Fëmija në mëngjes kujdesit të lëkurës


Pas kësaj nate për fëmijën tuaj fjetur mirë. Asgjë potryvozhyla ëndrrën e tij e ëmbël, sepse ajo ishte pelena mira veshur. Gjëja kryesore është që të ndryshojë këto brekë mrekulli menjëherë pas zgjimit fëmijën. Flisni për fëmijën skincare mëngjes.

Hiq pëlhurë me lajle në kujdesin e fëmijëve në mëngjes, lahet bust ulët të ujit të ngrohtë të rrjedhshëm (Lëvizjet e duarve duhet të jetë nga organet gjenitale në anus). Pastaj pat lëkurën me një peshqir dhe të marrë fëmijën në tryezë në ndryshim. Këtu në dritë të mirë me kujdes të inspektojë rrudhave, të mos humbasë ndonjë acarim apo miliaria.Ju gjithashtu mund të përdorni kozmetike të veçanta të kujdesit mëngjes spastrimit. Falë tyre, lëkura e foshnjës gjithmonë butë. Pelena fëmijë lagur mbarsur me një krem ​​të veçantë, të lehtë për të pastruar lëkurën e foshnjës. Për foshnjat marr shënuar "hypoallergenic". Kostum Një fëmijë më të vjetër fshin me një erë të këndshme. Por mos harroni: përbërja trajtimi duhet të përfshijë vetëm përbërësit natyral (kamomil, aloe, vaj ulliri).

Nëse pas pastrimit të lëkurës keni përdorur gjithashtu pluhur, krem ​​ose vaj nën kujdesin e një pëlhurë me lajle në mëngjes, prisni derisa automjeti është zhytur. Le lëkurën të thatë. Kids zakonisht duan këto, intensive - poruhatysya lirisht dhe lirisht eksploruar trupin tim. Le të lëkurës foshnjës të marrë frymë për shkak se banjot e ajrit - është një nga metodat e forcim. Vetëm shikojnë si një fëmijë - në qoftë se ai do të lemzë, kështu që ishte e ftohtë dhe duhet të veshin!


Në javët e para të jetës fëmija ka nevojë për vëmendje të veçantë plagë kërthizës. Normalisht nuk ka mbetje të kërthizës kurrizit në 3-5 ditë pas lindjes. Por ndonjëherë ndodh më vonë (rreth 10-15 ditë). Nëse plaga kërthizës shëron mirë, nevoja për mëngjes kujdesit shtesë atje. Në mënyrë të veçantë të procesit këtë vend duhet vetëm rekomandimet pediatër qarkut. Shikojnë nga afër në mënyrë që plaga kërthizës ka qenë gjithmonë e thatë. Të sigurojë qasje të lirë të ajrit në lëkurë, nuk mbulojnë pelena kërthizë. Mbani në mend se disa pelena projektuar posaçërisht për foshnjat, me një prerje të veçantë që ju lejon të ruani plagë kërthizës nga kontakt me materiale - pelenë.


Mos harroni linjat Korney Chukovskogo: "Ne duhet të, ne duhet larë në mëngjes dhe në mbrëmje?" Kjo është pika e ardhshme në orarin tuaj në mëngjes. Ju mund të larë fëmijën me ujë të ftohtë nga tap apo fshij ballin, mjekër, sytë sfungjer me lagështi. Por ka një tjetër mundësi - larë terapeutik. Ajo tregon foshnjave me puçrra fytyre të bardhë fytyrës që dalin nga bllokimi i gjëndra dhjamor.

Pak "Sytë zakysly? Përdor të njëjtin trajtim larje. Vetëm mos harroni se çdo sy ka nevojë për një jastëk të veçantë pambuku. Krijoj 2 lugë lule kumak në 1 litër ujë të valë. Le të qëndrojë rreth 30 minuta. Tendosje supë të ngrohtë dhe derdh në një tas. Kapaciteti i Para-vënë në tryezë në ndryshim. Kjo foshnje zierje fshij fytyrën me një disk pambuku.


Shpesh në hundë në fëmijët e vegjël formuar crusts. Kjo është për shkak të se ka qenë pika e qumështit, grimcat mikroskopike të pluhurit. Ata ndërhyjnë me frymëmarrje normale. Nëse ky problem ka ndodhur me toddler tuaj - nevoja për të pastruar pasazhe hundës. Së pari, për të zbutur kore, ai pikoi ujë deti apo kripur - disa pika në secilën vrimë hunde. Prisni disa minuta. Pastaj rrokulliset dy flagjelat hollë pambuku çdo vrimë hunde. Lehtë njomet ato në ujë të vluar dhe butësisht rrotullohen në të ecur përpara. Të gjitha crusts duhet të qëndrojë në WTCA.


Nga hera e parë nuk punojnë? Asgjë, provoni përsëri! Ekspertët këshillojnë për të filluar një fëmijë që të lahen dhëmbët, vështirë se do të jetë i pari i tyre. Kjo është më së miri bëhet leckë për pastrimin e dhëmbëve të qumështit - ato janë shitur në farmaci. Përfundojë gishtin tuaj me një leckë dhe fshij dhëmbët fëmijë dhe Desna mëngjes. Fëmija duhet të mësohen për të ndërhyrë në gojë, atëherë në jetën e mëvonshme ai nuk do të ketë probleme me pastrimin e dhëmbëve dhe të vizituar dentistin. Shëndetin Kultura e dhëmbëve duhet të sillen nga një moshë të re, dhe kjo është një garanci që fëmija juaj do të mbajë dhëmbë të shëndoshë për jetën.


Kur veshët grumbulluar ndarjen squfuri, veshët e fëmijës duhet të pastrohen. Vetëm ndonjëherë të bëni këtë procedurë duke përdorur shkopinj pambuku konvencionale! Çdo 5-7 ditë, të përdorur për këtë qëllim fëmijët të veçanta me limiter.

Këto nuk do të dëmtojë daulle e veshit. Nëse keni për të pastruar veshët më shpesh se një herë në javë, është më mirë për të përdorur turundochkamy pambuku (mblidhem ngushtë me dy copa të vogla e leshi pambuku steril). Bisht Fshini pjesën e jashtme të kanalit të veshit. Në syrin e edhe squfurit mbetur, dhe turundochka janë të pista? Ne do të duhet të përgatisin një tjetër çift dhe i vuri në lëvizje (ndërsa ju shëndoshë me lesh, sy tërheq nga i shqetësuar). Për këtë herë nuk ka distractions, ne rekomandojmë gungave pambuku para-kthesë dhe të vënë në një kuti të pastër. Le të gjendet pranë tryezës ndryshim. Atëherë procedura mëngjes do të ketë asnjë problem.