Shkaqet e vjella në foshnjat


Shkaqet e vjella në foshnjat të ndryshme: ajo mund të ndodhë në gjëra të ndryshme të vogla që nuk kërkojnë kujdes të veçantë, por pamja e të vjella dhe mund të shërbejë si një sinjal që fëmija është i sëmurë rëndë dhe kanë nevojë për intervenim të menjëhershëm mjekësor. Të vjella në fëmijët nuk duket si një sëmundje e pavarur. Ajo - një simptomë e sëmundjeve metabolike, sëmundjeve të traktit gastrointestinal ose dehjes totale.
Të vjella në fëmijën fillimet si një manifestim i sëmundjes

Sëmundje e sistemit nervor qendror.


Vjella mund të tregojnë ndonjë mosfunksionim të sistemit nervor. Shpesh këto janë abuzimi si lezione organike SNQ ose rritjen e presionit intracranial.

Apendiksit akute.
Shenja e parë e apendiksit në foshnjat - është shfaqja e të vjella. Ajo është në çdo rast nuk duhet harruar, sepse kohët e fundit, mjekët shpesh veprojnë apendiksit akute tek fëmijët shumë të rinj të cilët nuk kanë arritur edhe një vit.

Migrenë.
Migrenë mund të jetë jo vetëm në të rriturit. Foshnjat gjithashtu të prirur për këtë sëmundje. Sulmet migrenë në foshnjat mund të shoqërohet me të vjella. Diagnoza e saktë mund të përcaktojë vetëm neurolog.


Stenozë pilorike.
Kjo sëmundje karakterizohet shkelje evakuimin e përmbajtjes stomak. Kjo shkelje - një e fortë stomaku zëvendës pilorike, dhe është hypertrophy kongjenitale e shtresës së muskujve vetëm minuta. Kjo sëmundje shpesh djem të prirur. Simptomat e para shfaqen në mes të javës së dytë dhe të katërt të jetës. Çdo herë ka një të fortë të vjella papërmbajtur të ushqyerit, dhe kjo në mënyrë të konsiderueshme tejkalon sasinë e ushqimit të ngrënë. Dhe në mes të dozave mbetet regurgitation konstante. Fëmija fillon të shpejt të humbur peshë, lëkura është shumë e thatë dhe mund të mblidhen në folds vogla. Ka kapsllëk konstante, oreksi u rrit në masë të madhe. Në këtë rast, ju duhet menjëherë të shkoni te mjeku, sepse trajtimi i kësaj sëmundjeje vetëm kirurgjikale, dhe vonesa në këtë rast është e pamundur.


Sëmundje Pilorospazm.
Pilorospazm - spazmuvannya këtë qëllim, zbrazjes në mënyrë të rregullt e stomakut pamundur. Kjo sëmundje funksionale. Ajo manifestohet gjatë ditëve të para të jetës së fëmijës. Pas ushqyer një fëmijë fillon të vjella. Por ajo nuk është e pasur, dhe kjo ndodh çdo herë pas ushqyerit. Në vjellat mund të jetë vija e biliare. Fëmijë mund të humbasë një peshë të vogël. Vajzat shpesh vuajnë këtë sëmundje. Vetëm një mjek mund të jetë një trajtim normal fëmijë.


Trupi i huaj.
Mos harroni se fëmijët tërheqë objekte të vogla në gojën e tij. Dhe ndonjëherë ndodh që një fëmijë swallows sende të vogla. Nëse objekti ka këput mjaft i madh dhe merr mbërthyer në ezofag, fëmija mund të fillojë të vjella, e cila është shkaktuar nga tkurrje vrullshëm i ezofagut. Të vjella Kjo duket pothuajse sa më shpejt objekt gëlltitur. Kid bëhet i shqetësuar, mund të qajë, frymëmarrja mund të bëhet e vështirë, mund të fillojë lot forta. Në vjellat është ushqim që nuk ka pasur kohë peretravytysya, nëse subjekti i mukozës së dëmtuar, nuk mund të jetë vija e gjakut. Nëse ka simptoma, ju duhet të telefononi menjëherë brigadës "ndihmës së parë".


Gastrit akut.
Porsalindur mund të jetë gastrit akut. Në këtë rast, të vjella, por nuk ka diarre dhe ethe. Fëmija mund të bëhet i shqetësuar për shkak se ai dhemb stomaku. Në këtë rast, fëmija duhet të vihet, dhënë të pijë dhe të thirrur pediatrin se fëmija do të duken dhe të përshkruajnë trajtim të mëtejshëm.

Agjentët farmakologjike pritjes.
Ndonjëherë shkaku i të vjella mund të jetë një reagim të marrë ndonjë agjentët farmakologjike. Kjo vjella nuk është e vështirë për të përcaktuar - ajo zakonisht shfaqet një orë pas marrjes së mjekësisë.


Çdo sulm i vjella në foshnjat nuk duhet lënë pa gjetur shkakun. Në një të vjella të shëndetshme të fëmijës nuk duhet të jetë. Raporto fëmijë nuk mund të, sepse vjella është shpesh e vetmja simptomë e sëmundjes.