Shkaqet dhe simptomat e fëmijës së dhenve


Shumë prej nesh janë të njohur me infeksion në moshën e tenderit. Ajo është mjaft e lehtë dhe të padëmshme. Por më të vjetër fëmija bëhet, aq më e vështirë ajo mbart. Adoleshentët shpesh një temperaturë të lartë, nganjëherë me hemoragji në organet e brendshme në vende ku ka nxituar të bollshme. Cilat janë shkaqet dhe simptomat e fëmijës së dhenve?
Fajtori dhenve - herpovyrus varitsella-zoster. Ai është një "kushëri" i ngushtë i infeksionit që shkakton ethe në tubat dhe herpes, e cila është e transmetueshme seksualisht. Patogjen shumë e paqëndrueshme dhe e keqe, por ai u largua organizmit pritës jeton gjatë. Prandaj kontraktuar përmes lodra, libra, enët ata pamundur. Por ju mund të vini deri, për shembull, duke kaluar nga banesa, ku pacienti është. Periudha latente zgjat nga 10 ditë deri në tre javë, por për fëmijën tjetër ngjitëse është në një ditë ose dy para se njolla duket, në javën e parë të sëmundjes. Në vogël shëndetin durueshëm përkeqësimit, nuk është dobësi, në rritje (edhe pse jo të gjithë dhe jo gjithmonë të!) Temperatura. Por vuajnë gjatë në dyshim, megjithatë. Një çift i ditëve është i qartë: në fytyrë, prapa veshëve, në trup shfaqen njolla rozë, dhe pastaj flluskë me një përmbajtje transparente përlotur. Skuqja mund të vendosen në mukozës së gojës, hundës dhe madje edhe kornea e syrit.Në mënyrë tipike, jeta e shkurtër flluska në shkaqet dhe simptomat: një ditë ose dy ata ia plas, e thatë dhe të mbuluar me kore. Por sëmundja vazhdon të përparojë. Në vend të "ushtarëve në pension" vijë të re: për një javë "sulm", puçrra do të përsëritet. Dhe, së fundi, dhjetë ditët e infeksionit ngjajnë shëruese kore në ish "pimples" të. Nuk ka asnjë ilaç të veçantë për dhenve! Gjëja kryesore - për të trajtuar flluska në mënyrë që ata nuk e bëjnë nahnoylys dhe, për këtë arsye, pidsyhaly shpejtë. Ne kemi përdorur për të përdorur gjelbër të shkëlqyer, duke u ankuar se liri krevat dhe pizhame pastaj në mënyrë të pashmangshme duhet të hedhin larg, sepse ata nuk mund vidipraty. Për trajtimin e lezioneve mund të përdorë mjete të tjera, për më tepër, se mjekët e huaj nga vidyazykalysya shkëlqyer gjelbër gjatë. Pryzhyhayte në shkaqet dhe simptomat e flluska zgjidhje 1-2% e Permanganat kalium ose zgjidhje 005% rivanola. Shumica e automjeteve moderne - kremra të veçantë, kalamynovыy të tilla dhe të tjerët.


Procedura përsëritet dy herë në ditë. Është e rëndësishme që të përfundojë - provoni në snajper me qëllim që të djeg atë flluskë, pa ndikuar inde të shëndetshme. Nëse skuqje PA gels e madhe, ju mund të marrë banjot me Permanganat kalium. Nëse skuqje në mukozën e shpëlarje gojën me një zgjidhje të dobët ndihmon furatsillina dhe preservatives të tjera. Një pyetje serioze - si për të reduktuar kruarje? Ai pastaj i jep fëmijës ankthin më të madh. Konsultohuni me një mjek në shkaqet dhe simptomat: risiguruar "chos" antihistamines ndihmë. Ju mund të përdorni ekstrakte bimore të vazhdimësisë, i urtë dhe rodhe rrënjë, natyrisht, në qoftë se ata nuk kanë alergji. Të njëjtat dhe infusions shpëlarje gojën dhe fytin.


