Ushqyesve për trupin e fëmijës


Për fat të keq, disa ushqyesve për trupin e fëmijës sot është pothuajse nuk paraqesin në dietën e fëmijëve. Ndërkohë, ekspertët thonë se fëmijët kanë nevojë për fibra, kalcium, magnez, kalium, vitaminë E. Pa to një dietë të ekuilibruar është e pamundur.
Për shkak se shumë fëmijë të rezistojë të gjitha përpjekjet e prindërve për të mësuar atyre "të drejtë" ushqim, zbuloni disa sekrete që do të ndihmojë të rriturit për të hyrë në dietë e foshnjave ushqyesve të nevojshme në mënyrë që ata të rriten të fortë dhe të shëndetshme.

Kalciumi - thelbësore për eshtra të fortë


Burimi më i mirë i kalciumit është e produkteve të qumështit. Ky mineral është e rëndësishme për trupin e fëmijës, sepse ajo ndihmon në forcimin e kockave dhe për të siguruar funksionimin normal të muskujve dhe zemrës dhe koagulimit të gjakut.
Shumë fëmijë kanë nevojë për të ngrënë tre servings e produkteve të qumështit në ditë. Si prindër të hyjë në këto ushqyesve?
• Në drekë apo mëngjes mund të mbushë tërë drithëra kokërr me qumësht apo lëng të freskët.
• Përgatitja smoothies me kos, qumësht, kalcium fortifikuar lëng nga portokall, fruta, pije soje.

• Post pancakes tuaj në vend të shurup për përzierje me lëng dhe kos.
• Post ëmbëlsirë tuaj ose të poludenka fruta dhe djathë.
• Bëni një omëletë me djathë integruar integruar yndyrë të ulët.
• Shërbyer qumësht për çdo vakt. Qumështi përmban aromatizues dhe qumësht pa lactose që përmban jo më pak kalcium se qumështi të rregullt. Ju gjithashtu mund të zëvendësojnë pije soje dhe lëng portokalli.
• Në vend të ëmbëlsira, biskota, karamele bërë puding me qumësht me përmbajtje të ulët yndyrë.

Fiber - çelësi për tretje të mirë

Këto ushqyesve si fibra, të domosdoshme për funksionimin normal të sistemit të tretjes së fëmijës. Nëse kjo është mësohet për të ngrënë ushqime të pasura me fibra, ajo do të ndihmojë të zvogëlojë pamjen yyazytsirnist llojin e dytë të diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Fasule, drithërat, perimet dhe frutat janë shumë të dobishme për trupin e fëmijës, sepse ajo përmban fibra.
• gatuar ose perimet e papërpunuara copëtuar janë shërbyer mirë me vajra badiava nëse fëmija ka alergji për të, ose salcë kos-bazuar.
• Secili vakt duhet të shtohet perime apo fruta.

• Në vend të bukë të bardhë të mirë për të ngrënë gruri tërë.
• Një pjatë e mirë anë të gatuaj oriz kafe dhe makarona me krunde.
• Të salcat shtëpi mund të shtoni perime copëtuar: karrota, brokoli.
• Qëllimet lëngje frutash të dobishme, ato përmbajnë shumë fibra.

Magnezi - ndihmon të rriten
Çfarë është e nevojshme për magnez trupin e fëmijës? Ky element ne nuk e dimë shumë dhe shpesh nuk mendoj për këtë, pavarësisht nga fakti se ajo është kudo. Magnezi është pjesëmarrja e shumë proceseve në trupin e njeriut. Përveç kësaj, ajo rrit fuqinë e eshtrave. Fara dhe arra, bishtajore dhe drithërat, disa lloje të peshkut përmbajnë mjaft i kësaj lëndë ushqyese.

• Për fëmijët më të vjetër arra ofertë të mirë, arra Brazil, arrat inde, bajame - dhe fara kungull. Fëmijët nën 4 vjet mund të bluaj arra dhe shtoni në drithëra dhe djathë.
• Në vend të pule dhe mish mund të jetë i gatuar Pollock dhe shojzë e Atlantikut Verior.
• Për ofrojnë mëngjes fëmijët waffles dhe drithërat me krunde.
• Në supave të nxehtë dhe shtoni pure fasule e zezë, të bardhë dhe blu.

Vitamina E - për të forcuar imunitetin
Vitamina E siguron mbrojtje kundër lezioneve celularë dhe forcimin e sistemit imunitar. Ato janë të pasura me arra, vajra dhe fara. Në sasi të vogla të vitaminës E gjetur në perimet jeshile.

• Mundohuni të japin fëmijët thekon pasuruar këtë vitaminë.
• salads dhe gatim saflorovыm ose përdorni vajra luledielli.
• Nëse fëmija ka alergji për vaj badiava, ai mund të bëjë sanduiçe me bukë gruri tërë dhe të naftës.
• kos mund të shtohet gruri germinated.
• sallatë e gjelbër dhe të shtoni bajame grimcuar ose fara luledielli.
• Një për të supave dhe kostum copëtuar nxehtë errët perimet me gjethe jeshile.

Kaliumi - për të ndihmuar muskujt

Burim tradicionalisht i mirë i kaliumit për trupin e fëmijës konsiderohet si banane dhe lëng portokalli. Por ne nënvlerësojnë këtë element, sepse ajo përmban pothuajse çdo produkt. Në fakt, produktet e qumështit, mishit dhe prodhimet e detit përmbajnë shumë kalium. Është e nevojshme jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit për të muskujve normale saktë ritmin e zemrës presion të qëndrueshme. Për fëmijët mori në kalium mjaftueshme, ushqimi duhet të jetë i freskët.
• Përgatitja e mishit të freskët. Një shumë e këtij elementi përmban derri fileto.

• Në supave, salads, rosto mund të shtoni larë dhe të thata, fasule të konservuar.
• Daily ofrojnë fëmijëve tre servings e produkteve të qumështit me dietë të ulët yndyrë.
• Si një shtojcë për të mirë përdorimi kos fruta pure konservuar në lëng të vet.
• Bëni akullore me lëng frutash natyral.
• bollgur për mëngjes, shtoni fruta të freskëta.
Këto këshilla të thjeshta dhe të dobishme për të ndihmuar të merrni më shumë fëmijë të nevojshme për organizmat rritje ushqyesve të tyre.