Procedurat për ftohjet fëmijë


Në ditët kur e lexuar këtë artikull nuk ishin prindërit, jo fëmijët më pak të lumtur luftuar me metoda të ftohtë të cilat janë quajtur në fizioterapi gjuhën shkencore dhe në shtëpi - popull, Llaçe mustardë në gjoksin e tij, në brigjet përsëri shall leshi rreth qafës së tij, compress nxehtë e kripës në hundë, këmbët në një legen me ujë të nxehtë. Shpesh këto procedura "të nxehta" kanë qenë mënyra e vetme për t'u marrë me këtë sëmundje - mungesa e barnave nuk ka lënë një zgjedhje. Le të flasim për procedurat artikull për ftohjet fëmijë.


Kujtimet e mira e këtyre mjeteve shumë prej nesh kanë mbajtur për jetën dhe, si të rriturit, të vazhdojnë të aplikojnë për fëmijët e tyre, duke besuar se ata bezvrednee se tableta. Megjithatë, pediatër janë të këshilluar që referohen këtyre procedurave me kujdes, sidomos kur është fjala për pacientët më të vogla. Ata me të vërtetë japin një efekt të mirë terapeutik, por mund të shkaktojë dëm serioz për fëmijën tuaj nëse ju përdorni ato për herë të parë, pa një recetë, dhe së dyti, duke mos ditur rregullat rëndësishme të sigurisë.
Kushti kryesor: ngrohja procedurë mund të përdoret vetëm kur fëmija ka temperaturë dhe gjendja e tij e përgjithshme nuk vuan: fëmija i gëzuar, aktive, ha dhe luan si zakonisht. Por letargji dhe humbje e oreksit edhe në 366 ° C mund të tregojnë se sëmundja ka marrë tashmë për shkak të biznesit dhe gradë rritje - vetëm një çështje kohe.


Çdo ngrohje shtesë në këtë rast vetëm "nazhene" ngrohjes, në mënyrë për të shmangur edhe çorape leshi dhe shalle. Procedurat e "nxehtë" janë kryer në fazën akute të sëmundjes edhe për shkak se ata krijojnë stres shtesë në trup dhe do të përfitojnë në fillim apo të ftohtë (me hipotermi, një gudulis lehta në hundë ose fyt), ose madje edhe atëherë, kur kriza ka kaluar dhe hequr problemet e mbetura lokale, të tilla si një hundë i lëngshëm ose kollë të hequr.

Mustardë
Të sigurojë ngrohje të mirë vend të traktit të ulët respirator, heq bronkit dhe pneumoni. Pluhur mustardë mund të shkaktojë acarim të rënda dhe madje edhe djegie të lëkurës në fëmijët e vegjël. Përveç kësaj, ajo mund të shkaktojë sulm alergji, veçanërisht në qoftë se një fëmijë është i prirur për këtë sëmundje. Llaçe mustardë nuk janë të rekomanduara për fëmijët nën 3 vjet. Në qoftë se ju vendosni të përdorni këtë mjet, vendin e tyre në pjesën e prapme të gjoksit, pa ndikuar shpinë. Për të vënë mustardë në gjoksin e tij nuk është e nevojshme - lëkura është e hollë, më të tenderit, dhe rreziku i djeg të mësipërme; përveç të nxehtit mund të shkaktojë tendosje të panevojshme në zemër.


Bankat
Kjo metodë është përdorur për të stimuluar qarkullimin lokal dhe infeksionet heqjen e bronke dhe mushkëri. Duke formuar nga një presion mund të rrit rrjedhjen e gjakut dhe limfatike në lëkurën, muskujt dhe organet e brendshme, përmirëson ushqyerit e indeve, ul inflamimin. Jo procedurë shumë e këndshme që kërkon palëvizshmëri e plotë të fëmijës për 10-15 minuta, dhe përvoja të rritur dhe aftësi si një version "klasik" të ndezur fitil bën këtë manipulimi është e rrezikshme. Bankat moderne vakum nuk kërkojnë zjarr të ngrohtë, por nuk heq siklet dhe nevojën të gënjejmë në heshtje. Sot kjo metodë i dha rrugën për një trajtimet më dashamirëse në pediatri është përdorur.


Ngrohjen ftohjet fërkim
Fërkim këmbët dhe muskujt viç aktivizoni zonë biologjikisht aktive përgjegjës për nasopharynx dhe gjoks - përmirësimin e qarkullimit të gjakut në indet, redukuar inflamimin, kollitjes lehtësuar, nxisin dhe lehtësojnë heqjen e infeksioneve respiratore. Rreziku është e papërshtatshme për fëmijët ilaçe që mund të shkaktojnë djegie të lëkurës apo reaksion alergjik. Këto përfshijnë krem ​​me vajra esenciale, terpentinë, bletës dhe helm gjarpërinjsh, çdo vodka tretësirë ​​të alkoolit.

Shumica janë konsideruar të sigurt për bebe mjetet për bluarje nga yndyra e kafshëve, të tilla si baldosa dhe ariut. Ato mund të përdoren nga 6 muaj. Vaj është aplikuar në gjoks, para dhe të pasme, si dhe muskujt i vetëm dhe viç para gjumit; atëherë fëmija duhet të vënë menjëherë në shtrat dhe të përfundojë.

Fasha nxehtë për hundë
Duke vënë në qese hundë me kripë të nxehtë apo elb (plotësojë opsione - patate në lëkurat e tyre, vezë të ziera), mund të jetë një zgavrën e hundës dhe të hundës të ngrohtë deri sinus mirë e, të përmirësuar rrjedhën e mukusit dhe infeksionit prodhimit. Rreziku i lëkurës djeg, parehati në fëmijën. Hold compress në urën kërkon të paktën 5 minuta para ftohje të plotë, dhe fëmija është e vështirë për të mbajtur në vend për aq kohë të gjatë. Para se të hyn në këtë procedurë, ju duhet të konsultoheni me një mjek. Fasha Hot kundërindikuar në sinusit - pezmatimi i sinuseve, apo bakteret në to nga të nxehtit të fillojnë të shumohen në mënyrë aktive. Kjo metodë e trajtimit nuk rekomandohet për fëmijët nën 3 vjet.


Inhalacion
Kontribuoni me hollim dhe shkarkimin e mukusit nga trakti sipërme dhe të poshtme të frymëmarrjes, spazma e litarët vokale. Mund të përdoret në fëmijët që nga lindja - nebulizers avancuara tejzanor punojnë në heshtje dhe të lejojë procedurën edhe në gjumin e tij.

Thithja e avullit që dikur organizohet nënat tona kanë qenë të pakëndshme dhe të rrezikshme për fëmijët. Sot problemi është zgjidhur plotësisht: në aerosolet mbushur me lëng në temperaturë dhome; Ato lejojnë përdorimin rehatshme e një gamë të gjerë të drogës, infusions bimor, ujë mineral. Përgatitja e duhur për mbytje mund të caktojë një mjek pas ekzaminimit dhe dëgjim të gjoksit. Mënyra e gabuar mund të çojë në efektin e kundërt: rritur kollë, vrull e litarët vokale, përhapja e infeksionit në mushkëri.