël në vendin e parë?


Kjo mund të jetë një pure delikate në një brokoli ushqimit, patate pure rrallë ose mus kungull i njomë. Parimi i zgjedhjes nga korrja e parë është e thjeshtë - mungesa e ngjyra të ndritshme. Hije pastel tregojnë potencial të ulët alergjike. Përfaqësuesit e ndritshme bota perimeve të dobishme dhe të rëndësishme, jo më pak. Megjithatë, ka një dietë fëmija gradualisht. Skema duket futjen e ushqimeve plotësuese. Dita e parë mund patate. Në ditën e dytë është e mundur për të shtuar pastinak rrënjë ose selino. Atëherë një kombinim i hahet karrota pasuruar një rezultat të javës fëmijën tuaj të provoni të gjitha llojet e opsioneve, secila me e shijshme dhe të ndryshme.


Produktet e ruajtur me kujdes prapa xhamit në kapak, perceptohet si një variant të ushqimit në rrugë. Rehatshme, të shpejtë, të sigurt. Në shtëpi nëna ime përgatit veten. Lan, piqem, sigurisht homogjenizuar, çdo nënë dëshiron të japë fëmijës më të mirë që ekziston në këtë botë. Çështja nuk është talentin tuaj kuzhinës dhe cilësia e produkteve që ju përdorni për gatim. Ku është garanci që blerë në supermarket kungull i njomë i sigurt? Sigurisht, ju mund të bleni sensor nitrat dhe të monitorojnë nga afër performancën. Por, pavarësisht nga kripërat e rrezikshme mund të përmbajnë pesticide perimesh, testin e cila duhet të sjellë në laborator. Përfundimi është: Cook me këto perime, të cilat i sigurt. Përndryshe, të blej një të gatshme pure patatesh.


Pra, ju do të dini se fëmija ha produkte organike. Kjo do të thotë perime rritur në tokën e dëshmuar, zonë ekologjikisht të pastër. Nxitësit e rritjes janë rrezet e diellit dhe pikat e shiut.

• Përveç perime fëmijëve të asimiluar më mirë nga trupi, i përbërë nga vaji pure rapeseed është e pasur me acide yndyrore omega-3 dhe omega-6 thelbësore për formimin e duhur të sistemit nervor të fëmijës. Një numër i tillë i argumenteve në favor të shisheve pure çoi në faktin se Evropa është bërë normë për të ushqyer fëmijët testuar produktet e prodhimit. Edhe pse nëna nuk e mohojnë veten kënaqësi të gatuaj diçka për një fëmijë perime rritur në kopshtin e tyre.


Duket se mishi i ndritshëm ka zhytur të gjitha përfitimet e diellit dhe tokës. Ka shumë vitamina (A, C, B, PP) dhe minerale (hekur, magnez, kalcium dhe kalium). Shija e ëmbël e pumpkins pjatë të preferuar bën fëmijët. Përshtatur pure shije e perimeve në mënyrë që fëmija i pëlqente atë, thjeshtë. Mjafton të shtoni një lugë pak të qumështit të gjirit (ose përzierje holluar). Mix në një shtet homogjen. Sillni pure lëngshme në një pjatë të thellë. Çfarë është e trashë, ju mund të shtrydh në një shiringë tas ëmbëltore. Thjeshtë, por efektive.