Fizioterapia fëmijë të vogël


Metodat fizike të ndikimit (nxehtësia, rrezatimi ultravjollcë, etj) përbën bazën e një drejtimi në mjekësi - fizioterapi. Metodat e Fizioterapia fëmijë jo-agresive dhe zakonisht tolerohet mirë. Çfarë është fizioterapi fëmijë të vogël?
Edhe 10-15 vjet më parë mustardë përdorur gjerësisht. Tani indikacione për përdorimin e "djegur" droga është shumë e kufizuar për shkak të efikasitetit të diskutueshme, dhe për shkak të rreziqeve të shkaktojë reaksion alergjik një fëmijë të vogël s. Ju duhet të dini se vendosjen Llaçe mustardë nuk mund t'i atribuohet trajtim të detyrueshëm. Efekti i llaçit mustardë - ky refleks dhe efekti i ngrohjes lokale në mbaresa nervore. Si rezultat i vendndodhjes së tyre në këtë zonë është në rritje e qarkullimit, i cili promovon zgjidhjen e shpejtë të inflamacionit. Mustardë zakonisht vënë në projektimin e organit të prekur. Fëmijët në shumicën e rasteve ajo para dhe prapa të gjoksit.Ju nuk mund të vihet mustardë, si dhe për të kryer ngrohjen procedurës Nëse ethet e fëmijës. Tubs nxehtë Objektivi - ndikimi refleks mbi fëmijën dhe ngrohje duhur. Stimulimi ndaluar me ujë të nxehtë lehtëson frymëmarrjen hundës dhe përmirëson shkarkimin e mukusit. Besohet se stimulimi termike nga këmbët dhe duart stimulon prodhimin e interferonit. Këmbët të ngrohtë pak fëmijë në ujë të nxehtë që ju mund të pas të fortë lokal ose hipotermi, që kthehen nga një shëtitje, dhe këmbët si dy icicles. Banjot e nxehtë të bëjë foshnjat dhe fëmijët e vegjël për shkak të rrezikut të djeg! Ju mund të kryejnë procedurën, në qoftë se fëmija e kupton se çfarë po ndodh, dhe bie dakord për t'u ulur në heshtje, të paktën pesë minuta, këmbët e saj në një pellg me ujë të nxehtë. Pas dush thatë këmbët tuaja të thatë, ju mund të vënë në çorape pambuku pak dhe menjëherë dërgohen në shtrat për të fjetur.


Edhe një rritje të lehtë në temperaturë (37-375 ° C), pas fizioterapisë prohrevayuschey për një fëmijë mund të kthehet ethe. Ndikimi i avullit të ujit lehtëson shkarkimin e mukusit dhe gëlbazë, e cila ndihmon në shërimin e një fëmijë të vogël. Për ndikimi ishte efektive, mbytje, të mbajë të drejtë! Në kryerjen e inhalimi i nxehtë (mbi kapaciteteve ujë të nxehtë) është formuar në pezullimin e grimcave të mëdha të lagështisë. Ato nuk mund të depërtojnë në traktin respirator më të ulët dhe të vendosen në hundë dhe fyt. Prandaj, për të kryer inhalimi me avull të nxehtë këshillueshme për traktin e sipërm respirator (rinitit, pezmatim i fytit). Për fëmijët e vegjël konsiderohen optimale ashtuquajtura inhalimi ftohtë. Duke përdorur një pajisje të veçantë - një aparat për thithje ilaçi apo nebulizer - ujë apo zgjidhje të përgatitur kthehet në një lloj të re. Shumica inhalers moderne Madhësia grimcë është shumë më pak lagështi, duke i lejuar ata që të depërtojnë në pemë bronkial. Kundërindikimet për sjelljen e tyre gjithashtu do të nosebleeds. Alergji fëmijë? Atëherë inhalacion i parë preferueshem mbajtur në prani të personeli mjekësor.


Esencë vajtore
Ju ndoshta e dini se disa bimë të fshehtë substanca të veçanta me veprim antimicrobial - paqëndrueshme. Të njohura për ne healers bimore - është lisi, pishe, bredh, bredhi, dëllinja dhe qepë, hudhër dhe piper i kuq edhe. Për të "le" shërimin avull në shtëpi, njerëzit kanë mësuar të ndajë këto substanca, sidomos në formën e vajrave esenciale. Kid sjell SARS ose ka një kullojnë hundët? Në mënyrë që të lehtësuar gjendjen që ju mund të përdorni vajra të pemë çaji ose eukalipt. Mjaftueshme për të vënë vetëm një rënie të naftës për fëmijë shirt jakë, ai mori për mbytje aromatike. Ju gjithashtu mund të përdorni ndezjes naftës. Vaj hera e parë ndezjes nuk duhet të kalojë 10-15 minuta. Mos e merrni rreziqe me Aromatherapy nëse foshnjë pezmatim i ngathët.