Skuqje pelenë në mollaqe fëmijën e vogël


Le të flasim për skuqje pelenë në mollaqe fëmijën e vogël. Lëkurës fëmija është shumë delikate dhe të ndjeshme. Edhe fërkim të vogël ose lagështi të tepruar mund të shkaktojë inflamacion ose, siç thonë mjekët, skuqje pelenë. Quhet shkencërisht dermatit yntertryhynoznыm ("Inter" - në mes të "tryho" - fërkime) dhe ndodhin më shpesh në foshnjat. Ënjtje dhe skuqje mund të ndodhë në çdo folds e lëkurës, duke përfshirë mollaqe. Ajo është në këto vende të ngrohtë dhe të lagësht, djerse dhe heq vajosje natyrore, duke e bërë veshje e guaskës pambrojtur kundër baktereve dhe kërpudhave. Fërkimi, e cila në mënyrë të pashmangshme ndodh në lëkurë folds gjatë lëvizjeve aktive edhe më shumë dëme tashmë përflakur zonës. Përkeqësohet situata mund të shpejt. Po, në qoftë se nëna përfundon një fëmijë të vogël ose njëqind copë të rrobave në çerdhe shumë e ngrohtë, rrit djersitje dhe për shfaqjen e nxituar pelenë janë të gjitha uyazyka. Sapun mund të shërbejë gjithashtu si shërbim të pakëndshme, në qoftë se ju përdorni atë shumë shpesh, ajo ka një shumë të alkali, e cila irriton lëkurën. Nëse pas banje nuk fshij thatë folds do të jetë edhe më keq.


Njohin skuqje të lehtë pelenë. Në fillim tangjencial për çdo fusha të tjera të lëkurës duket njollë rozë me konturet e qarta. Nëse ju nuk merrni masa, ajo shpejt kthehet të kuqe dhe rrudhat gradualisht thella shfaqen çarje parë oozing, dhe ulçerë. Fëmija në këtë mënyrë do të përjetojnë kruarje të vazhdueshme dhe djegie. Për të hequr qafe goditja, ne duhet të ndryshojnë çdo orë 35-4 pelenë vënë në një fëmijë të vogël vetëm një shtresë e veshjeve se në veten e tyre, dhe për të ruajtur temperaturën optimale fëmijëve (jo më lart 22 ° C). Lahet fëmijën tuaj kanë nevojë çdo ditë, por jo më shumë se 5 minuta. Uji në këtë mënyrë nuk duhet të jetë e nxehtë, maksimumi i lejuar - 365-37 ° C. Në banjë të ngrohjes mund të mbajnë më shumë shpesh (disa herë në ditë). Përdorni sapun nuk është e rekomanduar më shumë se 2-3 herë në javë. Pas dush, ju keni nevojë për të fshirë të thatë të gjitha folds e lëkurës, dhe Zona skuqje prysыlkamy trajtuar apo paste zinkut. Këto mjete të sigurojë mbrojtje mekanike nga jashtëqitjet agresive, dhe baza e tyre e butë soothes iritim dhe soothes veshje e guaskës. Direkt zink ka veprim anti-inflamator, dries lëkurës dhe përshpejton procesin e shërimit.


Çift Malicious
Shkaku i dytë i skuqje në mollaqe - pezmatim i lëkurës pelenë. Kur pelena e disponueshme të lëkurës nuk frymë, dhe në kontakt të vazhdueshëm me urinës dhe feces shumë lagur. Bakteret pranishëm në feçe, lirimin urina e amoniakut (jo për asgjë që pason quhet amoniaku pezmatim i lëkurës). Kjo nga ana tjetër çon në rritje enzimat fekal, të rrisë nivelin e pH e lëkurës dhe plasaritje. Shumë shpesh ekziston problemi i emërimit të një kurs i antibiotikëve apo infeksionet e zorrëve që çojnë në dysbiosis - balancën mes microflora zorrëve të dobishme dhe patogjene.


Në këtë skenar, së bashku me feces excreted bakteret shumë më të dëmshme dhe kërpudhave, kështu që për pezmatim pelenë është zgjatur. Zakonisht fillon me një skuqje të vogël dhe ënjtje të lëkurës në pëlhurë me lajle vetëm: mollaqe, organe gjenitale dhe kofshët e brendshme. Në raste të avancuara janë plagë, dhe të çara të vendosen kërpudhave me kandida dhe bakteret (zakonisht staphylococci). Shumë rrallë ndodh që inflamacion shtrihet përtej zonës gluteal. Gjithashtu, në raste të jashtëzakonshme, ulcerat janë të thellë dhe të fillojnë të rrjedh gjak. Por nëse organizoni kujdesin e duhur, "defekte", fjalë për fjalë të zhduket në 4-5 ditë. Ka dy mënyra nga kjo situatë. Së pari, ju mund përkohësisht vidyazykatysya e pelena e disponueshme. Ndërsa të gjitha simptomat zhduken, duke përdorur pëlhurë me lajle konvencionale. Mundësia e dytë - në çdo ndryshim pelenë organizoni dush e ajrit: 10-15 minuta për të mbajtur fëmijën lakuriq. Dhe për të shpejtuar shërimin, mollaqe duhet shpifjeve krem ​​ose xhel me zink. Dhe shumica e pelena kanë ndryshuar çdo 3-35 orë, por jo si mbushje, siç bëjnë zakonisht.


Fshin nuk duhet të përdorin, ose mollaqe do të formojnë një film i hollë (me feces, urinë dhe ekstrakte të ndryshme që janë pjesë napkins) dhe epidermë nuk mund të marrë frymë. Shumë më mirë pas çdo udhëtimi në banjë larë fëmijën nën ujë të rrjedhshëm. Nëse pezmatim i lëkurës ndodh, ju duhet të kontaktoni pediatrin tuaj ose dermatolog. Më shumë gjasa, mjeku do të rekomandojë krem ​​antifungal ose antibacterial. Nëse arsyeja ishte dysbiosis, të ndihmojë pro - dhe prebiotics, sorbents (fundit të absorbuar toksina dhe për të hequr ato). Në raste të rralla të kërkojë drogë antifungal.