Vdekja e papritur e një fëmijë në muajin e parë të jetës


Vdekja e papritur e një fëmijë në muajin e parë të jetës - ajo është asgjë si fëmijërisë papritur Vdekja Sindromi (SVDS). Ky sindrom karakterizohet nga vdekja e papritur foshnjore për shkak të arrestimit të frymëmarrjes, ku një autopsi mund të përcaktojë shkakun e vdekjes.
Nëse Autopsia zbuloi fshehur kongjenitale anomalitë, infeksion apo vdekja ishte një diagnozë aksident nuk SVDS caktuar.
Pavarësisht nga fakti se problemi i vdekshmërisë foshnjore në vitin e parë të jetës ka qenë prej kohësh i njohur, shumë mjekë ende nuk e marrin sindromi SVDS si dhe besoj se shumë raste të vdekjeve të fëmijëve janë të palidhura dhe kanë etiologji të ndryshme.


Studimi SVDS është nga 1950. Ajo u gjet se vdekja ndodh në një ndalesë të papritur frymë gjatë gjumit për shkak të sindromi është quajtur edhe "djepi deri në vdekje." Për fat të keq, SVDS shkaku specifik është gjetur, por shkencëtarët janë të prirur, e cila është një koleksion i faktorëve që shkaktojnë të SVDS.

Në vende të ndryshme, tregues të ndryshëm SVDS në Rusi në vitin 1991, statistikat ishin në 043 për 1,000 të sapolindur. Që atëherë, në sajë të fushatave të shumta që synojnë reduktimin e incidencës SVDS, indeksi ra me 75%, por frymëmarrja e papritur ndaluar gjatë gjumit në foshnje është një shkak i zakonshëm i vdekjes.


Shkaqet e vdekjes në djep
Askush nuk mund të them pse disa foshnje në dukje të shëndetshëm vdesin në gjumë e tyre. Nuk është një hipotezë që disa fëmijë kanë probleme të frymëmarrjes, manifestuar në një ëndërr, nuk zgjohen fëmijën nga vështirësitë frymëmarrjes. Një fëmijë i tillë mund të vrasë një batanije, të cilën mbyllur aksidentalisht rrugët e frymëmarrjes, kështu që ai nuk do të zgjoheni dhe të merret fryma në ëndërr.

Kur nuk SVDS?
Më shpesh, vdekja në djep është fillimi i jetës, shumica e fëmijëve që vdiqën ishte vetëm një muaj e vjetër. SVDS tipike për kohë të natës e ditës, por fëmija mund të vdesë gjatë ditës dhe fle me strollers, cribs dhe nganjëherë në duart e prindërve. Në mënyrë të ngjashme, ajo u gjet se më shumë vdekje llogariten për dimër, por ky shpjegim nuk është gjetur.


Të cilat fëmijët janë SVDS më shumë gjasa?
Për arsye të panjohura, ky sindrom është pothuajse i panjohur në familje aziatike.
Shumica në SVDS rrezikut fëmijët e moshës 2 deri në 6 muaj.
Shpesh në vdekje koçek ndodh në një familje, ku në kohën e nënës lindjes së fëmijës ishte më i ri se 20 vjet.
Vdekja në shtrat është më e zakonshme në mesin e fëmijëve meshkuj, 60% e vdekjeve llogariten për djemtë.
Gjithashtu SVDS foshnjat prekshme parakohshme ose fëmijët peshon më pak se 25 kg

Si mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së papritur të një fëmije?

