Shkaqet fëmijë skuqje të lëkurës


Lëkurë të pastër dhe të shëndetshme është një shenjë e prosperitetit. Por ndonjëherë puçrra shfaqet në trup. Mundohuni të kuptoni se çfarë shkakton një skuqje në lëkurën e fëmijës. Ndryshimet në lëkurë mund të jetë një shenjë se ajo vuante nga çdo ndikim i jashtëm. Këto stimuj mund të jenë kafshimet e insekteve, skuqje pelenë, potnychka, kërpudhave të ndryshme dhe lichens, efekti i bimëve helmuese. Shumica e këtyre "dëmtuesit" sulmuar foshnjave zakonisht në verë, por fëmija mund të vini deri në pjesën tjetër të vitit. Për shembull, kërpudhat mund të jetojnë në legen, dhe helmuese "pjesa më e madhe" bimore paqësore rritet në një dritareje në një apartament. Pra, nuk e përjashtoi faktet në kërkim për shkaqet e skuqjen në lëkurë të fëmijës.


Puçrra në lëkurë, si një shenjë e sëmundjes
Në shumicën e rasteve, skuqje, flaking dhe skuqje të lëkurës nuk mund të duket si një çështje më vete, por si simptomë e një sëmundje. Quite një shumë e infeksioneve të fëmijëve karakterizohet me manifestime të lëkurës.
Për shembull, fruthi, e cila manifestohet skuqjen në lëkurë pas një periudhe të ftohtë, kollë dhe temperaturë. Nuk u nxito në rendin e mëposhtëm: dita e parë - fytyrë, qafë dhe gjoks; Dita e dytë - trupi; e treta ditë - gjymtyrë. Vetë Rash është një ngurta gunga të kuqe dhe i ngjan pickimin e insekteve dhe nganjëherë lezione shkrihen së bashku në një papules vetme. Duhet të theksohet se para ardhjes së një skuqje të lëkurës të tilla në lëkurë, të gungave të vogla të bardha janë formuar në mukozën e cheeks, në raste më të rralla - mishrat dhe buzët. Pas njolla do të zbresë, mbeten në ndryshimet e ngjyrës së lëkurës (pigmentim) dhe një i krisur pak.


Rubeola ngjashme shoqëruar me skuqje. Njolla të kuqe të fillojnë të shfaqen në të gjithë trupin, jo rritje mbi lëkurë, pastaj zhduken. Rritja nyjet limfatike zadnesheynyh janë një Rubeola veçantë tipar.
Në ethe flakë të kuqe, të shkaktuara nga Streptococcus, janë edhe "vet" e nxituar. Gjatë angina, e cila është një simptomë tipike e sëmundjes dhe të vazhdueshme, ajo është kryesisht rozë të ndritshme apo të kuqe, melkotochechnaya. Derdh nxito në të gjithë trupin, me përjashtim të trekëndëshit nasolabial që duket shumë e zbehtë kundër sfondit të spoteve të forta të kuqe vыsыpannыh. Pas javës së parë të lëkurës foshnjës sëmundje fillon të zhvishem off.


Jo pa nxituar dhe pule li, e cila thjesht quhet dhenve. Sëmundja shkaktohet nga një virus që i përket grupit të herpes. Li nxito papular-vezykuleznaya (flasin gjuhën mjekësore), si dhe shpërthime të tjera herpetike. Zhvillimi i saj është në dy faza - të parë duket një kodër të kuqe (papules), shishkë atëherë ajo është formuar (fshikëza). Këto flluska formuar gradualisht rreth trupit të fëmijës. Si një prej tyre thahen, të tjerët kanë filluar të shfaqen. Rastësisht, blisters dhenve domosdoshmërisht gjelbër brilante smeared jo vetëm për trajtim, por edhe në njoftim kur kandiduar skuqje të re.


Shpërndarë sëmundjet alergjike kohët e fundit si shpesh manifestuar një skuqje të lëkurës. Llojet e ndryshme të koshere paraqesin veten blisters që i ngjajnë djegiet nga hithrat. Photodermatitis, e cila është një reagim i lëkurës ndaj rrezatimit ultravjollcë, miliaria ngjan, alergji të ftohtë - "oznobыshy" ose shkoj vjedhurazi. Në përgjithësi, reagimi ndaj kimikateve shtëpiake, ilaçe, ushqime, prek materiale të ndryshme dhe pëlhura në lëkurë mund të ndryshojnë në lloje të ndryshme të plagët.


Si për të trajtuar një skuqje të lëkurës?
Nëse injorancë nga shkaqet e vërteta skuqjen në trupin e fëmijës, asgjë më të mirë për të bërë. Sipas homeopaths dhe disa mjekë, disa sëmundje kronike mund të ndodhë vetëm për shkak të trajtimit të lëkurës keqmenaxhim. Për trajtimin e ointments hormonale mjekët përshkruajnë ato me shumë kujdes, në mënyrë rigoroze iu përgjigjur indikacione. Dermatolog është ekspertët më të rëndësishme të llojeve të ndryshme të skuqjen. Nëse keni ndonjë dyshim në lidhje me korrektësinë e diagnozës, një specialist duhet t'ju dërgojë për këshillim në klinikën STI.


Së paku njëqind sëmundje të ndryshme mund të shkaktojë një skuqje të lëkurës. Pra, nëse ju vëreni këto "tags" fëmijën, sidomos në lidhje me çrregullime të tjera shëndetësore, ajo është e rekomanduar për të treguar menjëherë mjekun e fëmijës.
Nëse oborr, ku ka një fëmijë në çerdhe ose në raste të shënuara të sëmundjeve të fëmijërisë, dukuri e lezioneve përkatëse, ka të ngjarë tregon se kec juaj bashkohet me radhët e pacientëve. Natyrisht, në këtë rast, ju duhet të kontaktoni pediatrin tuaj.

Edhe nëse fëmija juaj është alergjik, dhe pamja e njerëzve të pamend në lëkurën e tij - ajo i përhershëm, nuk do të humbasin vigjilencë. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për çdo ndryshim në lëkurë pas marrjes së drogës anti-alergjik zakonshme. Rreziku miratojë ndonjë sëmundje nga alergjitë zakonshme. Në rast të ndonjë dyshimi, kontaktoni me mjekun tuaj.

Kur ju së pari të shihni njolla të lëkurës baby, ajo është e mirë që të përmbahet nga marrja e ndonjë ilaç para se të konsultuar me mjekun tuaj. Përdorimi i pavend mjekim mund të çojë në pasoja të papritura, duke përfshirë shpërthimet masive që mund të maskë shkakun origjinale të nxituar.