Ushqimi i duhur për një fëmijë të vogël


Në shëndetin e njeriut, sidomos të të rinjve, si fëmija juaj është i ndikuar nga shumë faktorë: të dhënat gjenetike, kushtet mjedisore, mjedisin. Dhe të ushqyerit në këtë listë është larg fundit. Rritet një fëmijë të shëndetshëm - një ëndërr isha i vogël e çdo nënë. Ju ndoshta e kuptojnë se nuk ka asnjë këshillë universale, si për të ruajtur shëndetin, si dhe pilulë magjike për të gjitha sëmundjet. Le të shohim se si të përdorin një dietë e duhur të ekuilibruar të kontribuojë në forcimin e shëndetit të fëmijës. Kid Pryschepyvshy saktë zakone të hahet, ju do të krijojë themelin për shëndetin e tij të mirë për jetën. Si te zgjidhni ushqim të drejtë për një fëmijë të vogël?


Ushqyerja me gji - fillimi më i mirë për fëmijën. Qumësht tuaj - standardi i cilësisë! Proteina, yndyrna, karbohidrate dhe kalori në të janë pikërisht në të njëjtin raport që kërkon fëmijë. Detyra juaj - të mendojnë për dietën tuaj. Lini një zakon të snacking në lëvizje. Në menynë tuaj të përditshme duhet të jenë të pranishëm perime dhe fruta të freskëta. Të paktën një herë në ditë konsumojnë notat dietë mish i zier ose i zier (lepuri, turqi). Një herë në javë, organizoni ditën peshku: të ziera ose të zier me perime dhe peshk deti, burgers peshk apo qofte - një shijshme dhe të shëndetshme! Mos harroni pretendimin se pa ujë një person mund të mbijetojë jo më shumë se tri ditë? Ju nuk duhet të kufizojnë veten për të pirë. Uji - një jetë! Pini një shumë (të paktën 2 litra), me ujë të mirë vetëm të pastër pa gaz. Lëngjet pije cilësi të varet në shëndetin tuaj dhe sasinë e qumështit në gjoksin tuaj.


Fëmijët që marrin qumështin e nënës, i pari për të futur ushqime të ngurta rekomanduara deri 5-6 muaj. Në varësi të peshës së fëmijës, si enët e para ofrojnë ose drithëra ose perime pure. Futja e ushqimeve plotësuese nuk duhet të jetë e detyruar. Produkti i ri është futur me ushqimin e duhur 1/4 lugë Ndoshta një fëmijë të vogël në kohën e slurry vidyazykatsya ose pure. Mos insistojnë! Le këto ditë fëmija merr vetëm qumështin e nënës. Pak ditë më sugjerojnë ushqime të ngurta përsëri. Në të fëmijëve dyqan në raftet dekoroj kavanoza me salcë të ndryshme dhe kuti ngjyra e qull çastit. Sigurisht, përdorimi i produkteve të tilla në masë të madhe thjeshton ushqyerit. Por mos harroni se gjellë gatuar fllad është shumë më mirë, veçanërisht në qoftë se saj themeli - produkte të cilësisë!


Dhe ju do të jeni për të transferuar një fëmijë të vogël në tryezë e të rriturve? Të jenë të kujdesshëm! A nuk nxitojnë për të kënaq një fëmijë të ushqimeve të skuqura dhe të yndyrshme. Ushqim të tillë është e vështirë dhe e dëmshme për të rriturit, për të mos përmendur fëmijën e vogël me sistem ende të papërsosur enzimë. Ndërsa fëmija nuk do të dhëmbëve, ushqimi duhet të pureed moderuar. Mundohuni të gatuaj gjithmonë fëmijët menjëherë para se të ushqyerit. Edhe pse disa vakte të mrekullueshme të ruajtura në frigorifer, marrë parasysh se kjo vlerë përbërësit e ushqimit është reduktuar në masë të madhe. Jo çdo nënë ka kohë të mjaftueshme. Bashkojë të rritur dhe tabela e fëmijëve me të vërtetë - vetëm pjesë e familjes transferuar në menynë e fëmijëve. Supë perimesh me shtimin e vajit vegjetal, cutlets me avull, djathë tavë - një shijshme dhe të shëndetshme! Ushqim i tillë do të apelojë për të gjithë.


Karamele, patate të skuqura, biskota dhe erëza mund të shkaktojnë dëme në trupin e fëmijës. Vendosja e ushqimit për moshën e tij kërcënon lindjen e çrregullime të tretjes, atsetonemichnoho sindromi dhe psevdoallerhyy (intolerancës ushqimore). Një nga shkaqet e psevdoallerhyy - është përdorimi i produkteve që përmbajnë sasi të larta të histamine (realizim faktor i një reaksion alergjik). Duket se trupi i fëmijës reagon nxito në çdo gjë? Kjo është tipike e psevdoallerhyy! Në një situatë të tillë është e këshillueshme të kontaktoni një allergist dhe immunologist.