Simptomat e gripit në një fëmijë të vogël


Le të flasim për simptoma të gripit në një fëmijë të vogël. Nëse dyshohet se fëmija ishte gripi i sëmurë, duhet të thërrisni një doktor. Terapia antivirale është e nevojshme urgjentisht. Por ajo duhet të jetë i projektuar, duke marrë parasysh simptomat. Zakapay fëmijë të vogël në hundë "Laferon." Kjo është një mukoza madh mbrojtës. Kjo do të ndihmojë në rastet kur shtëpia është rritur sëmurë. Kontributet në shtratin e tij. Sugjeroni një pije të ngrohtë (çaji jeshil me raspberries dhe limon, hips supë). Në tuaj fëmija 385 ° C? Fshini zgjidhje ujit uthull (1 lugë gjelle uthull me 200 ml ujë) tempujve zonë, rri me duar të vogla dhe këmbët. Vendos një kompresë të ftohtë në ballë. Dërgo antipiretik farmaci (paracetamol, "Eferalhan").


Dy herë në ditë lyej mucous hundës hudhër vaj (karafil grimcuar hudhër gjysmë, shtoni 1 lugë çaji gjalpë). Në mungesë të temperaturë të lartë yndyrat Balsam crumbs veçanta petë dhe të japin shurup expectorant. Kid është bërë më aktive? Mos lejoni atij shumë të madhe prag kërcim, për shkak se trupi është i dobësuar. Dhe nuk do të ndalemi procedurë. Nëse jo të shkaktojë komplikime të gripit, temperatura fëmija subsides pas 2-5 ditësh, dhe rrufë dhe kollë do të shkojnë nëpër 7-9.

Duan për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve? Pastaj mos harroni në lidhje me parandalimin dhe ndiqni rregullat:

• Përpiquni të shmangni vende të mbushur me njerëz dhe çdo kontakt me fëmijë të sëmurë të vogël. Gjatë epidemisë nuk ka marrë fëmijën me vete në dyqan në treg. Për shkak se virusi i gripit dhe simptomë shumë aktive (transmetohet nga pikat ajrore).
• Para se të shkojnë jashtë hundë smeared fëmijë vaj oxolinic. Ajo do të vonojë virusin. Vetëm në shtëpi nuk e harrojmë për të kujtuar djalin apo vajzën që ju duhet për të larë vaj.
• Jepni fëmijës ("Aflubin", "Enhistol", "burim", "Kredia") bimor dhe homeopatik si një masë parandaluese. Kjo do të rrisë rezistencën e trupit.

• Kulmin e epidemisë vjen në fund të janarit mesi i shkurtit. Në këtë kohë, është e dëshirueshme për të bërë vaksinim parandalues. Në mënyrë tipike, kjo korrespondon me llojin e virusit, e cila është e rëndësishme në këtë periudhë të veçantë.

Edhe në qoftë se ju ose fëmija juaj në mënyrë të përsëritur i sëmurë me grip, nuk do të përpiqet që të angazhohen në veprim të pavarur dhe në rolin e një mjeku të kualifikuar. Trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet të kryejnë specialistët! Tërësisht mbani mend këtë dhe për të shmangur mete të tjera! Jo zakutuy në afsh. Ekspertët moderne besojnë se fëmija i vogël me ethe nuk mund të veshin ngrohtë se zakonisht. Si proceset e ngrohjes dhe të ngrohjes të lidhura. Ato ndihmojnë për të mbajtur një temperaturë konstante të trupit. Nëse fëmija ka një temperaturë të lartë dhe të izolojnë, atëherë sfondin e rritjes së ngrohjes do të ngrohjes abuzimin.


Kjo vetëm do të keqësojë gjendjen e përgjithshme. Kur ngrohjes e nevojshme për të bërë organizmin ishte në gjendje për të humbur Heat: Veshje djali apo vajza duhet të jetë pa pëlhurat, të lehtë dhe natyrore. A nuk heqë dorë nga ventiluar! Ndërsa sëmundja është shpesh transmeton fëmijët. Kjo lehtëson frymëmarrjen, ul ftohtë dhe neutralizon viruseve. Vetëm para se të hapur, të marrë një tjetër dhomë të vogël. Fëmijët e mbushur me ajër të ftohtë? A nuk e drejtuar në djalin apo vajzën e saj sa më shpejt që ata të mbyllni dritaren. Dërgo një ajër pak të ngrohtë. Konsideron se pas marrjes së një dush temperatura e fëmijës rritet edhe më të larta? Ju jeni i djathtë natyrisht, por ka edhe një dush! Kur një person është i sëmurë, ai është djersitje, trupi i saj prodhon një shumë prej toksinave Ai vetëm higjienës e nevojshme! Pra, çdo mbrëmje toddler tim në dush.