Çrregullime të zorrëve në një fëmijë të vogël


Çrregullime funksionale të traktit gastrointestinal (Git) në një porsalindur lidhur me papjekuri anatomik dhe funksional të fëmijës. Foshnjet e lindura para kohe - e parakohshme - këto ndryshime janë më të theksuara, këta fëmijë kanë më shumë gjasa për të zhvilluar zryhuvan, dhimbje barku zorrëve, karrige të paqëndrueshme.
Çrregullime të tilla që lidhen me sistemet e fillimit me vonesë enzimë, gjëndra papërsosur të punës dhe sistemit imunitar, mukozën e zorrëve. Ky artikull do të flasim për çrregullim zorrë në një fëmijë të vogël!Ky sindrom ndodh në 86% të foshnjave dhe përfaqëson kthimin anasjelltë e një sasi të vogël të përmbajtjes së stomakut në gojë pas të ushqyerit. Në pozicion të prirur në fund të zonës crumbs stomakut tranzicionit është nën ushqimit në duodenum. Përveç foshnjat dobët shprehur aparatin muskul unazor e traktit gastrointestinal, pengon hedh kundërt e ushqimit.

Këto mund të përfshijnë:
• overfeeding një fëmijë të vogël. Kjo është arsyeja pse foshnjat në muajt e parë të jetës është rekomanduar regjim të lirë të ushqyerit mbi kërkesën.

• aplikimi i gabuar i fëmijës në gji, kur fëmija sucks vetëm dalë por jo mjaft të kapur areola. Gjithashtu, kur ka gëlltitjes i tepërt i ajrit (pneumophagia), e cila sjell siklet fëmijën dhe i jep të rritet në zryhuvan.
• Rritja e presionit intra-abdominale. Ajo është e lidhur shpesh me fëmijën zgjatur qarë, swaddling shumë i ngushtë, apo kapsllëk.

Së pari, të ndjekin teknikën e duhur të ushqyerit, dhe pas duhet të mbajë një fëmijë të vogël vertikal për 15-20 minuta në mënyrë që ajo vidryhnuv ajrit zahlochennыy. Përveç kësaj, fëmijët janë të prirur për pështypje lart, pozita në shtrat duhet të ngrihen 40-50 fund kokë. Në rast të zryhuvan të shpeshta, të bollshme, "burim", që përfshin shkeljen e fëmijës duke u kërkuar konsultime urgjente për të shmangur sëmundje të rënda organike ose sëmundjet e organeve dhe sistemeve të tjera. Ndër shkaqet patologjike të kësaj sëmundjeje, stenozë pilorike është më e zakonshme - cen e stomakut. Shenjat e para të tij në formë të zryhuvan shfaqen 3-4 javë të jetës, gradualisht duke lëvizur në të vjella "burim". Vjella me erë kosi, të kalojë shumën e qumështit ngrënë, karrige varfër. Rezultati është një dehidratim metabolike çrregullim. Në diagnozën e sëmundjes do të ndihmojë ultratinguj ЭDHS stomak (эzofahoha-stroduodenoskopyya) dhe X-ray studimi i traktit digjestiv me barium. Trajtimi është vetëm kirurgjikale.


Sipas studiuesve, 45% e nënave fëmijët e të cilëve janë vërejtur dhimbje barku zorrëve, u ankua nga ndjenja sëmurë, ankthi apo Gjendja kishte të paktën një simptomë e depresionit. Fajësuar për këtë nikotinë përfshira në cigare. Si kjo substancë provokon shfaqjen e dhimbje barku në foshnje ardhmja është ende i panjohur. Shumë në dietën e saj yndyrë ushqim dhe gazit-formimin ushqime (qumësht, prej trangujve, rrushi, lakër, qepë, bukë të zezë), dhe produkteve me rezolucion të lartë alerhyzuyuchoyi (soje, vezë, ushqim deti, kikirikë, çokollatë).


Së pari, kontrolloni menu dhe të përpiqen për të qetësuar veten. Vini re se një fëmijë të vogël kapur saktë gjoksin e tij, dhe kur ushqyer nga një shishe - madhësinë e vrimë në të. Për të parandaluar dhimbje barku ndodhin para se të ushqyerit e foshnjës në bark të tij për 10-15 minuta pas të ushqyerit mos harroni të mbani atë të drejtë në mënyrë që ajo vidryhnuv zahlochennыy ajrit. Gjatë një sulmi të barkut dhimbje barku fëmijën që të shtyjë veten të lehtë masazh barkut tuaj në një drejtim të akrepave të sahatit. Me rritjen vanitet dhe zorrëve çrregullime mund të përdorni ujë kopër, përgatitjet kopër, përveç kësaj, në bazë të ilaçeve Simethicone. Nëse nuk ka lehtësim, fëmija është i shqetësuar, nuk ka të vjella, stol ndryshuar, me erë të keq, shkumëzuar, të përziera me mukozë, gjak e gjelbër.