Krejtësisht të shmangur vdekjen e mundshme duke fjetur, për fat të keq, nuk është e mundur, por ju mund të zvogëlojë SVDS dukuri yyazytsirnist. Ministria e Shëndetësisë rekomandon marrjen e një sërë masash:
Vënë fëmijën të fle në pozicionin e shtrirë në shpinë, shtratin e tij, e cila është në dhomën tuaj. Kjo sigurt ëndërr për fëmijën tuaj. Foshnja pa anomalitë në qoftë se ajo përfundimin fle në shpinë, nuk mbyten dhe nuk merret fryma në ëndërr. Vendos një fëmijë për të fjetur në Bock është më pak e sigurt se në pjesën e prapme.
Nga mosha 5-6 muaj fëmija fillon të rrokulliset veten, ai do të gjejë veten një pozitë të rehatshme për të fjetur, të SVDS rrezikut në atë moshë zvogëlohet. Por vënë atë në gjumë mbi kurrizin e tij, dhe të shohim nëse fëmija u kthye mbi të fle në barkun e tij, nga ana e tij në shpinë të tij, si situatën në stomak është një nga më të rrezikshëm, por nuk kanë nevojë në mënyrë specifike për të marrë deri në natën dhe të kontrolloni fëmijën.


Mos pini duhan gjatë shtatzënisë nuk janë duhanpirësve pranë njerëzve pas lindjes nuk e le tymi dikush pranë fëmijës. Ora Kureni dhe pas lindjes rrit SVDS rrezikut. Foshnjore papritur Vdekja Sindromi është më e lartë në familjet ku prindërit tymosur ose janë të ekspozuar ndaj tymit të dorës së dytë, dhe pirja e duhanit në prani të fëmijës. Edhe pirja e duhanit në dhomën tjetër apo apartament "helmet" ajër për fëmijën për shkak të ftuarit duhanit dhe anëtarët e familjes të kërkoni për të shkuar jashtë.
Mbani temperaturën në dhomën e fëmijës suaj. Mos lejoni që fëmija juaj shpejt, temperatura mund të shkaktojnë SVDS. Temperatura ideale për dhoma gjumi e fëmijës - 18 gradë. Fëmija grazhd duhet të jenë të vendosura në distancë nga radiatorëve, ngrohje dhe zjarrit. Mos përdorni ngrohës uji dhe termoodeyala.

Në fëmijës ëndërr duhet të pushoni kundër një anë filloi në një ëndërr që ai mund të kaloj nën mbulon me të dhe për të mbuluar kokën e tij. Mos e mbuloni fëmijën mbi supet, mos e përdorni poshtë ngushëllonte dhe të tjera të rëndë më mirë për të vënë dy veshur hollë dhe të lehta. Në qoftë se ju përdorni thes gjumi e fëmijëve, sigurohuni se ai është i përshtatshëm në madhësi. Shenjat e mbinxehje - flokët e lagura nga djersitje, frymëmarrje të shpejtë, ethe, nervozizëm, pagjumësi, miliaria. Nëse keni ndonjë shenja të mbinxehjes është më mirë që të konsultoheni me mjekun. Për të kontrolluar që fëmija juaj të nxehtë apo të ftohtë, ju prekni bark e tij ose qafë, gjymtyrë mund të jenë të ftohtë edhe kur ngrohtë fëmijën. Asnjëherë mos fle me fëmijën tuaj në shtrat ose në një karrige menjëherë pas të ushqyerit e vendosni fëmijën tuaj në grazhd e tij. Dyshek në një krevat fëmijësh duhet të jetë i drejtpërdrejtë dhe mjaft e vështirë.


Nëse është e mundur, të gjirit ushqyer fëmijën tuaj. Studimet e fundit në SVDS treguar që dhënia e gjirit zvogëlon rrezikun e vdekjes së papritur të foshnjave. Në gji Qumështi përmban të gjithë përbërësit e nevojshme të fëmijës në 6 muajt e parë të jetës.
Gjatë sy gjumë të ndjekin të njëjtat udhëzime si në ëndërr natën. Është e rëndësishme që fëmija ishte me ju në të njëjtën dhomë. Disa studime kanë vënë në dukje edhe nipples përfitojnë, biberona, por ky informacion është mjaft kontradiktore. Teoria thotë se hedhjen një fëmijë në shtrat me një biberon jep depërtimit të ajrit në rrugët e frymëmarrjes, madje edhe në qoftë se një fëmijë i mbuluar aksidentalisht me një batanije ose dështojnë përmbys.