Shkaqet e regurgitation në një fëmijë të vogël


Pelenochka mbi supet e nënave dhe shenjave të bardha në fustanin e saj të preferuar - një dukuri e zakonshme në muajt e parë të fëmijës jetës. Zryhuye fëmijë. Mami mund të ankoheni mund panik frikë se procesi shkon përtej normë, por nuk ka asnjë fëmijë i vogël i cili nuk është kthyer periodikisht për mbetjet e qumështit. Kur kjo ka kuptim për të shqetësuar, dhe kur ju mund të "le rasti marrë kursin e saj"? Le të flasim për shkaqet e vjella në fëmijët e vegjël.
• overeating. Fëmija ende nuk mund të kontrollojë sasinë ngrënë dhe nganjëherë ha më shumë. Teprica refuzuar gjatë ose menjëherë pas të ushqyerit. Në përgjithësi, kjo nuk është stvorozhennoe stvorozhennoe qumësht ose pjesërisht në shumën prej 3-10 ml (rreth 1-2 lugë). Norma opsion - kur fëmija burps ngjashëm në 5 herë në ditë.


• pneumophagia. Gllabërim ajrit gjatë të ushqyerit - gjithashtu e zakonshme. Sidomos në qoftë se ju vendosni fëmijën në gji siç duhet apo jo ai lakmi sucks shumë. Megjithatë, belching jashtë dhe ngrënë qumësht. Fëmijët me aэrofahyey zakonisht shqetësuar pas të ushqyerit, mur i tyre i mëparshëm barkut në stomak dukshëm "shpërthejnë". Pas 5-10 minuta pasi të hahet qumësht fëmijës zryhuye tingujt me zë të lartë e ajrit shter.
• parakohshmëri - një arsye tjetër. Të vjella foshnjat shpesh vuajnë nga vonuar intrauterine të rritjes dhe ata që kanë lindur para kohe. Arsyeja - papjekuria e sistemit të tretjes. Çdo gjë kthehet në normale kur fëmija rritet dhe të arrij shokët e tyre.


Regurgitation - "procedurë" e zakonshme dhe arsyeja për sistemin ende të papërsosur e tretjes së porsalindur. Në gjashtë muajt e parë të fëmijës jeta ezofag relativisht të shkurtër, ngushtimi i saj i butë fiziologjik i pazhvilluar muskul unazor muskulor në hyrje të stomakut. Dhe stomaku shumë të vogla. Të shtuar të kësaj enzimë dhe papjekuri të traktit gastrointestinal. Si rritjen dhe zhvillimin e fëmijës të gjitha problemet e natyrshme fiziologjike gradualisht kon off. Dhe ndërsa ai burps. Dhe në qoftë se ndërsa ai ushqehet, të lumtur dhe të kënaqur, nëse vjella nuk i dorëzon siklet fëmijë, pra, nëna ime edhe nuk ka arsye për shqetësim.


Nënat e konsideruar vlerë, nëse: vjella ndodh pas çdo ushqimi; një vëllim i lëngjeve kalon gjysma hahet; një masë të ndara stvorozhennoy duket përzierje të gjakut dhe të mukusit. Ashtuquajtura "regurgitation këmbëngulës" - një rast për t'u takuar me specialistët: gastroenterologe, neurologë dhe allergist.

Nëse një fëmijë burps shumë dhe shpesh, trupi i tij nuk ka marrë mjaft ushqyesve, vitamina dhe minerale. Pra, pak fëmijë mund të fitojë peshë më keq, ajo rrit rrezikun e mangësi hekuri anemi. Dhe të fëmijës, srыhyvaya humbet shumë lëng. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në dehidratim të pjesshëm që fëmijët në muajt e parë të jetës është shumë e rrezikshme. Kur fëmija dehidratim të lëkurës të thatë, mbytet fontanel, pllakë mukozës duket.

Si të kontrolloni fëmijën vidryhnuv shumë ose shumë pak? Hidh një lugë gjelle me ujë në një pëlhurë me lajle dhe krahasoni një vend madhësinë e njollat ​​e ujit që u formua pas vjella. Nëse një plyamka bardhë pak më pak njollat ​​e ujit ose e barabartë me atë, të gjithë të drejtë. Në qoftë se shëndetin e përgjithshëm gjatë foshnje normale pak shpesh fillon zryhuvaty, numërimin e sa herë në ditë ai ecën "në një të vogël". Në qoftë se 12 ose më shumë herë, pastaj qumësht fëmija mjaftueshme (dhe duke përfshirë të lëngshme), dhe ai burps tepricë.


Nënat shumë i shqetësuar vjella "burim". Në këtë rast, të lëngshme kalon supet apo gjunjë të rritur që mban fëmijën, që është një vjella mjaft intensive. Por pështyrë up është e mundur - edhe pse jo më shumë se 1 herë në ditë. Në rastin e "aksidenteve" më të shpeshta duhet të konsultoheni me një pediatër.

Në të vjella zryhuvan dhe ka dallime. Së pari, të vjella ndodh menjëherë pas të ushqyerit, por të vjella në varësinë e tillë nuk mund të jetë. Së dyti, kthehet qumështi regurgitation është pothuajse e pjekur, e cila nuk ka të bëjë me përmbajtjen e të vjella. Së treti, me regurgitation, e cila është një variant i normës, jo fëmija vuan dhe ndjehet e madhe. Kid, lotët e të cilit, ndjehet plotë i keq: ai letargji, ndoshta, ethe, i mërzitur karrige e tij dhe simptoma të tjera, përveç të vjella.