Roli i placenta te foshnja lind


E pra, kjo njohuri - është një shumë, por le të kuptojnë më shumë se në këtë organ të mrekullueshëm dhe më të rëndësishëm - placenta. Shpesh i referuar si vende të fëmijëve apo posledom që nuk është fare e vërtetë: pjellë formon një sërë placenta, kurrizit dhe membranat. Në placentë latine do të thotë "tortë". Vërtetë, ky trupi ka formën e torta në gjendjen "pjekur", dmth para lindjes, ajo mund të arrijë 15-25 cm në diametër dhe 2.3 trashësi cm. Pesha e placentës në kohën e 500-600 g. Le të flasim për rolin e placentë të lindjes.


Pas konceptues trupin e një gruaje prodhon enzimat që "liroj" rreshtim e brendshme e mitrës, duke shkaktuar një zgavër të mbushur me gjak. Në këtë zgavër bie veza e fekonduar, i cili tani do të marrë ushqimin dhe oksigjenin nga trupi i nënës. Deri në 8 javë është zhvillimi i Chorionic - të ashtuquajturit paraardhës në rolin e placentës. Deri në fund të tremujorit të parë (nganjëherë 12 deri në 16 javë) strukturë të formuar më në fund e placenta, dhe në rrjedhën e trupit shtatzënisë do të rritet me fëmijën tuaj.


Placenta lidh rolin e saj në nënën dhe fëmijën në lindje, bashkëngjitur njërën anë përmes mureve të hollë e Villi në mitër, dhe të tjera - kordonin e kërthizës për fëmijën. Placenta plotësisht "duket" për fëmijën tuaj si disa muaj ju do të bëni. E pra, përveç për larje pelena dhe ndryshimet pelenë. Shkëmbimi i gazit kryhet nëpërmjet fëmijën placenta - vjen nga oksigjenit të gjakut të nënës, dhe në drejtim të kundërt - mommy trupi - prodhon dioksid karboni. Për më tepër, në të njëjtën mënyrë për lindjen e një fëmije është i privuar nga pjesë të jetës së saj produktit.


Ky organ i njëjtë është mundësuar fruta dhe substancave të dobishme dhe nganjëherë të dëmshme. Po, ne duhet të kujtojmë se alkooli, nikotina, disa lloje të drogës kalojnë placentën për fëmijën, kështu që mendoj se për këtë para se të bëni duhan një cigare apo gllënjkë shampanjë. Placenta në rolin e tij kryen një funksion mbrojtës, duke mbrojtur embrionin nga antitrupat e nënës agresive, duke mos lejuar trupin të refuzojë fetusin si një objekt të huaj, por antitrupat nëna mbrojtur kundër infeksionit lehtë kaloi nëpër mur placenta.


Dhe së fundi, placenta prodhon hormonet që janë "përgjegjëse" për zhvillimin e duhur të fëmijës dhe shtatzënisë dhe shtatzënia normale. Ka disa gradë e pjekurisë së placentës. Secili i korrespondon një shtatzëni. Duke javë tridhjetë norma është zero shkallë. Nga 30-të deri 34-të javës (konsiderohet normale dhe vendosmërinë e 27 javësh) - faza e parë e pjekurisë. Shkalla e dytë korrespondon me periudhën nga 34-të deri 39-të javë, por me 37 javë mund të përcaktohet nga fazën e tretë të pjekurisë. Shkallën e katërt ose shkallën e plakjes fiziologjike përcaktohet para lindjes, ajo është e karakterizuar nga një rënie në zonën e placentës dhe ngastrave shfaqjen depozitave kripë. Shpesh kjo ndodh në shtatzëni post-gjatë.


Mospërputhje ripening placentën, pjekjen e hershme ose prapa, plakjen e parakohshme - të gjithë mund të flasin për një sëmundje dhe mund të parandaluar shtatzëninë normale. Në çdo rast, për të identifikuar shkeljet, të ndihmojë të rregulluar situatën dhe të "ndikojë" ky organ i përkohshëm mund dhe duhet të jetë një mjek. Prandaj është e rëndësishme për të (12 javë) për të regjistruar kujdesin antenatal, dhe në rast të ndonjë ndjesi të pakëndshme ose e dhimbshme në bark, gjakderdhje dhe ndryshime të tjera negative të aplikojnë për obstetër-gjinekologu juaj.


Le të shikojmë patologji në femra. PREVIA placentë. Në trup normal shtatzënisë është trupi i mitrës. Kjo kështu ndodh që placenta është e vendosur në pjesën e poshtme të mitrës, duke arritur apo mbivendosje gojën e mitrës. Në varësi të vendndodhjes dallimin në mes prezantimit të plotë, të pjesshme dhe të ulët. Për të shtatzënisë isha i vogël është gjakderdhje e rrezikshme dhe / ose shkëputje placental. Prandaj, mjekët zakonisht përshkruajnë pushim seksuale dhe kufizojnë aktivitete fizike dhe të vendosë një ndalim të vizituar sauna dhe vendim Tubs Hot.


Në prezantimin e plotë tregon seksion cezariane, dhe e pjesshme apo të ulët - çështja e dorëzimit duhet të trajtohen së bashku me mjekun i cili do t'ju lindë. Në identifikimin patologji të tilla si placentar shkëputje, ju duhet të kontaktoni spitalin ku këshilli i mjekëve do të vendoset mundësia e vazhdimit të mëtejshëm të shtatzënisë. Shkëputje e parakohshme placental - një diagnozë mund të vënë në çdo periudhë që filloi para fazës së tretë të lindjes. Dhimbje shoqëruar detashment të mprehtë në bark, gjakderdhje, uljen e temperaturës dhe presionit, gulçim, rritur normën e zemrës. Ju duhet të nënshtrohet trajtimit në spital, që shtrihen në ruajtjen, ku mjeku do të vendosë mbi një strategji të trajtimit.


Nëse të rrezikshme për jetën fëmija placental shkëputje dhe gratë kanë nevojë për spital urgjente dhe funksionimin e "C-seksion". Plotëson dhe pamjaftueshmëri placental. Në mënyrë tipike, kjo ndodh nëse qarkullimi i shqetësuar të nënës, atëherë ekziston rreziku që fëmija do të fshijë fuqinë dhe mbrojtjen e dëshiruar nga ndikimet e jashtme. Si parandalimin dhe trajtimin mjeku rekomandon shëtitjet të shpeshta, një grup ushtrimesh dhe trajtimit, dhe caktoi një dietë të pasur me ushqyesve dhe vitamina. Lindja e fëmijës në këtë rast mund të jetë normale.


Herët plakjes placenta e rrezikshme, sepse fëmija në lindje mund të nedootrymaty ushqimin e nevojshme dhe oksigjen. Shpesh kjo ndodh në duhanpirësit nënat dhe gratë që janë të varur nga dietat. Në patologji të tillë është treguar edhe si një klinikë trajtimit dhe një metodë e lindjes së fëmijës varet nga të cilat afati ishte plakjen e placentës.