Ushqyer fëmijën dhe vënien e produkteve


Në moshën 4-6 muaj para çdo ushqimi qumështin e nënës apo të fëmijës përzierje perime ofruara, pure frutash dhe drithërave. Pastaj, në një dietë gjashtë-mujor baby përfshin pureed mish ligët dhe peshk. Feeding futur gradualisht - në kategori të caktuara të produkteve që plotësojnë moshën e foshnjës.
Kjo drithëra gluten-free (Rajs, misër dhe dridhë i zhveshur hikërror), perime, fruta dhe lëngje frutash, mish dhe peshk. Shumica e prindërve të zgjedhin si një ushqyerit perime dhe fruta pure parë - ata janë të thjeshtë për tretje dhe asimilimin e trupit të fëmijës. Megjithatë, në qoftë se pesha e foshnjës nedobyraye, pediatër rekomandoj duke filluar ushqime të ngurta me drithëra karbohidrate të pasur. Mish rubbed janë futur zakonisht në dietë në fëmijën qark pediatrik moshës 8 muaj. Ky artikull do të trajtohen tema të tilla si futja e ushqimeve të ngurta dhe ushqime baby.Së pari futur në fëmijën me një produkt nga grupi, të tilla si brokoli pure apo kungull i njomë. Pjesa e parë e produktit të ri eshte 1-2 lugë Me durim të mirë, që në mungesë të alergji, diarre ose kapsllëk, rritet vëllimit. Pas 5-7 ditësh bashkangjitur produkt tjetër në këtë grup, si dozë minimale fillestare. Një tjetër grup i produkteve të administruar në 2-4 javë. Ushqimi për ushqime tradicionale mund të jetë i gatuar në shtëpi, dhe besim Molen prodhuesit e ushqimit të fëmijës produktet e të cilëve në kavanoza dhe kuti në numër të madh janë dritaret e supermarkete. Në rastin e parë nëna duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për sterilitetin e produkteve dhe kuzhinës, e dyta - në datën e skadimit të shtypura në etiketën e çdo produkti, dhe përbërjen e specifikuar atje. Pediatër këshillojnë ushqyer zgjedhje për pure parë pa niseshte, miell, vaj vegjetal dhe, natyrisht, kripë. Këto komponente mund të pengojë tretjes tek fëmijët.


Mami, prykarmlyvayuschaya fëmijën e tyre në model të tillë tradicional, mund të jenë të qetë për shëndetin e tij dhe zhvillimin, provuar metodë shumë mjekë, specialistë në ushqimin e fëmijëve, miratuar ato dhe të rekomanduara kudo. Nëse skema strikte të ushqimeve natyrore, ju mund të gjetur lehtësisht se cilat ushqime shkaktojnë alergji në fëmijën. Nuk do të rregullojë pasardhësit karrige dashur duke përdorur produkte të përshtatshme (p.sh. kapsllëk jap perime të pasura me fibra, diarre - qull). Fëmija merr ushqim vetëm provuar të përshtatshme për ushqime të trupit të fëmijës gatuar në një mënyrë të veçantë - të zier pa kripë dhe pureed.


Quite një rrugë të gjatë në drejtim të "rritur" Ushqimi: fëmija duhet disa muaj për të marrë të përdoret për të gjitha ushqim të ri. Mami merr shumë kohë dhe përpjekje, sepse duke e bërë edhe më të thjeshtë pure me një komponent të perimeve duhet të jetë i pastër, prerje, kuzhinier, pres, dhe perime të ftohtë në temperaturën e dhomës. Dhe kështu disa herë në ditë. Beats në portofolin në qoftë se prindërit vendosin për të ushqyer fëmijën e produkteve tuaja të gatshme në banka. Fëmija e një moshe të caktuar do të hani një pure të tërë Standard Banka në një kohë si ju lloji! Kid, të mësuar me një ushqim të veçantë, e vështirë për të mësuar se si të sillen në tryezë dhe së bashku me të rriturit.


Fëmija, upletayuschemu pureed lumtur, gatuar ushqime më e vështirë për të mësuar për të përtyp dhe gëlltitje ushqim solid. Ushqim Pyureobraznaya mund të çojë në një ngadalësinë e traktit gastrointestinal, të cilat duhet të punojnë në mënyrë aktive. Megjithatë, shumë pediatër nuk pajtohen, duke argumentuar se ajo është projektuar në fëmijë të tillë vakt ezofag nën një vit. Getting një fëmijë me të "rritur" produktet dhe kontributin e saj nga tabela mëmë. Në këtë rast, puna përfshin enzimat që hyjnë në trupin e fëmijës me qumështin e nënës - ajo përmban informacion në lidhje me ushqime të ngrënë nënën. Këto substanca të mbështetur funksionimin normal të traktit gastrointestinal të fëmijës dhe të kontribuojë në zhvillimin e enzimeve të tjera të tretet i ri, ende sfiduese për ushqim të fëmijëve.


Futja ushqimin e ri fëmijë (ushqim me nënën dhe baba pllaka e mia), fillon vetëm pas shfaqjes së interesit të fëmijës në të. Siç thonë ata Consultants ushqime pedagogjike, shfaqja e të ashtuquajturit interes ushqimit të fëmijës në një produkt të veçantë - dmth dëshirën për të bëj atë dhe gëlltitje - tregon gatishmërinë e organizmit biologjik në tretje e saj dhe asimilimit. Është e rëndësishme që iniciativa erdhi nga fëmija, që prindërit e fëmijës nuk ofrojnë ushqim, por vetëm iu përgjigj dëshirën e tij. Një fëmijë shikon si hahet anëtarët e familjes së tij, ka filluar të imitojë ato, shtrihet në të njëjtat pjesë të ushqimit që të rriturit vë në gojën e tij, duke u përpjekur të bëj. Firë nga këto pjesë në stomak për fëmijë fillon të prodhojë enzimet e përmendura tashmë, ushqimi fillon të asimiluar gradualisht.


Fëmija fillimisht ofroi minimal input pjesë "rritur" produkt - doza të vogla. Kjo ushqime të buta në majë të një lugë çaji dhe lëng në fund të filxhan, një gllënjkë të vogël. Detyra kryesore e prindërve në këtë rast, ndryshe nga ushqimet tradicionale - nuk e ushqyer fëmijën, dhe për të dhënë barkun e tij për të marrë të përdoret për të inovacionit. Për çdo fëmijë mund të ofrojë jo më shumë se tre të tilla mikro-doza. Një muaj më vonë, kur trupi i fëmijës do të jetë "ushqim" përshtatje ndaj klmës, vëllimi i ushqimeve mund të rritet.