Futja e parë e ushqimeve plotësuese fëmijës suaj


Administrata Afati i ushqimeve të rritur është hequr, zakonisht deri në gjashtë muaj. Prindërit e papërvojë të vështirë dhe këshilla organizatat më të mëdha në të ushqyerit dhe shëndetin shpesh nuk pajtohen mes vete Cilat janë të kuptuarit e tanishme e ushqimeve? Filloni me ushqimet që ata këshillojnë ushqim homogjenizuar (copëtuar deri qetë). Atëherë ju mund të vendosë fëmijën pure ushqim dhe në fund grimcuar vrazhdë me të. Por pas një viti ju mund të filloni për të ofruar ushqim dhe feta e fëmijëve. Por çfarë ushqimi dhe kur? Le të shikojmë në detaje. Futja e parë e ushqimeve plotësuese fëmija do të jetë temë e sotme për këtë artikull.


Siç është e çuditshme, por kështu është dënuar më herët të fillojë të ushqyerit ka një shpjegim logjik: nëna në Bashkimin Sovjetik erdhi shumë herët për të punuar dhe nuk mund të vazhdonte gjatë dhënien e gjirit, dhe pastaj përzierje nuk i plotëson nevojat e fëmijës për vitamina. Prandaj, pothuajse nga javët e para të foshnjave të jetës filloi të përfundojë të ushqyerit, duke filluar me disa pika të molle, panxhar dhe lëng karrote.
Fruta dhe perime rritur në ato kohë shpesh në kopshte amtare dhe zonat periferike, dhe kimi në fermat tona përdorur më pak. Me ardhjen e gjetjeve të reja kërkimore në shëndetin e fëmijëve në të tilla një ushqimet e para, ushqime termat rënë në një datë të mëvonshme. Nga 3 javë deri në 15 muaj, pas tre deri në katër muaj, dhe më në fund të 6 muajve të fëmijës jetës.


Pasi u mendua se baby shishe me gji, ushqime duhet të futet shumë më herët se fëmijët e ushqyer me gji. Tani ky rekomandim dhe anuluar. Disa dekada më parë, formula e mitur nuk ishin të cilësisë shumë të lartë, dhe substanca të vlefshme e foshnjës nedootrymuvav, kështu ajo filloi prykormlyuvaty para. Përzierje moderne edhe pse jo në gjendje për të krejtësisht të zëvendësojë qumështit të gjirit, por përshtatur më mirë nevojave të fëmijës. Për të gjitha këto fëmijë arsyet gji fillimin e ushqimeve para të vidsunulosya në 6 muaj, dhe për fëmijët në ushqim artificial - Deri në 55 muaj. Ky është rekomandimi zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë së shumicës së vendeve, duke përfshirë Ukrainën. Kështu futja aktual i ushqimeve plotësuese mund të fillojë pak më vonë në qoftë se fëmija, për shembull, nuk ka interes ushqyese ishte alergji të forta apo është i sëmurë. OBSH në rekomandimet e tij thekson se nëse nëna ha plotësisht, dhe fëmija nuk tregon interes në ushqim edhe të rritur për 8 muaj (!), Ai është definitivisht mungon gjithë vitamina, ushqyesve dhe minerale qumështin e gjirit.


Pas gjashtë muajsh, fëmija shpesh mungon hekur dhe zink. Prandaj, ushqimet e para të ngurta janë perimet apo drithëra nga të cilat këto substanca janë të tretet lehtë. Filloni me drithëra. Fëmijë vuan nga kapsllëk? Pastaj fillojnë ushqime të ngurta me perime. Po në lidhje me fruta? Tani ekspertë në të ushqyerit e fëmijëve shumë thënë dhe shkruar se fruta - një produkt mjaft komplekse, ato përmbajnë një shumë të kripërave minerale, sheqerna dhe acide frutash. Pak sistemet njeri enzimë nuk janë gjithmonë të gatshëm për të tretet produkte të tilla agresive, dhe si rezultat fëmija si reagimet e mundshme alergjike dhe dispepsi.

Për të shmangur këtë, pediatër moderne rekomandoj duke filluar ushqime të ngurta, perime dhe drithëra, dhe pas tyre gradualisht futur fruta. Disa nutritionists dhe moms të vini re se, duke u përpjekur për të parë fruta ëmbël, fëmijët nuk duan të hanë perime, patate pure dhe qull, ushqim tepër të rëndë për stomakun e fëmijës.

Për të përgatitur ushqime të parë avullore shumë të dobishme, ushqimi është i përgatitur shpejt, për të monitoruar procesin nuk është e nevojshme, dhe vitamina janë ruajtur në sasi të mëdha. Konsistencë homogjene mund të arrihet përmes blender. Drithëra fëmija i parë në dietë - hypoallergenic. nuk përmbajnë gluten (proteina bimore shpesh shkakton një reaksion alergjik): Fig. hikërror dhe misri. Filloni t'i dhënë atyre 12 lugë dhe për të sjellë në 50-100 ml ushqimet e gatshme. Për gatim kaçamak zakonisht milled në një mulli kafeje dhe ujë të zier, qumështi i gjirit ose stsezhennom shtuar gati-mix qull përshtatur paksa. Ju mund të përdorni ushqime të gatshme për fëmijët në pako, ata thjesht shpërndajë në ujë të ngrohtë, qumësht të gjirit ose formula foshnjore (siç thuhet në udhëzimet!).


Qull është zakonisht ushqime të dytë të ngurta, të cilat kanë filluar të 3-4 javë pas administrimit te nje pure perimesh. Nëse një fëmijë nën peshë, mjeku mund të rekomandojë rrëmujë administrohet në të ushqyerit e parë. Nëse pesha e pamjaftueshme për të dhënë drithëra fëmijë kryesisht në orët e mbrëmjes, ndërsa normale apo mbipeshë - në mëngjes. Fëmijët peshon më shumë se norma nuk duhet t'i jepet më shumë rrëmujë se 1 në ditë, dhe nuk duhet të shtoni atë shumë sheqer dhe vaj.
• Mos shtoni sheqer të përfunduar qull mirë pidsolodit qumësht tuaj shprehur apo formulë të përshtatur.

• Kur futni fruta menu mund të shtohet në drithëra, pure frutash - vijnë dhe mëngjesin e dobishme dhe e shijshme!

Salcë
Fruta - një burim i rëndësishëm të nevojshme për substancat e trupit të fëmijës, hekur, kalium, vitamina C dhe Grupi B. carotene, pektin dhe ushqyesve të tjera. Ata kanë filluar të hyjnë në 7 muajt e një lugë çaji dhe të holluar me 100 ml frutave për të filluar me ushqimet më të zakonshme - mollë jeshile ose dardhë. Molla janë të pasura me karbohidrate dhe fibra të nevojshme për të përmirësuar proceset e ndihmon tretjen e ushqimit. Pas applesauce administruar zakonisht dardhë, banane, kumbulla dhe trap, kajsi, pjeshke.