Higjiena e duhur fëmijë të vogël


WC përbëhet nga lajë baby, hundë të pastër dhe veshët. Duhet bukuroshe ose vaj vazelinë nuk shkakton alergji, fëmijët swabs veçanta ose pads pambuku kozmetike. Sapun të lëngët duhet të përdoret me bombol me vrimë nxjerrëse - ajo është e lehtë për t'u përdorur, nuk thatë të lëkurës delikate fëmijën dhe përmban substanca që lehtësimin e acarim. Tema për sot është higjiena e saktë fëmijë të vogël.
Personi i duhur higjiena
Fshij me një shtupë pambuku zhytur në ujë të valë. Ju mund të përdorni fëmijët në shishe. Nëse nuk ka fëmijë 6 muajsh, personi i propozuar për të pastruar lëvizje thithëse - fëmijët lëkure në muajt e parë të shumë e hollë dhe delikate, ajo është fërkime shkakton acarim.Sytë e duhura higjienike
Kultivuar nga qoshe e jashtme të shtupë pambuku brendshme të lagur me ujë të zier. Për çdo përdorim një sy të veçantë. Hundë dhe veshët. Pastrohen mirë turundas - flagjelat shtrënguar pambuku ngjyhet në vaj, ose swabs pambuku fëmijëve Speciale me bllokohet fleksibël. Ju nuk mund të përdorni hundë dhe veshë të ngurta objektet, duke përfshirë edhe shkopinj pambuku konvencionale. Nëse hunda mukusit e foshnjës ndërton dhe formë crusts, një fëmijë i vogël nuk mund foshnjat e gjirit, gjumë të varfër bëhet me humor dhe i nevrikosur. Prandaj pastrimi kryhet çdo ditë. Në shumë ftohjet mukusit ndan keqe. Në këtë rast, hundë është e larë me ujë të kripur, i cili është shitur në një farmaci ose kripur, pastaj hiqni mukozë fëmijët Aspirator hundës. Fëmijët nuk e pëlqen këtë procedurë, por vënë në hundë shkaktuar atyre shqetësim të madh.


Kokat e duhura higjienike
Në foshnjat në kokë mund të formohet kore - gneiss. Për të hequr ato, ju duhet të bëni garzë lagur me vajra bimore të ziera, dhe të rregulluar PPB të paktën 2 orë. Pastaj butësisht krehër kore. Nëse ju nuk vijnë menjëherë, procedura është përsëritur disa herë.

Kërthizë
Nëse porsalindur nuk është shëruar ende plagë të kërthizës, ajo duhet të trajtojë dy herë në ditë: në mëngjes pas zgjimit dhe në mbrëmje pas larjes. Kjo duhet të shtrihet skajet e indeksit plagë dhe gisht tregues të dorës së tij të majtë, dezinfektoj kërthizë 3% peroksid hidrogjeni zgjidhje, fshij thatë me një shtupë pambuku dhe procesin mëngjesin e zgjidhjes 1% e shkëlqyer gjelbër ose chlorophyllipt.


Zubko
Kur dhëmbët e parë të fëmijës paraqitet në listën e procedurave të përditshme higjienës duhet të shtoni ato mishrat e pastër dhe masazh - kjo do të shmangë prishjen e dhëmbëve fillore, të cilat në të ardhmen do të mund të shkojnë në rrënjët. Është e rekomanduar për të përdorur pelena për fëmijë veçanta ose topa pambuku ngjyhet në ujë të zier. Fshini dhëmbët duhet të jenë lëvizjet vertikale. Në 2 vite, fëmija mund të kujdesen për shëndetin e tyre me gojë.

Higjiena e duhur gjenitale
Bebet joshet me sapun dhe ujë pas çdo akti të jashtëqitjes, por të paktën një herë në ditë. Ju duhet të rregullojë temperaturën e ujit, të vënë një fëmijë të vogël përsëri në parakrah majtë, lani nën ujë dhe lëvizjet Blotting thatë butë pëlhurë me lajle fanellë apo peshqir. Fëmijët më të rritur mund të mbajnë "kolonë", ose të vënë në dush. Vajzat larë vetëm para për të mbështetur. Në rast të nxituar pelenë ose dermatit pelenë duhet të largohet në mënyrë periodike fëmijën zhveshur, pelena në vend që të përdorni pelena reusable, të ndryshuar ato më shpesh. Vendet exasperated lubrifikuar me ointments të veçanta.