Planifikimi konceptim për gratë


Shansi për të pasur një fëmijë të shëndetshëm mund të rritet në qoftë se për të përgatitur këtë paraprakisht. Në takimin e parë fëmija kur planifikon gjinekolog qarkut Pyetni për dëshirën tuaj që të ketë një fëmijë dhe ndoshta diskutuar me një psikolog do të ofrojë disa pika vitale. Është e rëndësishme të kuptohet se, por të ketë një fëmijë, ju duhet të jetë në gjendje të kujdeset për atë, t'i japë atij vëmendjen e duhur, kujdes dhe edukim. Prandaj, ju duhet të vlerësojë punësimin e ardhshëm të prindërve (nëse ata paguajnë një sasi mjaftë e kohës së fëmijëve tuaj), disponueshmërinë e strehimit, pasuri materiale.


Sigurisht, kjo nuk është pengesë për dëshirën për të pasur një trashëgimtar, por ende e konsideruar vlerë, nëse ju jeni të gatshëm të sakrifikojë kohë personale, punë dhe pushime, kufizojnë veten për të udhëtuar dhe për të kuptuar se pas nëntë muajsh të jetës suaj do të ndryshojë përgjithmonë? Çfarë duhet të presim duke planifikuar konceptim për gratë?
Është koha për të zbuluar kartën dhe tregoni familjet në lidhje me shëndetin e të dy partnerëve të - deri në gjyshërit dhe stërgjyshërit. Nëse një familje është diçka e trashëguar sëmundje serioze, kjo do të jetë e saktë për t'u konsultuar me një gjenetikë që të llogaritur rreziqet yyazytsirni dhe të raportojë mundësinë reale për të pasur një fëmijë të shëndetshëm.


Çdo infeksion kronik në nënës mund të ndikojë në superioritet zhvillimit të fetusit - nëse gastrit, cholecystitis, pancreatitis, ose prishjen e dhëmbëve, dhe do të keqësojë shëndetin e gruas pas lindjes së fëmijës. Pra, të konsultohet me mjekë specialistë do të jetë me rëndësi. Gjithashtu, të dy partnerët duhet të bëni X-ray. Për fat të keq, numri i TB rritet. Nuk janë grup dhe papajtueshmërinë e gjakut rezusnaya, kështu që partnerët duhet të i kushtoj vëmendje të këtyre figurave. Nëse faktori Rh në burrit dhe gruas pozitive - mos u shqetësoni për asgjë, por negative, ose ai ose ajo mund të shkaktojë papajtueshmëri rezusnoy. Ky problem mund të shprehin veten e tyre gjatë shtatzënisë, i cili pasoi abortin bërë më parë. Prandaj, të rinjtë duhet të kuptojnë se ndërpresin shtatzëninë e padëshiruar jo vetëm që mund të lënë një çift të shterpë, por të komplikojë shtatzënisë, atëherë fëmija e dëshiruar dhe të planifikuar. Grupi është në gjendje të shfaqë papajtueshmërinë nëse I grupit të gjakut gratë dhe burrat në II, III ose IV. Për të mbrojtur veten e tyre, kanë nevojë për të parë një specialist dhe të merrni testuar.


IST (PCR), hepatitit B, C dhe të merrni testuar për HIV. Bëni grua dhe burrë e nevojshme dhe. Në provim nga një grua gjinekologu marrë shtupë për florën, si mjeku juaj mund të ofrojnë saj testohet dhe të vaksinohen nëse është e nevojshme nga virusi lyth njeriut (HPV), - në qoftë se një grua nuk është i imunizuar dhe ajo nuk ka contraindications. Colposcopy (ekzaminimi i hyrjes në muret vaginë dhe vaginale duke përdorur një colposcope) - hulumtimet e nevojshme në planifikimin, sepse kur shtatzënia ka ndodhur tashmë - për të kryer shumë teste dhe "thellë" është e pamundur. Dhe mos harroni të strisho citologjike - kjo do të japë urdhër sëmundjet e saktë që mund të çojnë në kancerin e qafës së mitrës ose aftësinë për të zbuluar ato dhe për të kryer trajtimin në kohë.


Ky është një tjetër varg të sëmundjeve nga të cilat nëna shtatzënë duhet të jetë i siguruar. Ai përfshin: sëmundjen toxoplasmozë, rubeolës cytomegalovirus, herpes dhe infeksione të tjera. Nëse ajo pësoi në rubeolës fëmijëri ose ajo përpunuar antitrupa për toksoplazmën, kjo nuk është asgjë për t'u shqetësuar. Antitrupat atje? Ajo duhet të vaksinohen shtatzënë dhe nuk para tre muajsh. Është e këshillueshme për të inspektuar funksion tiroide dhe të konsultohet me endokrinolog. 1-2 muaj para konceptimit është e rekomanduar për të marrë agjentët anthelmintic, sepse gjatë shtatzënisë dhe gjatë laktacionit trajtojnë krimb infektimi nuk mund.


Disa muaj para "punën" e konceptues ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme: Ndalo pirjen e duhanit, pirja e alkoolit. Nëse keni nevojë për të marrë ndonjë ilaç, konsultohuni me mjekun tuaj nëse ky trajtim nuk do të dëmtojë konceptim dhe fëmijën e planifikimit. Flini të paktën 8 orë në ditë, më shumë se një shëtitje, të marrë frymë e ajrit të freskët. Në ditët e sotme, gratë janë shpesh në stres të vazhdueshëm, fle çrregullime lindin dhe zhvillimin e sëmundjeve në lidhje me këtë konceptim mund të "fund". Pra çiftet duhet të shkoni me pushime për të fituar forcë, të rivendosur neuro-mendore shtetit dhe të kujtojnë muajin e mjaltit. Merrni vitaminat prenatale dhe acid folik. Këto barna janë të rëndësishme si një grua dhe një burrë. Ata rrisin funksionet mbrojtëse të trupit dhe të njom atë me micronutrients nevojshme.


Për të konceptues sukses dietë të ekuilibruar të rëndësishëm që shpesh ndikon në strukturën e trupit të nënës në të ardhmen. Nëse peshë të tepërt, atëherë ka probleme me metabolizmin, ndryshimeve hormonale që ndikojnë ovulacionit. Në rast të thinness tepruar shqetësuar ciklit menstrual, deri në mungesën e menstruacioneve. Në raste të tilla, një specialist i rëndësishëm i konsultimit. Koha më e favorshme për konceptimin - nga mesi i ciklit. 2-3 ditë në "procedurat" njeriu duhet vidyazykatysya i fushatës alkoolit dhe sauna, pasi kjo mund të ndikojë në aktivitetin e spermës. Nuk është koncepti i "fëmijëve të kostos" - fëmijë konceptuar menjëherë pas mungesës së gjatë të burrave. Rrezik të çrregullimeve kromozomale rrit disa herë.


Nëse gjatë vitit, pa përdorimin e kontraceptivëve dhe shtatzënia nuk nuk vjen gjetur një shkak të qartë të infertilitetit nga të dy partnerët - duhet të aplikojnë në qendrat e teknologjive riprodhuese moderne. Burrat duhet të vizitoni një urolog ose andrologist dhe të bëjë spermohramu dhe grua - për të matur temperaturën basal për të llogaritur kohën e ovulacionit, kur veza piqet me "krahë hapur" i plotëson një spermë.