Në ditët e para të sëmundjes në temperaturë të lartë dhe të dridhura përdorur antipyretics. Por në parim, në qoftë se fëmija nuk vuan nga temperaturat e larta, droga nuk janë të nevojshme. Një çift i ditëve të pushuar pa ndihmën tuaj. Dhe nuk japin një aspirinë fëmijë - me dhenve (dhe sëmundjeve të tjera me simptomat e etheve), ajo mund të shkaktojë sindromin Reye, e cila shkakton dëme toksik të mëlçisë dhe të trurit. Dhe një tjetër pikë e rëndësishme: kujdesin për fëmijë më pak djersitje - kruajtje tenxhere rritet. Pra, shpesh ndryshojnë liri krevat dhe pizhame. Gjatë sëmundjes së tij mundësisht ende të shpenzojë rreth një javë në shtrat. Kushtet e vidyazykatysya ëmbëlsirat fëmijë, sodas, ketchup, patate të skuqura dhe "rreziqe" të tjera. Le të hani shumë fruta, gatuaj atë pije frutash, pije frutash, komposto, u rrit hips ekstrakt, le çaj me limon. Kufizime të tjera në dietën, në parim, nuk ka.


Vitrianka rrallë komplikime, është e vërtetë. Por, megjithatë, injorojnë rreziku nuk mund të jetë. Për shembull, një gjë shumë e pakëndshme - purulent lezione të lëkurës që rrjedhin nga fakti se kur krehje plagë merr plagën. Kur purulent mjeku pezmatim i përshkruan antibiotikët, përndryshe infeksioni mund të lëvizin në një sëmundje kronike e lëkurës. Por më të rrezikshme ndërlikim - encefalit vetryanochnыy që ndikon në tru. Simptomat e saj - rritja e temperaturës për 39-40 ° C, dhimbje koke të rënda, të vjella. Në një situatë të tillë kërkon shtrimin në spital urgjent! Komplikime të tjera janë më pak dramatike. Por prindërit duhet të dini se në qoftë se një fëmijë ishin skuqje të bollshme apo goja papritmas filloi kollitjes fortë, ju menjëherë duhet të thërrisni një doktor. Kjo do të thotë zhvillim, të tilla si pneumonia. Rrezik do të marrë rreth në qoftë se koha emërojë antibiotikët.


Pas dhenve imuniteti vazhdon për jetën. Megjithatë, nuk është një rrethanë e pakëndshme. Ashtu si çdo infeksion patogjen virus herpesnыy nuk ka lënë të presë dhe të fle në mënyrë paqësore në nyje nervor. Dhe në pleqëri në njerëz shërohen nga dhenve në fëmijëri, ajo mund të shkaktojë sëmundje të tjera të pakëndshme - herpes. Dhe pasojat e saj janë të rënda - parezë, paraliza, dëmtimi sy herpes. Vaksinat: nevoja apo jo? Mbrojtje jashtë nga sëmundje të përdorura gjatë vaksinimit. Edhe pse infeksion konsiderohet relativisht e lehtë, mjekët rusë gjithashtu së shpejti do të prezantoj vaksinimin lisë së dhenve në Imunizimit Listën Kombëtare. Së pari, ne rastet e rrit. Çfarë është e qartë - në imunitetin e sotme fëmijët nuk është shumë i fortë. Së dyti, u zhvendos përtej moshës - shpesh vuajnë nga shkolla e mesme. Dhe dhenve është shumë e rrezikshme për gratë shtatzëna. Virusi, një herë në trupin e një shtatzënë në qoftë se ajo nuk ka antitrupa mbrojtëse, të cilat mund të çojnë në abort, sëmundje të rënda lindura të fëmijës (rreziku është 25%). Rastësisht, vaksina mund të përdoret për parandalimin emergjente e infeksionit.