Shkaqet e fëmijës së infeksionit krimb zorrësh


A nuk mendoni se krimbat janë gjetur vetëm në palarë, fëmijët nedosmotrennыh. Fëmija aktive, miqësore dhe të gjallë 2-3 vjet, e cila ende i përmbahet Higjiena e keqe, pothuajse me siguri do të përballet me эnterobyozom ose ascariasis. Ostritsa jetojnë në zorrë të mëdha. Femër zvarritje Pinworms natë jashtë anusit dhe vë vezë, duke shkaktuar kruarje të rënda të fëmijëve. Krehje ass, fëmija fiton vezë krimb zorrësh nën thonjtë e tij dhe ri-infektojnë veten duke marrë ushqim apo palara duart futje një gisht në gojën e saj. Çka e shkakton krimb zorrësh fëmijë të infektuar?


Easy gjallë fjalë për fjalë fluturuar vezë krimb zorrësh në shtrat, qilima, lodra. Kjo çon në infeksion dhe shkakton jo vetëm fëmijë, por edhe të gjithë anëtarët e familjes. Në vajzat, krimb zorrësh mund të provokojë vulvita. Në një infeksion masiv në fëmijët festoi oreks të dobët, dhimbje të shpeshta, të shpejtë, por janë të barkut, gojën të thatë. Testikulat Pinworms ruajnë qëndrueshmërinë e tyre për 15 ditë, kështu që enterobiosis jashtëzakonisht ngjitëse! Shpesh ne kale mëngjes vdekur fëmija mund të shihni krimb zorrësh që duken si rrota bëni krimba të bardha gjatësi prej disa milimetra. Për të diagnostikuar testin Enterobiasis duke përdorur shirit ngjitës në mëngjes për të larë dhe podmyvaniya.


Nëse эnterobyozom dhe shkaku i sëmundjes mund të transmetohen thjesht Pasi ka luajtur me lodra e njerëzve të tjerë, me roundworm vështirë. Roundworm tij Femra lëshon vezë direkt në zorrë, dhe ata vijnë nga feces. Pastaj fron duhet të marrë në terren ku vezë do të pjekur. Së bashku me tokë (duart e palara, pasi duke punuar në kopsht, fruta palarë, perime, herbs) vezë prekje. Dhe pastaj nga larva zorrë hyn në mushkëri, ku ajo vazhdon të rritet. Pastaj mjerë deri bronke deri, merr në orofaringut, gëlltitur me pështymë - dhe pastaj të jetojnë në zorrët, hedhjen vezë atje. Që nga pothuajse gjysma e Ascaris jetës kalon në mushkëri, në ascariasis njeriu jo vetëm që ndjen dhimbje në bark, por vuan nga bronkiti vazhdueshme dhe madje edhe pneumoni. Ka pasur shkelje stol, diarre ndryshuar flokët, shpesh anemi. Bluarje dhëmbët tuaj gjatë ditës apo gjatë natës nuk është një shenjë e infektimi parazitare. Por nuk është i rënduar vazhdimisht alergji ose dermatit atopik mund të jetë rezultat i krimbat që jetojnë në zorrë.


Shtyllë e trajtimit - parandalimi
Droga moderne protyhlysni nuk janë të zhytur në gjak dhe veprojnë direkt mbi krimba që janë në zorrë. Worms humbasin aftësinë për të lëvizur në dhe jashtë me feces. Për një shërim të plotë dhe për të shmangur kontaminimin duhet:
- trajtuar për krimbat gjithë anëtarët e familjes;
- në të njëjtën kohë me trajtim perepraty, vlim dhe për të zgjidhur të gjitha linens, brekë, veshje gjumi, peshqir
- Fëmijët shkurtimisht për të prerë thonjtë.
I mësuar me forcë fëmijët për të larë duart e tyre pas një shëtitje, përpara se të hahet, pas përdorimit të tualetit!