Dhëmbët e keqe në një fëmijë të vogël


Nëna Kequshqyerja gjatë shtatzënisë - një nga shkaqet kryesore të dhëmbëve të këqija në fëmijë. Nëse ju keni përdorur në sasi të duhur peshk, djathë, qumësht, qumësht i thartuar pjekur, kos, fëmija në të ardhmen e afërt nuk duhet të ketë probleme me dhëmbët. A nuk devijojnë nga kjo dietë pas lindjes, deri në fund të ushqyerjes me gji. Pastaj ju dhe një fëmijë të vogël të marrë ushqyesve të mjaftueshme që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të dhëmbëve. Kjo nuk ndodhi? Zbuloni se çfarë mund të jetë arsyeja. Flisni për dhëmbë të këqija në një fëmijë të vogël.


Fëmija juaj shpesh zryhuye pas ngrënë? Ju lutemi të përpiqet të mos ngopem atë. Para mëngjes, drekë apo darkë përhapur në barkun e tij, dhe pas - mos harroni të vënë në kolonën. Këto masa janë të detyrueshme sikur të vjella nuk ndalet, fëmija mund të përballet me erozionin e dhëmbëve. Të paktën, ky paralajmërim shkencëtarë nga San Francisco i cili kryer kërkime të gjera dhe kanë treguar se rritja e aciditetit në fëmijët çon në erozion të dhëmbëve të këqija dhe si urth negativisht ndikon në gjendjen e tyre në çdo moshë. Getting nga stomaku në gojë përmes ezofagut, acid shkatërron smaltin e dhëmbëve, dentin dhe hapja kështu dobësimin e dhëmbit. Këto dhëmbët janë më të vështira për të trajtuar.


Fluori - një element kimik i cili nuk gjendet në natyrë, në formë të pastër, por në përbërje mbron smaltin e dhëmbëve nga prishja dhe parandalon prishjen e dhëmbëve. Me një mungesë të fluoride në ushqim dhe ujë çdo fëmijë mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjeve të tilla si kariesit. Çfarë mbron dhëmbët nga e keqja? Fëmijët fluoridohen pastë ose xhel dhe të ushqyerit. Fluori është gjetur në peshk, çaj jeshil, yolks vezë, mëlçi, deleje, dhe kalcium - e qumështit. Ajo është gjithashtu një komponent i rëndësishëm. Paraqet këto ushqime në dietën e një fëmijë të vogël vazhdimisht! Dhe mos harroni në lidhje me atë që është zhytur mirë fluori në ujin e pijshëm. Mjeku Prokonsultuysya. Ai mund të rekomandojë për të blerë fëmijës një ujë të veçantë pasuruar me fluor.


Gojës frymë jo vetëm të çon në malocclusion dhe shumë probleme të tjera, por edhe i jep Mineralizimi i smalt dhëmbit. Pra, në qoftë se ka një problem në fëmijën (zakonisht simptoma ndodhin natën kur fëmija fle) në vend të vendosë atë së bashku me ortodont ose otolaringolog pediatrik. Pas trajtimit fëmija është frymë të kthehet në normale. Bruxism - përsëritura ëndrra reduktim konvulsiv e muskujve masticatory, i shoqëruar nga nofullat compression dhe bluarje dhëmbët - gjithashtu ndikon në gjendjen e zgavrën me gojë. Sëmundje Nisur kërcënon veshin dhëmbi, karies konsumuarit dentine. A mos presin një rezultat të tillë! Pasi vini re simptomat e para - shpejt do të kthehet tek pediatri. Ai do të ju dërgojnë fëmijën për specialist të ngushtë (në varësi të shkakut të sëmundjes).


Vini re që sapo fëmija shkoi në kopshtin e fëmijëve (ju shkoi për të punuar, ju keni lëvizur në një apartament të ri, ka lindur fëmijën e dytë të vogël), fëmija filloi që kanë probleme me dhëmbët e qumështit? Sot ka një shpjegim shkencor. Punonjësve peryodontolohyy Akademia (SHBA) arriti në përfundimin se ankthi dhe nervozizmi të rrisë rrezikun e dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve sëmundjes me 57%. Sipas mjekëve, kortizolit - një hormon i përfshirë në zhvillimin e reaksioneve stresit ndikon jo vetëm formimin e sëmundjeve të dhëmbëve, por mishrat. Efekti i saj është për shkak të faktit se nivelet e larta të kortizolit kontribuon në shkatërrimin e kockave dhëmbit. Pra, flet me fëmijën, të përgatitur për ngjarjet e ardhshme dhe për të mbajtur stresin e tij!


Shëndetit oral - themeli i shëndetit. Fshini dhëmbët e parë garzë jastëk foshnjës, blej kujdes të veçantë gishtave dhëmbët e qumështit, dhe më pas të mësuar një fëmijë që të lahen dhëmbët e tyre dy herë në ditë për rreth 3 minuta, jo më pak! Filloni pastrimin nga rreshtin e lartë e dhëmbëve, dhe shko në fund, së pari pastroni të jashtmen dhe pastaj brenda (Teach fëmijën në shembullin e tij). Dhe një tjetër paralajmërim. Blej për fëmijën vetëm pastë dhëmbësh tuaj të cilësisë (të prodhuara lirë nga shkumës, dhe ajo erases smaltin e vështirë).