Presion fëmijë e lartë të gjakut


Adoleshentët presioni 13-17 vjet gjakut sillet paparashikueshme. Jo vetëm eksitim dhe aktivitet fizik, por herë pas here pushimi hedhje bazuar në kufirin e sipërm të normale (140/80 mm Hg). Arsyeja - një ristrukturim hormonal, pubertetin shoqëruese. Pasi ajo arrin veshkave gjëndra për të bërë ato të punojnë në mënyrë aktive, duke theksuar catecholamines - adrenalin dhe noradrenaline - djemtë fillojnë probleme me presionin. Në të rriturit, hormon i parë balancon veprimi i dytë dhe adoleshentëve nuk është kështu! Çfarë është tensioni i lartë i gjakut tek fëmijët?


Qelizat të cilat prodhojnë adrenalin, të pjekur më herët dhe veçanërisht duke u përpjekur 11-12 deri 14-15 vjet. Çfarë e bën këtë hormon? Bën zemra mundi fuqishëm (kështu peshën e ngushtë në të, duke rritur pjesën e sipërme (systolic, ajo është e përzemërt) presion. Gjaku, siç thonë ata ndonjëherë, rushes në kokë. Dhe befas sëmuret, dhe faqet e mia në çast bëhet e kuqe të ndritshme. Kjo është për shkak epinephrine nënlëkurës që zgjeron enët e gjakut të fytyrës dobësi, agresiviteti, impulsivity -.. është edhe efektet anësore të adrenalin Djali është e vështirë që të frenojnë veten, jo për shkak se ai ishte i keq, por për shkak të rregullimit hormonal ekuilibrin.


Nëse konfrontimin me fëmijën, tensioni i gjakut do të rritet edhe më të larta. Si rezultat i kësaj, mosha rinore hipertensioni nuk do të kalojë pa lënë gjurmë, si duhet, dhe do të bëhet një sëmundje gjatë gjithë jetës. Pra, tregojnë një mirëkuptim dhe durim! Një vit-noradrenalynovaya sistem tjetër të pjekur rregullator që zbut nga efektet e adrenalin. Kur niveli i norepinephrine do të rritet, të mbytur adoleshent pushojë panxhar ndjenjë të nxehtë. Norepinephrine shkakton lëkurën vasospasm. Është e njohur se zgjedhur ushtrinë maqedonase në vetëm krasneyuschyh tij ushtar në sytë e rrezikut. Edhe pse një reagim normal ndaj stresit - zbehje. Kjo është vetëm le këto do të jetë më pak stres në jetën tuaj, djalë! Tensioni i gjakut të tjera ajo do të rritet, por jo të lartë dhe në fund (diastolic është - vaskulare).


Rregullisht të matur presionin e fëmijëve. Nëse shëndeti është e mirë, mjaft 1-2 herë në javë. Dhe kush befas e kuqe, ankohet për dhimbje koke, lodhje, duhet të kontrollohen më shpesh - çdo mëngjes dhe mbrëmje në të njëjtën kohë. Shënim aparat matës tensioni pranga duhet të krahasohen në madhësi. Nëse kjo është e madhe, rezultati është i pasaktë. Presioni gabuar me fëmijën? Trego biri i një mjeku. Ajo mund të jetë një të riu drogë të butë që të normalizojë presionin e gjakut. Por ndonjëherë e nevojshme antihipertensivëve të fortë. 10% e djemve në 13-14 vitet e fillon për të fituar peshë, dhe çdo kilogram shtesë rrit presionin e gjakut nga 2 mm. Këtu është një tjetër arsye e hipertensionit të rinjve! Këtu, gjithashtu, nuk ishte pa gjëndra veshkave ndikimit, por këtë herë ata kanë provuar hormoneve të tjera - glukokortikoideve. Nën ndikimin e tyre përshpejton avari proteina, rishpërndarjen yndyrë. Ai depozituar fuqishëm në ijet, bel, hips, qafa është e ngjashme me byzonyu. Një i ri në lëkurë mund të shfaqen shenjat e pink-purple shtrirje.


Vini re se djali i tij të marrë yndyrë? Shkruani atë në pritje të endokrinolog dhe mjek diete. Pesha dhe presioni duhet të marrë kontrollin. Nëse kjo nuk është bërë në kohë, rreziku i hipertensionit është rritur në 10-12%. Një yyazytsirnist se djali do të bëhet jetës trashë është rreth 33%. 5.6% e këtyre nxënësve do të vazhdojnë të vuajnë nga diabeti, e cila ndodh veçanërisht e vështirë në kombinim me hipertension dhe mbipeshë. Pra, fëmija kërkon një dietë të rreptë me kufizimin e ushqimeve të ëmbla dhe niseshte. Unë do të doja të them se keqe presioni normalizojë pikë masazh dhe mjekësi bimor. Ndonjëherë këto metoda është e mjaftueshme për të sjellë shëndet kthehet në normale. Kursi i mjekësisë bimore - nga 4 në 6 muaj me pushimet për 7-10 ditë çdo 4-6 javë. Marrja e kontrollit me presion mund të zvogëlojë dozën dhe numrin e pritje. Pije marrë gjysmë ore para ngrënies tre herë në ditë. Të gjitha herbs janë shitur në farmaci.


• Merrni veshkave moçal bar çaj, kënetë të thata lule dhe Leonurus (1: 2: 3: 3). Hidh 1 lugë gjelle mbledhjes së 15 gota ujë, ngrohje të vluar për 5 minuta, insistojnë në një termos. Le të birit një gjysmë gotë në ditë.
• Merrni pjesë të barabarta rrënjë sanëz, mëndafshi misri, gjethet e boronicë, bearberry, barishte Wort Shën Gjonit, acaroj qen, Yarrow, kënetë të thata lule, lule Helichrysum dhe misk. Brew 1 lugë gjelle mbledhjen e 300 ml ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Një dozë e vetme prej 100-150 ml.
• Është e rekomanduar për të pirë një gotë sap thupër një ditë - pranverë e mirë ka filluar!

• të dobishme për të marrë 2-3 herë në ditë fllad patate, karrota ose panxhar lëng, 05:00 kalitur në enë të hapur (në lidhje me një filxhan çerek).
• Ndihmon kungull dhe supë. Pritini 200g kungull, kuzhinier deri tenderit, shtyrë në një sitë, të ftohtë dhe të shtoni mjaltë për shije. Djali Le, 50 ml supë në kohën e gjumit.

Në sulm dobësia riu, faqet reddened, zachastylo dhimbje koke e zemrës? Këtu, edhe pa aparat matës tensioni qartë se presioni kërceu. Teach bir i teknikave që ndihmojnë të shpejt të sjellë atë përsëri në normale.

• Shtypni jastëk e gishtin e madh të dorës së tij të djathtë në një pikë të vendosura thellë në fossa zverku (në shtojcë e shtyllës kurrizore - kreu), numërimin në 10. Marrja minutë pushim dhe përsëris ushtrimin 2 herë.
• Gjeni një pikë në vijën e mesme të barkut mu nën sternum (që korrespondon me rrjet diellore). Klikoni mbi të pasi indeksi, të mesëm dhe gishtat rrjet të dyja duart, numërimin në 10 dhe liruar. Përsëriteni 10 herë.
• grip i fortë duke u përpjekur për të zgjas gishtin e tij të dorës drejtë mesme të dorës së tij të majtë.