Shkaqet e të vjella te fëmijët


Të vjella është një akt neuro-refleks që të çon në lirimin e stomakut. Gjatë qendër të vjella stimulimin e stimujve të ndryshme (nga mjedisi i brendshëm - sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçisë, apo mjedisin - zë makina, acarim vizuale ose receptorët nuhatjes).
Të vjella duket për shkak të një tkurrje të mprehtë të muskujt e stomakut, diafragma dhe muskujt e barkut mur. Më shpesh i paraprin vjella vjellje, lëkurë të zbehtë, dobësi, marramendje, ndjenja e shurdhim në stomak, tringëllimë në veshët, djersitje, prodhimi pështymë është e lartë. Në gjendje Foshnjat predrvotnoe është paksa e ndryshme, karakterizohet nga një shqetësim zgjatje të mprehtë të gjuhës, lëkura duket dhe skuqje, të zbehtë. Në fëmijëri, i riu fëmija, të vjella më të shpeshta, pasi këta fëmijë kanë vet karakteristike e tyre anatomike - pak të zhvilluara muskujve kardiak e stomakut (një zonë ku ka një lloj muskul unazor në vend të kalimit të ezofagut në stomak) ose poluvertykalnoe vertikale pozita stomak, dhe të ketë një qendër të lartë të vjella dhe nervozizëm i receptorëve periferike.


Shkaku më i zakonshëm i të vjella tek fëmijët është e vështirë për të zbuluar, veçanërisht në qoftë se para jush foshnjat fëmijë. Ka shumë shkaqe të vjella dhe mund të ndahen në tre grupe kryesore: mekanike, refleks dhe qendrore.

Shkaqet e vjella origjinën mekanike mund të jetë:
- gut atresia (një sëmundje kongjenitale - mungesën e plotë të zorrëve);
- atresia e anusit (dmth, jo anus);
- stenozë zorrë e vogël (ngushtimi i zorrë jo të plotë);
- volvulus paplotë;

- hernie kongjenitale diafragmës;
- Trupat e huaj në traktin e tretjes;
- bllokim i zorrëve (stol, worms);
- pakalim i ileumit paralitik (gjatë peritonit - është paraliza e zorrët);
- kollë e fortë dhe e zgjatur (p.sh., pertusis, kur ka një tkurrje të fortë dhe të mprehtë e muskujt e barkut).

Të vjella llojin refleks:
Ky lloj është më tipike për fëmijët dhe është më e zakonshme në fëmijëri. Paraqitet si rezultat i stimulimit të receptorëve të caktuara që janë patologjikisht organet ndryshuar. Kështu, arsyeja:

- Lidhur traktit digjestiv - apendiksit, peritonit, gastroenterit, Gastro, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, përdorimi i ushqimeve me cilësi të ulët.
- semundjet e lidhura të sistemit urinar - pyelonephritis, dështimi akut renal.
- shoqëruar me sëmundjet e veshit - otitis akute, labyrinthitis.
- Patologjia e bilancit - nervozizëm.
- Sëmundjet e lidhura të mëlçisë dhe të traktit biliar.
- sëmundje kardiovaskulare.
- disa ilaçe - klorur amoniak, oksid salicili.

- helmim borik acid, kripërat e metaleve të rënda.
- stimulimi i pjesëve të caktuara të gojës - gjuhën, fyt, faring.

Më poshtë kemi parasysh shkaqet e qendrës vjella:
- rritja sëmundje presion intracranial (meningjit rrjedhës, gjakderdhje në tru, tumoret në tru, hydrocephalus (akumulimin e lëngut në hapësirën e kafkës) meningjit, Meningoencefaliti, trauma kraniale, tronditje.
- Ndikimi i substancave të caktuara të formuara si rezultat i proceseve patologjike: uremia, acidosis veshkave, cirroza e mëlçisë, goditje ngrohjes, kimikatet helmuese.

Më të vjella neonatale mund të ndodhë për shkak të marrjes së lëngut amniotik - është zakonisht gjendet në ekzaminimin e të vjellat e fëmijëve, ata janë të pangjyrë me një shumë të mukusit. Një tjetër arsye këta fëmijë - është mungesa gëlltitjes frymëmarrjen gjatë të ushqyerit. Gjatë vakt një fëmijë swallows shumë ajër dhe të pështyrave në receptorët janë të stimuluar dhe të vjella të cilat janë shumë të prekshme.

Plagosje në sistemin qendror nervor te fëmijët, pothuajse gjithmonë të shoqëruara nga të vjella (karakterizohet nga fakti se pas vjella gjendjen e fëmijës nuk përmirësohet).

Në mosfunksionim lindura veshkave gjithashtu ndodh nuk vjella në lidhje me hahet dhe të shoqëruar përzierje e biliare. Ndonjëherë ajo duket si një "burim" shfaqet gjatë ditëve të para të jetës, bëhet e fortë me çdo ditë e më shumë, duke rezultuar në një humbje të konsiderueshme të peshës trupore dhe është e shoqëruar nga Polyuria (rritje e urinës gjatë urinimit).
Intolerancës lactose kongjenitale gjithashtu mund të shkaktojë të vjella, të shoqëruar stol shkumëzuar të lëngshme, rritjen e gazit dhe dhimbje barku zorrëve. Fëmija gjithashtu humb peshë. Në qoftë se ju përdorni dietë lactose pa, gjendja e fëmijës është përmirësuar me shpejtësi.

Pothuajse të gjitha sëmundjet ngjitëse shoqëruar me të vjella. Nëse shkaku i të vjella është një sëmundje kongjenitale apo anomali të traktit gastrointestinal, duke rezultuar në pengimin e plotë, të vjella e qartë nga ditët e para të jetës. Në qoftë se një fëmijë ka pengesë të pjesshme, mund të tregohet 5-25 ditë, dhe pastaj të shfaqet pas çdo ushqimi.

Nëse vjellja nuk është një kohë ajo është konsideruar gjithmonë si një sëmundje kirurgjike, si shumë patologji mund të shfaqet vetëm të vjella, por sëmundja mund të çojë në pasoja fatale. Fëmijët janë ekzaminuar në spital. Nëse dyshoni vjella mekanike, zakonisht përdoret X-ray bark me dhe pa material kontrast. Gjithashtu përdoret si një metodë esophagogastroduodenoscopy alternative.

Për të parandaluar vjella funksionale nuk duhet të ngopem fëmija të mësojnë për të vënë fëmijën në gji (nëna duhet të kujdeset për atë fëmijë sekuestruar dhe areola); pas të ushqyerit e fëmijës duhet të qëndrojë në këmbë, për ajër regurgitation. Kur ashensor vjella fëmijës dhe të kthehet në anën.