Fëmijë të qenët me morra kokës


Për një kohë të gjatë ka pasur një pamje që morrat sundon vetëm kur uyazyka socio-ekonomike e pafavorshme. Kjo - dhe mbipopullim të lartë të popullsisë dhe standardet e ulëta të jetesës, duke përfshirë mungesën e aftësive të higjienës. Ishte menduar gjithashtu se e morra - fatin e njerëzve të cilët janë mënyrë jetese asociale. Në të vërtetë, ata janë në rrezik. Megjithatë, morrat kryesor është e zakonshme dhe në mes të kushteve të favorshme socio-ekonomike. Në dekadat e fundit morrat diagnostikuar në fëmijët që jetojnë në vendet e zhvilluara. Për shembull, në SHBA çdo vit vuajnë nga morrat e kokës 93-187% (6.120.000 nxënës, ndërsa në Republikën Çeke -. Më shumë se 20% e fëmijëve në shumë vende, duke përfshirë edhe në Rusi, ka rezistencë në rritje i këtyre parazitëve. Kjo shpjegohet me një rënie në ndjeshmëri e tyre për të përdorur zakonisht për të luftuar ato insekticide. Le të flasim për fëmijë të qenët me morra kokës.


Morrat e kokës mund të bëhet fëmijë të infektuar në kopshtin e fëmijëve, në shkollë, në kampet verore dhe fusha të tjera rekreative, ku të dyja zotëron një shumë të fëmijëve. Ata kalojnë shumë kohë në kontakt të drejtpërdrejtë, duke luajtur dhe komunikimi që nxit sëmundje. Infeksioni ndodh kur prekur flokët. Morrat duke clips të veçanta në këmbët e tyre fort të mbajë në flokë dhe shpejt mund të lëvizin nga një lëkurë e kokës në një tjetër. Përveç kësaj, është e vështirë për të mbrojtur veten nga morrat, nëse fëmijët janë të punësuar Panama, kapele, kombinezon njëri-tjetrit e flokëve, të cilat për fat të keq ndodh mjaft shpesh.


Në këtë drejtim, personeli mjekësor në kopshte dhe shkolla domosdoshmërisht shqyrtuar fëmijët në fillim të shtatorit për të ndaluar përhapjen e mëtejshme të sëmundjes. Por kapur morrat, vetëm duke qenë në të njëjtën dhomë me një person të infektuar shefi morrat, por jo në kontakt me të është e pamundur. Ne gjithashtu nuk mund të merrni infektuar në pishinë ose duke larë në lumë, sepse morrat humbasin aktivitetin e tyre në ujë, edhe pse përmbytjet tolerojë kohë relativisht të gjatë - deri në dy orë në një temperaturë deri në 17 ° C. Në mënyrë që të shmangen shqetësimet e panevojshme, prindërit duhet të shqyrtojë me kujdes të lëkurës dhe kreu i një fëmije i cili u kthye pas pushimeve të verës, për të siguruar asnjë morra në të. Inspect kokën e fëmijës suaj dhe veçanërisht rrënjët e flokëve ku morrat femra pjell vezë. Kushton vëmendje të madhe në rajonin e kokës prapa veshëve dhe në pjesën e pasme - kjo është në këto zona shpesh jetojnë këto parazitet. Nëse një fëmijë është i infektuar, për të ndihmuar në të holla "njerëzve" nuk duhet të shkojë. Për shembull, 45% uthull holluar ose lëng boronicë për parazitet nuk janë të dëmshme, por vetëm të lehtësuar vezë krehje (therrizat) nga morrat e flokëve për shkak të fshehtë zbutur të cilat një femër shkopinj vezë në flokët. Përdorni vajguri ose ujë chemerychnoy mund edhe të jenë të rrezikshme për shëndetin e fëmijës.


Është e rëndësishme për të vazhduar me trajtim morrat sa më shpejt të jetë e mundur dhe të përdorin koston efektive pedykulytsydnыe, pas konsultimit me mjekun tuaj. Aktualisht, barnatoret një gamë të gjerë të barnave esenciale. Një alternativë për të insekticideve kimike tradicionale veprojnë themeluar kohët e fundit objekteve bazuar komponimet polimer, të ulët-toksike për njerëzit. Mekanizmi i veprimit të këtyre mjeteve mekanike dhe është për të siguruar që të dhëna në përbërjen e tyre të materies penguar insektet frymëmarrjes dhe të shkelin metabolizmin e tyre me ujë. Përpunimi i këtyre fondeve varion nga 15 minuta në 8 orë. Këto barna nuk janë prodhuar në rezistencën morrat.


Pas aplikimit fondet pedykulytsydnoho duhet shpëlarje e flokëve 45% zgjidhje e uthull, dhe pastaj me kujdes krehër krehër të veçantë me dhëmbë të shpeshta, i çliruar nga të vdekur larvat e rritura morrave. Pothuajse të gjithë të paktën një herë në jetën e tij ballafaqohet me morrave të kokës, kështu që trajtojnë këtë sëmundje duhet të jetë i qetë - nuk do të jetë turp ose për të fshehur nga të tjerët. Për më tepër, zbulimin e morrave në një fëmijë duhet të njoftojë institucionin fëmijë oficer mjekësor që ndjek fëmija. Shpesh rrezik shumë serioz është fakti se problemi i pranisë së morra heshtur shumë. Por vetëm ekzaminim të rregullt dhe, në qoftë se zbulimin dhe trajtimin e morrave të kokës fëmijët infektuara do të ndalojë përhapjen e mëtejshme të sëmundjes në komunitet dhe për të shmangur ri-infeksionit të cilët kanë pësuar trajtim.